Co czyta młoda zagranica? – maj 2020

The Ballad of Songbirds and Snakes – Suzanne Collins

AMBICJA GO NAPĘDZA.

RYWALIZACJA GO MOTYWUJE.

WŁADZA JEDNAK MA SWOJĄ CENĘ.

Dziesiąte Głodowe Igrzyska rozpoczyna poranek dożynek. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skwapliwie skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora, i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i niepewny los Coriolanusa zależy teraz od tego, czy zdoła on pokonać innych mentorów urokiem osobistym i sprytem.

Tyle że los nie bardzo mu sprzyja. W udziale przypadła mu dziewczyna z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Losy obojga splotą się ciasno – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa walkę na śmierć i życie, ale poza areną zaczyna się w nim budzić współczucie… Tylko jak postępować według zasad, gdy pragnie się przetrwać za wszelką cenę?

Auror Burning – Amie Kauffman

Po pierwsze, złe wieści: starożytne zło – wiesz, ta typowa gadka o unicestwieniu całego życia w galaktyce – zostanie wkrótce uwolnione. Dobre wieści? Drużyna 312 jest gotowa, aby stawić temu czoła. Najpierw muszą jednak zająć się kilkoma drobnymi zakłóceniami.

Jak klan grempów, którzy chcieliby zmienić swoje ulubione twarze.

I kadra agentów GIA z przerażającymi kwiatami zamiast oczu, którzy nie będą się powstrzymywać przed niczym, by zdobyć Auri.

Jest też dawno zaginiona siostra Kala, która nie do końca cieszy się z tego, że widzi swojego młodszego brata, ale ma ze sobą armię Syldrathi. Połowa galaktyki siedzi im na ogonach, Drużyna 312 nigdy nie czułą się tak pożądana!

Kiedy dowiadują się, że Hadfield został znaleziony, czas wyjść z ukrycia. Dwa wieki temu statek koloniczny zniknął, pozostawiając Auri jako jedyną ocalałą. Teraz jego czarna skrzynka może okazać się naprawdę przydatna. Ale czasu jest mało, a jeśli Auri nie nauczy się opanowywać swoich mocy jako Wyzwalacz, oddział i wszyscy ich wielbiciele będą bardziej martwi niż Wielki Ultrasaur z Abraaxis IV.

The Notorious Virtues – Alwyn Hamilton

W wieku szesnastu lat Honora „Nora” Holtzfall jest córką najpotężniejszej spadkobierczyni w całym Walstad. Jej rodzina zarządza wszystkimi pieniędzmi – i całą magią – w całym kraju. Ale pomimo tego, że jest wiecznie w centrum uwagi, Nora zawsze czuła się jak outsider. Kiedy jej matka zostaje znaleziona martwa w zaułku, rodzinny tron ​​i fortuna nagle stają się niezłym łupem, a Nora musi się zmierzyć ze swoimi kuzynami w Veritaz, ostatecznej magicznej rywalizacji o władzę, która wybiera jedynego spadkobiercę rodziny.

Ale tym razem pojawia się niespodzianka: Lotte, nieślubna córka ciotki Nory. Kiedy nieobecna matka Lotte odzyskuje ją z wiejskiego klasztoru, w którym  ją porzuciła, Lotte przestaje być sierotą, a staje się częścią rodziny. Niestety większość z nich pragnie jej śmierci.

Wkrótce Nora odkrywa, że ​​śmierć jej matki nie była przypadkowa – to było morderstwo. A jedyną osobą, której może zaufać, by odkryć prawdę o tym, co się stało, jest zgryźliwy młody reporter, który gardzi wszystkim, co reprezentuje Nora i jej rodzina.

Gdy wszyscy są przeciwko niej, ostatnią nadzieją Lotte jest odkrycie tożsamości jej ojca. Ale niebezpieczna konkurencja – i jej uczucia do Theo, jednego z zaprzysiężonych obrońców Holtzfalls – przewracają jej świat do góry nogami.

Obie dziewczyny czekają wielkie i ryzykowne próby, ale zwycięzca może być tylko jeden…

The Betrothed – Kiera Cass

Przyszła królowa. Przystojny młody król. Para idealna… Ale czy na pewno?Kiedy król Jameson wybiera jako obiekt swoich uczuć lady Hollis Brite, Hollis jest zaskoczona – i zachwycona. Dorastała na zamku Keresken i podobnie jak wszystkie szlachetnie urodzone panny marzyła o tym, że pewnego dnia król spojrzy właśnie na nią. Zdobycie jego serca to spełnienie wszystkich jej pragnień.Jednakże Hollis już niebawem zaczyna sobie uświadamiać, że pokochanie króla i zostanie królową może nie być tak szczęśliwym losem, jak jej się wydawało. Kiedy zaś spotyka chłopaka, który potrafi dostrzec, co Hollis naprawdę kryje w swoim sercu, dziewczyna uświadamia sobie, że przyszłość, której naprawdę pragnie, jest przyszłością, jakiej nigdy wcześniej sobie nie wyobrażała.

 

 

 

House of Dragons – Jessica Cluess

Pięć królewskich domów usłyszy wezwanie do wzięcia udziału w próbie o tron smoka. Odpowiedzą na nie kłamca, żołnierz, sługa, złodziej i morderca. Kto wygra?

