Co czyta młoda zagranica? – wrzesień 2020

Blood & Honey – Shelby Mahurin

Lou, Reid, Coco i Ansel, po tym jak ledwo uszli z życiem, uciekają przed sabatem, władzą królewską i kościołem – są zbiegami, którzy nie mają się gdzie podziać, ani ukryć.

Aby udało im się uniknąć zarówno czarownic, jak i łowców, którzy depczą im po piętach, Lou i Reid będą potrzebowali sojuszników. I to wyjątkowo silnych. Ale za ochronę się płaci… Aby odpowiednio ustawić swoje siły, przyjaciele będą musieli się rozdzielić. Lou i Reid walczą też z dystansem, który pojawił się między nimi, a nikczemna Morgane bawi się z nimi w kotka i myszkę. Ta gra może okazać się być bardziej śmiertelną rozgrywką, niż się spodziewali.

 

 

 

 

A Deadly Education – Naomi Novik

Pierwsza lekcja w Scholomance: nauka nigdy nie była tak zabójcza

Akcja powieści rozgrywa się w Scholomance, szkole dla magicznie uzdolnionych, w której porażka oznacza pewną śmierć (naprawdę) – dopóki jedna dziewczyna, El, nie zacznie odkrywać wielu sekretów owej akademii. Nie ma nauczycieli, wakacji i przyjaźni, jest tylko dobra strategia. Przetrwanie jest ważniejsze niż jakakolwiek ocena, ponieważ szkoły nie możesz opuścić dopóki jej nie ukończysz… lub dopóki nie umrzesz! Zasady są zwodniczo proste: nie chodź sam po korytarzach. I uważaj na potwory, które czają się wszędzie. El jest świetnie przygotowana na niebezpieczeństwa skrywające się w murach szkoły. Może nie ma żadnych sojuszników, ale posiada mroczną moc, wystarczająco silną, by przenosić góry i zniszczyć miliony. El mogłaby z łatwością pokonać potwory, które grasują w szkole. Problem? Jej potężna mroczna magia może również zabić również pozostałych uczniów.

 

 

The Other Side of the Sky –  Amie Kaufman, Meagan Spooner

Dom księcia Northa znajduje się wysoko na niebie, w lśniącym mieście utrzymywanym w górze przez skomplikowane silniki napędzane technologią. Nimh jest żywą boginią swojego ludu żyjącego na powierzchni, odpowiedzialną za udzielanie im odpowiedzi, kierowanie nimi i dawanie nadzieii.

Życie Northa i Nimh jest połączone  – chociaż ich serca nigdy tego nie doznają. Połączeni przerażającą przepowiednią i uwięzieni między obowiązkiem a przeznaczeniem, muszą wybierać między ratowaniem swoich ludzi a poddaniem się zakazanej więzi między nimi.

 

 

 

 

The Lost Book of the White – Cassandra Clare, Wesley Chu

Życie Magnusa Bane’a i Aleca Lightwooda to czysta sielanka. Mieszkają w bajecznym mieszkaniu, ich syn Max, który jest również czarnoksiężnikiem, zaczął uczyć się chodzić, a ulice Nowego Jorku są wyjątkowo ciche i spokojnie. Aż do nocy, gdy do ich mieszkania włamuje się dwójka starych znajomych i kradną potężną Białą Księgę. Teraz Magnus i Alex muszą rzucić wszystko i po prostu ją odzyskać. Podążyć za złodziejami do Szanghaju, wezwać wsparcie i… znaleźć opiekunkę do dziecka.

Jakby tego było mało, ktoś dźgnął Magnusa magiczną bronią i rana nie chce się zagoić… Kolejny powód do zmartwień. Na szczęście na pomoc przychodzą im Clary, Jace, Isabelle i świeżo upieczony Nocny Łowca, Simon. W Szanghaju odkrywają jednak, że czeka na nich wyjątkowo mroczne zagrożenie. Magia Magnusa staje się niestabilna, a jeżeli nie będą w stanie powstrzymać demonów pojawiających się w mieście w coraz większej ilości, być może będą musieli odnaleźć ich źródło… w samym królestwie umarłych. Czy będą w stanie powstrzymać zagrożenie? Czy wrócą do domu, zanim ich dziecko całkowicie wykończy mamę Aleca?

