Co czyta młoda zagranica? – październik 2019

The Beautiful – Renee Ahdieh

Rok 1872, Nowy Orlean. Miasto rządzone przez umarłych. Jednak dla siedemnastoletniej Celine Rousseau to miasto jest schronieniem, gdyż została zmuszona porzucić swoje życie krawcowej w Paryżu i uciekać. Została przyjęta przez siostry z klasztoru urszulanek i wraz z sześcioma innymi dziewczętami Celine szybko zakochuje się w tętniącym życiem mieście – od muzyki, poprzez jedzenie, aż do wieczornych niebezpieczeństw. Gdy zwraca na siebie uwagę Sebastiena Saint Germaina, lidera tajemniczej grupy La cour des Lions, która działa w podziemiu, zostaje uwikłana w dziwny spisek, bowiem ciało jednej z dziewcząt z klasztoru zostaje odnalezione w kryjówce grupy.

Z czasem pojawiają się kolejne ciała, a każda zbrodnia jest coraz bardziej makabryczna. Czyżby Sebastien coś ukrywał? Celine i Nowy Orlean ogarnia strach przed grasującym seryjnym mordercą – dziewczyna obawia się, że będzie jego następną ofiarą. Gdy wciąż nikt nie może natrafić na jego ślad, Celine bierze sprawy w swoje ręce i odkrywa coś jeszcze bardziej szokującego: tuż pod powierzchnią drzemią najmroczniejsze stworzenia podziemnego świata, o których dziewczyna nawet nigdy nie śmiała pomyśleć.

 

Into the Crooked Place – Alexandra Christo

Ulice Creije są przeznaczone dla umarłych i marzycieli, a czterech oszustów doskonale wie, ile magii potrzeba, aby na nich przetrwać.

Tavia, uliczna artystka gotowa jak najszybciej spakować cały swój dobytek związany z czarną magią i opuścić te ulice na dobre. Zrobi wszystko, aby ukryć swoje zbrodnie.

Wesley, typowy gangster Creije. Dorastając na ulicach, w biedzie i głodzie, w końcu przełknął całą swoją słabość i jest gotów zrobić wszystko, aby inni padli przed nim na kolana.

Karam, wojowniczka spędzająca dnie na czuwaniu. Chroni miasto przed najgorszymi przestępcami i robi naprawdę ogromne wrażenie.

Saxony, bojowniczka ruchu oporu ukrywająca się przed ludźmi, którzy zniszczyli jej rodzinę. Pragnie zemsty.

Ich życia biegną zgodnie z planem, aż Tavia popełnia ogromny błąd – dostarcza fiolkę czarnej magii komuś nieodpowiedniemu, co doprowadza do wybuchu największego konfliktu od dziesięcioleci. Teraz cała czwórka musi połączyć siły, aby zapobiec poważnym konsekwencjom.

 

Rebel – Marie Lu

Szanuj Legendę. Ubóstwiaj Cud. Czcij Mistrza. Ale nigdy nie lekceważ Buntownika.

Eden Wing od lat żyje w cieniu swojego brata. Chociaż jest najlepszym studentem akademii w Ross City na Antarktydzie, a także genialnym wynalazcą, większość ludzi zna go tylko jako młodszego brata Daniela Winga.

Dziesięć lat temu Daniel znany był jako Day, chłopak ulicy, którzy przewodził rewolucji – to ona uratowała Republikę Ameryki. Ale Day nie jest już tym samym młodym mężczyzną, co kiedyś. Teraz wolałby ukryć się przed światem i zostawić przeszłość za sobą. Teraz liczby się tylko to, aby zapewnić Edenowi bezpieczeństwo, nawet jeżeli oznacza to zrezygnowanie ze swojej wielkiej miłości.

Dwaj bracia starają się zaakceptować siebie nawzajem, ale nowe niebezpieczeństwo sprawia, że dystans między nimi zwiększa się jeszcze bardziej. Eden zostaje przeciągnięty na mroczną stronę Ross City i nawet jego legendarny brat nie jest w stanie go uratować. Przynajmniej nie na własną rękę…

 

A River of Royal Blood – Amanda Joy

Szesnastoletnia Eva jest księżniczką, urodzoną ze zdolnością do władania magią krwi i szpiku – magią okropną i mroczną, której nie obserwowano u nikogo od pokoleń w tętniącym życiem, ale zrujnowanym kraju Myre. Ostatnią znaną osobą, która praktykowała ten rodzaj magii, była królowa Raina, która obaliła swoją rodzinę i zmasakrowała tysiące ludzi, w tym swoją własną siostrę – miało to miejsce osiem pokoleń temu, co zapoczątkowało tradycję Rival Heir. Żyjąc w cieniu Rainy, Eva musi teraz stawić czoła swojej starszej siostrze, Isie, w bitwie na śmierć i życie – tylko wtedy będzie mogła wstąpić na Tron Kości Słoniowej. Ponieważ w Królestwie Myre przetrwają tylko najsilniejsi, najbardziej bezwzględni władcy.

