Co czyta młoda zagranica? – maj 2021

Realm Breaker – Victoria Aveyard

W Allward rozrasta się dziwna ciemność…

Nawet Corayne an-Amarat może to wyczuć, choć ukrywa się w swoim małym miasteczku na skraju morza.

Wkrótce jednak odkrywa prawdę: jest ostatnią potomkinią starożytnej linii – i ostatnią nadzieją na ocalenie świata przed zniszczeniem. Ale nie jest w tym sama. Gdy zapada ciemność, dołącza do niej banda nietypowych towarzyszy:

Dziedzic, zmuszony wybierać między rodziną a honorem.

Nieśmiertelny, pragnący pomścić złamaną obietnicę.

Zabójca, wygnany i żądny krwi.

Starożytna czarodziejka, której zagadki skrywają niesamowitą zdolność przewidywania.

Fałszerz z tajemniczą przeszłością.

Łowca nagród z rachunkiem do wyrównania.

Razem stają przeciwko okrutnemu przeciwnikowi, niezwyciężonemu i zdeterminowanemu spalić wszystkie królestwa na popiół oraz posiadającym armię, której królestwo nigdy nie widziało.

Blade of Secrets – Tricia Levenseller

Osiemnastoletnia Ziva woli metal od ludzi. Dni spędza schowana w swojej kuźni, bezpieczna przed społeczeństwem i niepokojem, jaki w niej wywołuje, wykorzystując swój magiczny dar do tworzenia unikalnej broni nasyconej mocą.

Wkrótce jednak Ziva otrzymuje zlecenie od potężnego wojownika, a rezultatem tego jest miecz zdolny do wykradania tajemnic ofiar. Miecz, który może ciąć znacznie głębiej niż długość jego ostrza. Miecz z siłą do obalania królestw. Kiedy Ziva dowiaduje się, że owy wojownik zamierza użyć tej broni, by zniewolić cały świat pod jej rządami, zabiera swoją siostrę i ucieka.

Wraz z rozpraszająco przystojnym najemnikiem i młodym uczonym posiadającym rozległą wiedzę na temat znanych magii świata, Ziva i jej siostra wyruszają na wyprawę, aby zabezpieczyć miecz, dopóki nie znajdą godnego posiadacza lub sposobu, aby go całkowicie zniszczyć.

In the Ravenous Dark – A.M. Strickland, AdriAnne Strickland

W Thanopolis ludziom obdaronym magią przydzielane są nieumarłe duchy, które mają ich strzec – i kontrolować. Odkąd ojciec Rovan zmarł, próbując uchronić ją przed tym losem, dziewczyna ukrywała swoją magię. Ale kiedy przypadkowo ujawnia swoje moce, zostaje związana z duchem i wrzucona w świat pałacowych intryg i oszustw.

Zdesperowana, by uciec, Rovan zżywa się z dwójką osób, którym nie może w pełni zaufać: Lydei, uwodzicielskiej, zbuntowanej księżniczce; i Ivrilos, przystojnym duch, który potrafi kontrolować jej ciało i duszę.

Razem odkrywają tajemnicę, która zniszczy Thanopolis. Aby uratować ich wszystkich, Rovan będzie musiała rozpocząć bunt zarówno w świecie śmiertelników, jak i w podziemiach, i znaleźć sposób, by zaufać księżniczce i duchowi walczącym o jej serce – jeśli najpierw ich nie zdradzi.

 

Unwritten – Alicia J. Novo

Beatrix Alba słyszy szepty książek. Ale to nie jest powód, dla którego nigdy nie czuła się inna. Prześladowana w domu i szkole, skrywa swoją tajemnicę – moc pełną przemocy i ciemności.

Kiedy zaklęcie, które trzyma ją w ukryciu, zawodzi, zostaje przeniesiona do Zweeshen, królestwa, w którym żyją wszystkie opowieści, a jej marzenie o spotkaniu z ulubionymi postaciami się spełnia. I choć wszystko wygląda niemal jak w bajce, to za ułudą cudowności czyhają ataki na Zweeshen. Jakaś postać pali świat książek w poszukiwaniu broni, która będzie rządzić zarówno opowieściami, jak i gawędziarzami. Aby odnieść sukces, potrzebuje zagadki, którą skrywa Beatrix.

Zaczyna więc polować na nią.

Łącząc siły z Williamem, przeklętym czarownikiem, Beatrix musi stawić czoła wrogowi, który zna każdą jej słabość w królestwie, w którym czarownice bawią się czasem, egipscy bogowie wędrują po ulicach, a bohaterki regencji prowadzą tajne operacje. A mając swoją ciemność jako jedyną broń, być może będzie musiała poświęcić wszystko, aby uratować świat, który ją odrzuca.

The Ivies – Alexa Donne

Wszyscy znają Ivies: najbardziej pożądane uniwersytety w Stanach Zjednoczonych. Jednak bardziej istotne są te, które nazywa się Ivies. Te z Akademii Claflin. Pięć dziewczyn z tą samą misją: dostać się do Ivy League za wszelką cenę. Chciałabym wiedzieć. Jestem jedną z nich. Zakłócamy rangi klasowe, przywództwo klubowe i zawody akademickie… między innymi. Zwiększamy własne szanse, pomniejszając losy innych. Ponieważ rekrutacja na uczelnie na poziomie hiper-elitarnym to poważna sprawa. W niektórych przypadkach to igranie ze śmiercią.

Alexa Donne oferuje czytelnikom porywający thriller o nastolatkach, którzy nie cofną się przed niczym, aby dostać się do college’u swoich marzeń. Szkoda, że nikt im nie powiedział, że morderstwo nie jest zajęciem pozalekcyjnym.