Legendborn – Tracy Deonn

Po tym, jak jej matka zginęła w wypadku, szesnastoletnia Bree Matthews nie chce mieć nic wspólnego z rodzinnymi wspomnieniami ani domem z dzieciństwa. Program mieszkaniowy dla zdolnych licealistów w UNC – Chapel Hill wydaje się idealną ucieczką – dopóki Bree nie staje się świadkiem magicznego ataku podczas swojej pierwszej nocy w kampusie.

Latający demon żywiący się ludzką energią.

Tajne stowarzyszenie tak zwanych uczniów o nazwie Legendborn, którzy polują na te stworzenia.

I tajemniczy nastoletni mag, który nazywa siebie „Merlinem” i który próbuje – bez skutku – wymazać z pamięci Bree wszystko, co widziała.

Porażka maga odblokowuje unikalną magię Bree i ukryte, podlinkowane wspomnienie: w noc śmierci jej matki, w szpitalu był inny Merlin. Teraz, gdy Bree wie, że śmierć jej matki wiąże się z czymś więcej, niż wynika z raportu policyjnego, zrobi wszystko, aby dowiedzieć się prawdy, nawet jeśli oznacza to infiltrację Legendborn jako jeden z jego członków.

Z pomocą przychodzi jej Nick, mający żal do tajnej grupy, a ich partnerstwo sprawia, że coraz więcej sekretów stowarzyszenia wychodzi na jaw – ale też przyciąga ich do siebie. Ale kiedy Legendborn ujawniają się jako potomkowie rycerzy króla Artura i wyjaśniają, że zbliża się magiczna wojna, Bree musi zdecydować, jak daleko posunie się dla odkrycia prawdy i czy powinna użyć swojej magii, aby zniszczyć to stowarzyszenie, czy też pomóc im w walce.

Skyhunter – Marie Lu

Zepsuty świat.

Wszechogarniające zło.

Drużyna wojowników gotowych do kontrataku.

Talin jest napastnikiem, członkiem elitarnej siły bojowej, która stanowi ostatnią obronę jedynego wolnego narodu na świecie: Mary.

Jako uchodźca, Talin z autopsji zna okrucieństwo Federacji, dominującej na świecie machiny wojennej odpowiedzialnej za niszczenie narodu za narodem, używającej przy tym przerażającej armii zmutowanych bestii znanych tylko jako Duchy.

Ale kiedy tajemniczy więzień zostaje przywieziony z frontu do stolicy Mary, Talin wyczuwa, że jest w nim coś więcej niż na pierwszy rzut oka. Czy jest szpiegiem z Federacji? Jakie sekrety skrywa?

Jedno jest pewne: Talin jest gotowa walczyć na śmierć i życie wraz z innymi Strikersami o jedyną ojczyznę, którą utraciła… bez albo z chłopakiem, który może okazać się być kluczem do uratowania – lub zniszczenia – ich wszystkich.

Lojalność jest wszystkim.

Fable – Adrienne Young

Dla córki najbardziej wpływowego kupca w Narrows, morze jest jedynym domem, jaki siedemnastoletnia Fable kiedykolwiek znała. Minęły cztery lata od nocy, gdy patrzyła, jak jej matka tonie podczas bezlitosnej burzy. Następnego dnia ojciec porzucił ją na legendarnej wyspie pełnej złodziei i niewielkiej ilości jedzenia. Aby przeżyć, nie może ufać nikomu i powinna polegać na wyjątkowych umiejętnościach, których nauczyła ją matka. Jedyne, co ją utrzymuje przy życiu, to szansa na ucieczkę z wyspy, odnalezienie ojca i domaganie się należnego jej miejsca obok niego i jego załogi. Aby to zrobić, Fable prosi o pomoc młodego kupca imieniem West, aby wydostał ją z wyspy i przeprawił przez Narrows do jej ojca.

Ale rywalizacja, jaką toczy jej ojciec i niebezpieczeństwa związane z jego handlem znacznie się rozrosły od ostatniego ich spotkania, a Fable wkrótce odkrywa, że West nie jest tym, za kogo się podaje. Razem będą musieli przetrwać coś więcej niż zdradzieckie burze, które nawiedzają Narrows, jeśli mają pozostać przy życiu.