Co czyta młoda zagranica? – luty 2021

 

The Gilded Ones – Namina Forna

Szesnastoletnia Deka żyje w strachu, wyczekując ceremonii krwi, która zadecyduje o tym, czy zostanie pełnoprawnym członkiem wioski, w której mieszka. Już różni się od wszystkich innych ze względu na swoją nienaturalną intuicję, modli się więc o czerwoną krew, aby w końcu poczuć, że przynależy do tego miejsca.

Ale w dniu ceremonii jej krew okazuje się być złocista, a złoto uznawane jest za kolor nieczystości – i Deka wie, że czeka ją coś gorszego niż śmierć.

Wkrótce przybywa do niej tajemnicza kobieta i daje jej wybór: zostać w wiosce i poddać się losowi, albo wyruszyć razem z nią i walczyć w obronie cesarza. Istnieje armia dziewczyn takich jak ona. Nazywają się alaki – są prawie nieśmiertelne i posiadają wyjątkowe dary. I są jedynymi, które mogą powstrzymać największe zagrożenie imperium.

Znając niebezpieczeństwa, które na nią czekają, a jednocześnie tęskniąc za akceptacją, Deka postanawia porzucić jedyne życie, jakie kiedykolwiek znała. Jednak podróżując do stolicy, by trenować do największej bitwy swojego życia, odkryje, że to otoczone murami miasto kryje w sobie wiele niespodzianek. Nic i nikt nie jest taki, jakim się wydaje – nawet sama Deka.

A Court of Silver Flames – Sarah J. Maas

Nesta Archeron zawsze była zbyt dumna, impulsywna, a wybaczanie przychodziło jej z nie lada trudnością. Odkąd została zmuszona do zostania Fae wbrew swojej woli, walczy o znalezienie swojego miejsca w tym dziwnym, zabójczym świecie, w którym przyszło jej teraz żyć. Co gorsza, wydaje się, że nie jest w stanie poradzić sobie ze stratą wszystkiego, co utraciła w wyniku wojny z Hybernią.

Jedyną osobą, która rozpala ją bardziej niż ktokolwiek inny, jest Cassian, wojownik naznaczony bliznami, którego pozycja na Dworze Nocnym Rhysanda i Feyre’a sprawia, że chcąc nie chcąc wciąż kręci się wokół Nesty. Ale jej temperament nie jest jedyną rzeczą, którą rozpala Cassian. Ogień między nimi jest niezaprzeczalny i płonie coraz bardziej, gdy są zmuszeni do częstszego przebywania ze sobą.

W międzyczasie zdradzieckie ludzkie królowe, które powróciły na kontynent podczas ostatniej wojny, zawarły nowy, niebezpieczny sojusz, zagrażający kruchemu pokojowi, który zapanował w królestwach. A klucz do powstrzymania ich może mocno zależeć od Cassiana i Nesty, a zwłaszcza od nawiedzającej ich przeszłości.

All the Tides of Fate – Adalyn Grace

Amora Montara przezwyciężyła bunt i zajęła należne jej miejsce jako królowa Visidii. Zapłaciła za to krwią, poległo wiele ofiar. Teraz, gdy na wyspach zapanował chaos, a ludzie kwestionują jej autorytet, Amora nie może pozwolić nikomu zobaczyć jej słabości.

Nikt nie może wiedzieć o klątwie spoczywającej w jej rodowodzie. Nikt nie może wiedzieć, że straciła swoją magię. Nikt nie może poznać prawdy o chłopcu, który posiada brakującą połowę jej duszy.

Aby ocalić siebie i Visidię, Amora wyrusza w desperacką wyprawę po mityczny artefakt, który mógłby wszystko naprawić – ale wiąże się to ze straszliwymi kosztami. Próbując zrównoważyć swoją lojalność wobec ludzi, załogi i pragnienia swojego serca, Amora wkrótce odkryje, że moc rządzenia może ją zniszczyć.

 

The Iron Raven – Julie Kagawa

Być może o mnie słyszałeś…

Robin Goodfellow. Figlarz, żartowniś, kruk, głupiec… Prawa ręka i błazen króla Oberona ze „Snu nocy letniej”. Legend jest wiele, ale prawda, taka jak nigdy wcześniej, ujrzy teraz światło dzienne, ponieważ Puck w końcu opowiada swoją własną historię i staje w obliczu zagrożenia dla ziem Faerów i świata ludzi.

