Plany: „The City of Brass” – S.A. Chakraborty

Wydawnictwo We need YA zakupiło prawa do wydania w Polsce serii autorstwa S.A. Chakraborty.

Nahri nigdy nie wierzyła w magię. Jasne, posiada pewną moc – na ulicach XVIII-wiecznego Kairu jest oszustką niemającą sobie równych w tym fachu. Ale lepiej niż ktokolwiek wie, że zawód, którym się zajmuje – odczyty dłoni, zary i tajemnicze podarki z mocą uzdrawiania – to tylko sztuczki; zarówno cudowny sposób oszukania nieświadomej szlachty osmańskiej, jak i niezawodny sposób na przetrwanie.

Ale kiedy Nahri przypadkowo podczas jednej ze swoich codziennych akcji przywołuje Darę, równie przebiegłego, mrocznego, tajemniczego wojownika z rasy dżinów, jest zmuszona ponownie rozważyć swoje przekonania. Bo Dara opowiada Nahri niezwykłą historię: pośród gorących, smaganych wiatrem piasków roi się od stworzeń ognia i rzek, to tam, pośród mitycznych snów, mijanych ruin niegdyś wspaniałych ludzkich metropolii i gór, gdzie krążące jastrzębie nie są tym, czym się wydają, leży Daevabad, legendarne miasto z mosiądzu – miasto, z którym Nahri jest nieodwołalnie związana.

Daevabad to złocone, mosiężne ściany, zaklęte mocnymi zaklęciami; leżące za sześcioma bramami sześciu plemion dżinów. To tam dawne urazy ponownie wychodzą na światło dzienne. A kiedy Nahri decyduje się wejść w ten świat, jej przybycie grozi wywołaniem wojny, która od wieków wisi w powietrzu.

Odrzucając ostrzeżenie Dary przed otaczającą ją zdradą, nawiązuje niepewną przyjaźń z Alizaydem, idealistycznym księciem, który marzy o zrewolucjonizowaniu skorumpowanego reżimu ojca. Zbyt szybko Nahri dowiaduje się jednak, że prawdziwa moc jest gwałtowna i brutalna. Ta magia nie może jej ochronić przed niebezpieczną siecią dworskiej polityki. Nawet na pozór najmądrzejsze zamiary mogą mieć śmiertelne konsekwencje.

W końcu istnieje powód, dla którego mówią, aby uważać na to, czego się pragnie…