Co czyta młoda zagranica? – kwiecień 2020

Ruthless Gods – Emily A. Duncan

Ciemność nigdy nie działa sama…

Nadia nie ufa już swojej magii. Serefin walczy z głosem w swojej głowie, który nie należy do niego. Malachiasz walczy z tym, kim i czym się stał.

Wkrótce cała trójka dostrzeże, że ich losy nieodwracalnie się ze sobą wiążą. Są jak kawałki rozrzucone przez kogoś, lub coś, na pustej planszy. Głosy, które Serefin słyszy w ciemności, Nadia uważa za swoich bogów. Bogów, których Malachiasz tak bardzo pragnie spotkać – to właśnie te głosy chcą wetknąć kij w mrowisko i nie chcą się już uciszyć.

 

 

 

 

 

Incendiary – Zoraida Cordova

Nazywam się Renata Convida.

Przeżyłam sto skradzionych żyć.

Teraz żyję własnym.

Renata Convida była zaledwie dzieckiem, gdy została porwana przez Sprawiedliwość Króla i zabrana do luksusowego pałacu w Andaluzji. Jako Robari, najbardziej przerażająca i najrzadsza magiczna Moria, zdolność Renaty do kradzieży wspomnień królewskich wrogów jest na wagę złota. Umożliwiła przeprowadzenie oblężenia, które doprowadziło do śmierci tysięcy jej własnych ludzi.

Teraz Renata stałą się jednym z Szeptów, zbuntowanych szpiegów pracujących przeciwko koronie i pomagającym pozostałym Moriom uciec z królestwa. Szepty być może uratowały ją z pałacu wiele lat temu, jednakże dziewczyna wciąż mierzy się z ich nieufnością i nienawiścią względem niej – lub z przytłaczającymi wspomnieniami setek dusz, które zamieniła w pustkę podczas pobytu w pałacu.

Kiedy Dez, dowódca jej jednostki, zostaje schwytany przez księcia Sangrado, Renata zrobi wszystko, aby uratować chłopaka, przy którym jej serce bije mocniej i sprawia, że bycie pośród Szeptów staje się znośne. Ale oznacza to, że musi pod przykrywką powrócić do pałacu… I ukończyć ściśle tajną misję Deza. Czy podoła temu trudnemu zadaniu czy skupi się na własnej zemście?

Powrót do pałacu budzi wspomnienia z dzieciństwa, które od dawna były zablokowane. Gdy Renata coraz bardziej zagłębia się w politykę królewskiego dworu, odkrywa sekret swojej przeszłości, mogący zmienić losy całego królestwa – i zakończyć wojnę, za którą zapłaciła tak wysoką cenę.

The Empire of Dreams – Rae Carson

Mimo że Błyszczący Czerwony Kamień to sierota o dziwnym imieniu i nieznanej przeszłości, wkrótce zostanie adoptowana przez rodzinę królewską – przez samą cesarzową Elisę. Szesnastoletnia Red niemal nie może uwierzyć w swoje szczęście. Jednak w kulminacyjnym momencie politycznej rozgrywki największy rywal cesarzowej blokuje adopcję, a Red ponownie zostaje pozbawiona szansy na dobrą przyszłość i rodzinę.

Zagubiona i pełna rozpaczy dziewczyna jest jednak zdeterminowana, aby odnaleźć swoje miejsce w tym świecie. Rozpoczyna realizację śmiałego planu: udowodni, że jest doskonałym rekrutem dla najbardziej elitarnej siły bojowej na całym świecie, legendarnej Gwardii Królewskiej. Choć nigdy nie dostała się tam żadna kobieta… Ale to najwyraźniej nie jest przypadek – ktoś pragnął, aby zawiodła w roli księżniczki, ktoś, kogo mroczny plan zagraża wszystkiemu, co Red kocha. W miarę zbliżania się niebezpieczeństwa uratowanie imperium będzie zależeć od Red i jej nowych przyjaciół – a może i nawet wrogów. O ile przeżyje rok rekrutacyjny.

Rules of Being a Girl – Candace Bushnell & Katie Cotugno

Marin zawsze świetnie się odnajdywała w takich niewypowiedzianych wytycznych. Jako gwiazda i redaktorka szkolnej gazet marzy o dostaniu się na Uniwersytet Brown. Jej przyszłość wydaje się być oczywista – a jej młody i charyzmatyczny nauczyciel angielskiego, Pan Beckett, zawsze jest chętny do podziwiania jej pracy i rozmowy o książkach.

Ale wkrótce „Bex” posuwa się za daleko, a gdy Marin to sobie uświadamia, jest zszokowana i przerażona. Czy to ona do tego doprowadziła? Czy w jakikolwiek sposób zawiniła?

Kiedy Marin zbiera się na odwagę, aby powiedzieć dyrekcji o tym, co się stało, nikt nie chce jej uwierzyć. Każdego dnia musi patrzeć na Bexa w klasie. Tylko że teraz wygląda to zupełnie inaczej…

Ale dziewczyna nie zamierza się wycofać. Wykorzystuje szkolną gazetę, aby się odegrać i zakłada w szkole feministyczny klub książkowy. Znajduje sprzymierzeńców pośród najbardziej nieoczekiwanych ludziach, takich jak zdzirowara Gray Kendall. W jej życiu i w szkole robi się gorąco, a Marin musi znaleźć sposób, jak odzyskać swoją władzę i nakreślić nowe zasady.

Good Girl, Bad Blood – Holly Jackson

Wyczekiwana kontynuacja Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Pip Fitz-Amobi jest gotowa zrobić wszystko, aby media nie pisały po swojemu prawdy na temat morderstwa, które ona i Ravi Singh rozwiązali w zeszłym roku. Tak więc z pomocą Raviego publikuje podcast o prawdziwej zbrodni i o tym, co naprawdę się wydarzyło. Ludzie chwytają bakcyla i liczba obserwujących Pip zwiększa się z każdym kolejnym dniem.

Jednak okazuje się, że ktoś kogo zna zaginął, a jej miasto skrywa znacznie więcej niż jeden sekret. A Pip i Ravi niejako zostali zmuszeni do stania się detektywami, bowiem teraz każdy będzie ich słuchać…

 

 

 

Redemption Prep – Samuel Miller

Połączenie Twin Peaks i Riverdale!

Wszyscy znają Emmę. Neesha jest jej najlepszą przyjaciółką, jej chłopak Aiden to gwiazda koszykówki, a Evan to jej cień, śledzący każdy jej ruch. Emma się wyróżnia, co w Redemption Prep jest trudne do zrobienia. W tej szkole każdy uczeń został starannie dobrany, aby mieć możliwość znaleźć się na terenie kampusu w lesie w stanie Utah. Więc kiedy nagle znikasz, wszyscy to zauważają. I wszyscy stają się podejrzani, szczególnie w szkole o tak surowych zasadach: nie omijaj mszy. Stosuj się do godziny policyjnej. Nie chodź do lasu.

Zaginięcie Emmy rozpala śledztwo, a Neesha, Aiden i Evan desperacko pragną ją odnaleźć – każdy z innego powodu. Jednak każdy ma też własne sekrety, a nie wszyscy pragną, żeby Emma się odnalazła. W trakcie poszukiwania zdają sobie sprawę, że nie tylko oni próbują coś ukryć. Samo Redemption Prep również skrywa mroczne tajemnice – i to o wiele większe, niż którykolwiek z uczniów mógłby się spodziewać.