Z Żelazną Królową Meghan Chase i jej małżonkiem, długoletnim rywalem Pucka – Ashem, oraz starymi i nowymi sojusznikami u jego boku, Puck rozpoczyna fantastyczną i niebezpieczną przygodę, której nie można przegapić ani zapomnieć.

Reaper of Souls – Rena Barron

Po tylu latach tęsknoty za darem magii, Arrah w końcu posiadła tę jedyną rzecz, o której zawsze marzyła – jednak za straszną cenę. Teraz ostatnia żyjąca czarodziejka została sama, by zebrać roztrzaskane w drobny pył fragmenty rodziny, która ją zdradziła, królestwo w ruinie i dawno skrywane sekrety o tym, kim jest.

Zdesperowana, by nie powtórzyć błędów swojej matki, Arrah musi wrócić na ziemie plemienne i  szukać pomocy u resztek ludu jej rodziców. Ale cień Króla Demonów zbliża się coraz bardziej… A gdy Arrah stara się rozwikłać jej związek z nim, pokonanie go zaczyna wydawać się coraz bardziej niemożliwe – jeśli w ogóle jest do tego zdolna.

 

 

A Dark and Hollow Star – Ashley Shuttleworth

„Zrodzony” pół-fae, wyrzutek jej królewskiej rodziny faerów.

Burzliwa Furia, wygnana na ziemię z Nieśmiertelnego Królestwa i żądna zemsty.

Książę fae, zdeterminowany, by zasiąść na tronie.

Wiecznie zamyślony strażnik księcia, skrywający wielką tajemnicę.

Przez wieki żyło wśród nas Osiem Sądów Ludowych, ukrywających się z pomocą magii i zobowiązanych prawem, aby nie czynić ludziom zła. Ten układ od dawna zapewnia pokój w sądach – do czasu, gdy seria makabrycznych i rytualnych morderstw wstrząsa miastem Toronto i grozi tym, że ludzie dowiedzą się o istnieniu faerie.

Czterech nastolatków, z których każdy posiada kluczową część prawdy stojącej za tymi morderstwami, musi zawrzeć kruchy sojusz, aby wytropić tajemniczego zabójcę stojącego za tymi zbrodniami. Jeśli im się nie uda, ryzykują zniszczeniem zarówno świata faerie, jak i świata ludzi. Dodatkowo muszą uporać się z tym, że trwa wojna między Królestwami Śmiertelnych i Nieśmiertelnych, a jeden z tych nastolatków ma podobno przechylić szalę na jedną ze stron. Pytanie tylko: na która?

Życz im szczęścia. Będą tego potrzebować.

Of Wicked Blood – Olivia Wildenstein & Katie Hayoz

Nie ma odpoczynku dla niegodziwców… lub przeklętych.

SLATE

Nie chciałem ukraść Kamienia Krwi z krypty De Morelów.

No dobra, chrzanić to – chciałem.

Dopóki nie zdałem sobie sprawy, że to magnes przyciągający klątwy, który przestanie działać dopiero wtedy, gdy wraz z wesołym trio skutecznie przełamię cztery klątwy.

Jeśli ktoś z nas zawiedzie, jestem martwy.

Nigdy nie byłem osobą, która jest w połowie pusta, ale moja szklanka wygląda teraz na pilnie potrzebującą uzupełnienia.

Jedyna atrakcja tego nikczemnego poszukiwania skarbów: zadziorna Cadence de Morel.

CADENCE

Wychowałam się na opowieściach o magii, w małym miasteczku uważanym za kolebkę francuskich czarów.

Czy wierzyłam we wszystkie historie, które słyszałam? Absolutnie nie. To znaczy, gdyby istniała magia, Maman nie umarłaby, a tata nie utknąłby na wózku inwalidzkim, prawda?

Fałsz.

Tej nocy, gdy Slate Ardoin wkracza do mojego życia, nosząc pierścień, który ukradł z grobu mojej matki, nazywam go potworem.

Ale potem na mojej drodze pojawiają się te prawdziwe potwory i Slate, cóż… staje się dla mnie kimś innym.

Kimś wyjątkowo frustrującym, ale bez kogo nie można żyć.

Jest to coś, o co będę walczyć bez względu na cenę.