Kiedy cesarz umiera, pięć królewskich domów Etrusii bierze udział w Wezwaniu, gdzie jeden z nich zostanie wybrany do walki o tron. Zawsze jest to najstarsze dziecko, które od lat przygotowuje się do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Ale ten rok jest inny. W tym roku tych pięciu wyrzutków odpowie na wezwanie…

KŁAMCA: Emilia musi ukrywać swoją mroczną magię, bo inaczej zginie.

ŻOŁNIERZ: Lucian jest wojownikiem, który poprzysiągł nigdy więcej nie podnosić miecza.

SŁUGA: Vespir jest trenerem smoków, więc już same jej umiejętności utrzymają ją w grze.

ZŁODZIEJ: Ajax wie, że nic nie przychodzi samo – musi wziąć to, czego pragnie.

MORDERCA: Hyperia urodziła się, by rządzić i nic jej nie powstrzyma przed przejęciem tronu.

We Free the Stars –  Hafsah Faizal

Zafira jest Łowcą, który walczy z przeklętym lasem Arz, aby wyżywić swój lud. Nasir jest księciem śmierci, mordującym tych, którzy przeciwstawiają się jego autorytarnemu ojcu, sułtanowi. Musi ukrywać swoją tożsamość. Nie może okazywać współczucia. Ale kiedy oboje wyruszają na poszukiwanie zaginionego magicznego artefaktu, Zafira i Nasir napotykają starożytne zło, które podobno niegdyś zostało zniszczone – i odkrywają, że nagroda, której szukają, może być nawet bardziej niebezpieczna niż którykolwiek z ich wrogów. W tej części Zafira i Nasir muszą pokonać ciemność wokół nich, a także tę wewnątrz ich samych.

 

 

 

 

Dark Skies – Danielle L Jensen

UCIECZKA I UKRYWANIE PRZESZŁOŚCI

Lydia jest uczoną, ale książki sprawiają, że wtrąca się w losy najpotężniejszego mężczyzny w Imperium Celendorów. W niebezpieczeństwie ucieka na zachód, na daleką stronę Bezkresnych Mórz i zostaje uwikłana jest wojnę, w której obie strony poszukują coraz większej mocy.

POHAŃBIONY DOWÓDCA

Killian jest naznaczony przez Boga Wojny, ale jego dary zawodzą go, gdy królestwo pod panowaniem Corruptera atakuje Mudamorę. Pohańbiony, składa przysięgę miecza jedynej nadziei tego królestwa: koronowanej księżniczce. Ale ten wybór sprawia, ze zostaje wpleciony w sieć intryg politycznych, które wystawią na próbę jego przysięgę i serce.

KRÓLESTWO W WALCE

Gdy na Mudamorę napadają siły Corruptera, Lidia i Killian zawierają umowę, aby ocalić tych, których kochają najbardziej – ale jest to okazja o niezamierzonych i katastrofalnych konsekwencjach.

Path of Night – Sarah Rees Brennan

Pół-wiedźma, pół-śmiertelna, szesnastoletnia Sabrina Spellman dokonała wyboru: wpisała się do Księgi Bestii, została czarownicą i jej moc rośnie z każdym dniem. Ale czy nie będzie to miało zbyt wysokiej ceny?

Nie jest łatwo być w połowie śmiertelnym, a w połowie wiedźmą. Przynajmniej nie dla Sabriny Spellman. Właśnie odkryła, że ​​jej tata to sam Szatan… a jej przeznaczeniem jest rządzić piekłem.

Jak zwykle Sabrina ma jednak inne plany na przyszłość. Wymyśliła sposób na złapanie ojca w pułapkę… jednak został on uwięziony w ciele jej chłopaka, Nicka Scratcha. Teraz miłość jej życia utknęła w piekle… z Panem Ciemności w jego głowie i ciele.

Sabrina wie, że jest sposób na odzyskanie Nicka i postawienie się ojcu. Musi tylko dowiedzieć się, co to jest. Niestety, jej lojalny kuzyna Ambrose jest poza zasięgiem, poluje na ojca Blackwooda, niegdysiejszego zwierzchnika Kościoła Nocy.

Na szczęście Sabrina wciąż ma swoich śmiertelnych przyjaciół, Roz, Harveya i Theo. Kiedy więc jej ciotka Zelda, najwyższa kapłanka kościoła wspomina o starożytnej wyprawie, która mogłaby pomóc w otwarciu bram piekielnych, Sabrina i jej przyjaciele podchwytują temat. Ale Zelda nie wspomniała, że ​​poszukiwanie wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami…

Burn – Patrick Ness

W zimny niedzielny wieczór na początku roku 1957 Sarah Dewhurst czekała ze swoim ojcem na parkingu stacji benzynowej Chevron na smoka, którego ojciec zatrudnił do pomocy na farmie…

Sarah Dewhurst i jej ojciec, wygnani z rodzinnego miasteczka Frome w stanie Waszyngton, zmuszeni są zatrudnić smoka do pracy na farmie, do czego uciekają się tylko najbiedniejsi z biednych.

Jednak smok, Kazimir, skrywa w sobie coś więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Sarah nie może przestać się nim interesować, zwierzęciem, które podobno nie ma duszy, ale najwyraźniej chce ją chronić.

Ponieważ smok wie coś, czego ona nie wie. Przybył na farmę z przepowiednią. Proroctwo, które dotyczy śmiertelnego zabójcy, kultu czcicieli smoków, dwóch agentów FBI w pościgu i tak się jakoś składa, że również samej Sary Dewhurst.