Co czyta młoda zagranica? – wrzesień 2019

Darkdawn – Jay Kristoff

Republika Itreya jest pogrążona w chaosie. Mia Corvere zamordowała kardynała Duomo, a plotki o śmierci konsula Scaeva rozbrzmiały na ulicach Godsgrave. Ale głęboko pod ulicami tego starożytnego miasta pogrzebane są tajemnice tak wielkie, które na zawsze zmienią Republikę.

Mia i jej brat Jonnen muszą udać się w głąb tej starożytnej metropolii. Ich misja wiedzie poprzed mroki Godsgrave, przez Morze Mieczy, do biblioteki Spokojnej Góry i zatrutych ostrzy dawnych mentorów dziewczyny. Na sam koniec mają trafić do Korony Księzyca, gdzie Mia odkryje pochodzenie ciemności i pozna przeznaczenie swoje, jak i całego jej świata. Ale skoro trzy słońca chylą się już ku zachodowi, na horyzoncie zaczyna pojawiać się prawdziwa ciemność, to czy dziewczyna da radę przeżyć?

 

Serpent Dove – Shelby Mahurin

Dwa lata temu Louise le Blanc uciekła ze swojego klanu i znalazła schronienie w mieście Cesarine, porzuciła wszelką magię i żyje z tego, co jest w stanie ukraść. Jednak trafiła do miejsca, w którym poluje się na czarownice takie jak ona. Ludzie się ich boją. I spalają je na stosie.

Reid Diggory, służący w imieniu Kościoła jako Łowca, zawsze żył w zgodzie z jedną zasadą: nigdy nie darujesz wiedźmie życia. Jego ścieżka nigdy nie miała się skrzyżować ze ścieżką Lou, ale nikczemny wyczyn sprawia, że muszą połączyć siły, a co gorsza, poddać się niemal niemożliwemu zjednoczeniu – świętemu małżeństwu.

Wojna między czarownicami i Kościołem trwa od wieków, a najbardziej niebezpieczni wrogowie Lou mogą wzniecić coś gorszego niż ognisty stos. Dziewczyna nie może zignorować swoich uczuć, ale nie może też zmienić tego, kim jest. Jednak musi podjąć decyzję.

A miłość i tak czyni z nas wszystkich głupców…

There Will Come a Darkness – Katy Rose Pool 


Przez całe pokolenia siedmiu Proroków kierowało ludzkością. Korzystając z nawiedzających ich wizji przyszłości, zakończyli wojny i zjednoczyli narody – aż do dnia, w którym sto lat temu, zniknęli w niewyjaśnionych okolicznościach.

Wszystko, co po sobie zostawili, to zaledwie tajemnicza przepowiednia, zapowiadająca erę ciemności i narodziny nowego proroka, który może okazać się być zbawieniem dla świata… albo przyczyną jego zagłady. Chaos rośnie w siłę, a pięć dusz niespodziewanie wchodzi sobie w drogę:

Książę wygnany ze swojego królestwa.

Bezwzględny zabójca znany jako Blada Ręka.

Niegdyś wierny przywódca, rozdarty między sercem a obowiązkiem.

Lekkomyślny hazardzista, który potrafi odnaleźć wszystko i wszystkich.

I umierająca dziewczyna, która już niemal się poddała…

 

Conjunction – A.D. Zoltan & Steven N. Nagy

Rok 2625. Ziemia ma za sobą wielkie zmiany, a genialny człowiek o imieniu Erin użył swoich supermocy, aby stworzyć zupełnie nowy porządek świata.

Rok 3800. Nadeszła era sztucznej inteligencji, tzw. „CIS” (Central Intelligent System). To on pomaga ludzkości czynić Układ Słoneczny lepszym miejscem. Gdy odkryto technologię podróży międzygalaktycznych, ludzkość zainicjowała misje na cztery planety, które według wstępnych analiz są najbardziej odpowiednie do zamieszkania. Cywilizacja ma osiągnąć następny poziom. Częścią pierwszej misji jest Keat, który mocno interesuje się „wielkimi pytaniami” na temat zycia. I wywraca tę misję do góry nogami.