Kiedy na kilka tygodni przed zapowiedzianą bitwą Eva zostaje zaatakowana przez zabójcę, odkrywa, że było to coś więcej niż zwyczajny zamach na jej życie. Wygląda na to, że nie tylko jej siostra pragnie ujrzeć ją martwą. Będzie musiała poprosić o pomoc przystojnego księcia, który być może pomoże jej posługiwać się jej zdolnościami… Bo pomimo miłości, którą wciąż ma względem swojej siostry, będzie musiała wybrać: śmierć Isy albo jej.

 

Gravemaidens – Kelly Coon

W otoczonym murem mieście Alu, Kammani nie pragnie niczego więcej, jak zostać uzdrowicielem, podobnie jak jej ojciec, zanim jej rodziną zawładnął wstyd.

Kiedy władca Alu zapada na śmiertelną chorobę, piękna, młodsza siostra Kammani, Nanaea, zostaje wybrana jako jedna z trzech świętych dziewek, które mają do niego dołączyć w życiu pozagrobowym. To zaszczyt. Tradycja. A Nanaea wierzy w to, że ma jeszcze szansę na życie wspanialsze od tego, które jej skradziono.

 

Ale Kammani widzi ten wybór jako brutalną prawdę – wyrok śmierci.

Zdesperowana by ocalić swoją siostrę, Kammani pragnie przedostać się do pałacu, aby wyleczyć władcę. Tam odkrywa ogromne niebezpieczeństwa czające się w korytarzach – teraz zagrożone jest również jej własne życie. Dziewczyna zrobi wszystko, aby odkryć mroczne sekretu pałacu, nawet jeżeli miałaby poświęcić samą siebie.

 

Fireborne – Rosaria Munda

Annie i Lee byli zaledwie dziećmi, gdy brutalna rewolucja zmieniła ich świat, dając każdemu – nawet nisko urodzonemu – szansę przetestowania się w klasie jeźdźców smoków.

Teraz oboje są wschodzącymi gwiazdami, choć pochodzą z tak różnych środowisk. Nisko urodzona rodzinna Annie została stracona przez smoczy ogień, a arystokratyczna rodzina Lee została zamordowana przez rewolucjonistów. Dorastanie w tym samym sierocińcu zbliżyło ich do siebie, a siedem lat wspólnego szkolenia uczyniło rywalami w walce o najwyższą pozycję we flocie jeźdźców smoków.

Wszystko ulega zmianie, gdy ocalali ze starego reżimu próbują odzyskać miasto. Gdy na horyzoncie pojawia się wojna, a relacje Lee z Annie ulegają zmianie, chłopak musi podjąć wybór: albo zdradzi wszystko to, w co wierzy, albo zabije swoją jedyną rodzinę… Annie musi zdecydować, czy chronić chłopaka, którego kocha, czy stać się mistrzem, którego potrzebuje jej miasto.

 

Tarnished are the stars – Rosiee Thor

W piersi Anny Thatcher bije sekret: oto nielegalne serce z mechanizmem zegarowym. Anna pracuje zgodnie z rytmem trybików, nosząc przydomek Technik, dostarcza wszystkim rannym i chorym technologię medyczną na czarnym rynku – oczywiście wbrew tyranicznym prawom Komisarza.

Nathaniel Fremont, syn Komisarza, nigdy nie musiał się bać prawa. Był zawsze zdeterminowany, aby zdobyć szacunek ojca, więc postanawia złapać tajemniczego Technika. Jednak im bardziej zagłębia się w świat banitów, zaczyna się zastanawiać, czy nieuchwytne pragnienie jego ojca jest warte pościgu.

Gra w kotka i myszkę ulega gwałtownej zmianie, gdy na ich drodze pojawia się Eliza, wykwalifikowana zabójczyni i szpieg. Jej misją jest poznanie za wszelką cenę tajemnic Komisarza, nawet jeżeli miałaby zdradzić swoje własne serce.

Wkrótce okazuje się, że jedynie współpraca może położyć kres zagrażającej wszystkim śmiertelnej epidemii, chyba że Komisarz skończy z nimi jako pierwszy.

 

War Girls – Tochi Onyebuchi

Rok 2172. Zmiany klimatu i katastrofy nuklearne spowodowały, że znaczna część ziemi nie nadaje się do zamieszkania. Tylko nielicznym szczęściarzom udało się uciec do kosmicznych kolonii. W rozdartej wojną Nigerii bitwy toczone są za pomocą latających, śmiercionośnych mechów, a żołnierze są wyposażeni w bioniczne kończyny i sztuczne organy – to one chronią ich przed surowym klimatem. W całym kraju trwa wojna domowa, a wszyscy chcą tylko jednego – przetrwania.

Dwie siostry, Onyii i Ify, marzą o czymś więcej. Ich życie od zawsze było naznaczone przemocą i niepokojami politycznymi. A mimo wszystko wciąż marzą o pokoju, nadziei i wspólnej przyszłości. Są nawet gotowe stoczyć wojnę, aby to osiągnąć.