Plany: The Grace Year – Kim Liggett

Wydawnictwo Publicat zakupiło prawa do wydania w Polsce powieści The Grace Year od Kim Liggett.

PRZETRWAJ ROK.

Nikt nie mówi o roku łaski. To zabronione.

W hrabstwie Garner dziewczętom wmawia się, że mają moc wyrywania dorosłych mężczyzn z łóżek i doprowadzania kobiet do szaleństwa z zazdrości. Wierzą, że ich skóra emituje silny afrodyzjak, esencję młodości, esencję kobiet na granicy kobiecości. Właśnie dlatego, gdy dziewczęta kończą 16 rok życia, wysyłane są poza obszar hrabstwa, aby na wolności uwolnić swoją magię. Mają wrócić oczyszczone i gotowe do małżeństwa. Ale nie wszystkie przeżyją.

Szesnastoletnia Tierney James marzy o lepszym życiu – o społeczeństwie, które nie zwraca przyjaciółek przeciwko sobie, nie sprawia, że kobieta walczy z kobietą. Jednak gdy zbliża się jej rok łaski, szybko zdaje sobie sprawę, że nie tylko brutalnych aspektów tego wydarzenia powinna się obawiać. Kłusownicy w lesie tylko czekają, aby pojmać jedną z dziewcząt i zarobić fortunę na czarnym rynku. A co więcej – dziewczęta mogą zagrażać sobie nawzajem.

Ostry i szorstki realizm tej opowieści analizuje złożone i niejednokrotnie pokręcone relacje między młodymi kobietami, które wchodzą w okres dojrzewania.