 

 

 

 

Verify – Joelle Charbonneau

Meri Beckley żyje w świecie pozbawionym kłamstw. Kiedy włącza wiadomości, słyszy jedynie fakty. Kiedy przegląda podręczniki, czyta tylko prawdę. Kiedy patrzy na spokojne ulice Chicago, czuje dumę, którą odczuwają też wszyscy z powodu bezprecedensowej nadziei i dobrobytu, które zapewnił obecny rząd.

Ale kiedy matka Meri zostaje zamordowana, w głowie dziewczyny zaczynają rodzić się pytania, których nikt inny prawdopodobnie nigdy nie zadawał. A kiedy próbuje odkryć, o czym w ostatnich tygodniach myślała jej matka, zostaje wciągnięta w świat pełen tajnych faktów, o których nigdy nie słyszała. Natrafia też na historię, o której nie miała pojęcia.

Nagle Meri staje przed wyborem: albo zaakceptuje „prawdę”, której się dowiedziała, albo powróci spokojnie do świata wykreowanego przez rząd. Jednak jest to świat, w którym słowa mogą zmienić wszystko, a niewłaściwie użyte słowo może nawet zabić.

 

The Girl the Sea Gave Back – Adrienne Young

Odkąd tylko sięga pamięcią, Tova mieszkała wśród ludzi Svell. Znaleźli ją wyrzuconą na brzeg, gdy była dzieckiem. Użyli jej jako prezentu dla Prawdomówcy. Jej własny dom i klan są dawno wyblakłymi wspomnieniami, ale święte symbole znaczące jej skórę świadczą o tym, że jest osobą, która potrafi używać kamieni runicznych i patrzeć w przyszłość. Znalazła niepewne miejsce wśród tych, którzy się jej boją, jednak kiedy dwa klany na wschodzie postanawiają zakończyć krwawą wojnę między sobą i łączą siły, jej świat jest bliski upadku.

Po raz pierwszy od pokoleń przywódcy Svell są podzieleni. Czy powinni zachować spokój czy może iść na wojnę aby ochronić nowo odkrytą moc? A kiedy ich wódz prosi Tovę, by użyła swoich zdolności, uruchamia kaskadę wydarzeń, które nie tylko na zawsze zmienią krajobraz ich kontynentu, ale dadzą dziewczynie coś, czego właściwie nigdy nie miała… Dom.

 

 

The Lady Rogue – Jenn Bennett

Niektóre legendy nigdy nie umierają…

Theodora od zawsze marzyła o tym, aby wybrać się z ojcem w podróż i poszukiwać skarbów. Czyta każdą książkę, którą znajdzie w bibliotece, ma imponującą wiedzę na temat najbardziej poszukiwanych reliktów i ma też ogromne ambicje. To, czego jej brakuje, to pozwolenie ojca. Ten zaszczyt przypada jedynie dziewiętnastoletniemu podopiecznemu jej ojca – dawnej miłości Theodory – Huckowi Gallagherowi. Theodora pozostaje sama w hotelu w Stambule.

Wszystko się zmienia, gdy Huck powraca z wyprawy bez jej ojca i prosi ją o pomoc w uratowaniu zaginionego. Niechętnie tworzą duet, ale uzbrojeni w dziennik podróży ojca, odkrywają, że odkrył on informacje o legendarnym i magicznym pierścieniu, który kiedyś należał do Vlada Palownika, znanego jako Dracula. Być może jest to klucz do odnalezienia go.

Podróżując do Rumunii, Theodora i Huck mają przed sobą niesamowitą przygodę. Gotyckie wioski, mroczne zamki, mgliste Karpaty – a wszystko po to, aby odzyskać słynny pierścień. Okazuje się jednak, że nie tylko oni go szukają. Po piętach depcze im tajemnicze i niebezpieczne ugrupowanie okultystyczne powiązane z samym Vladem Palownikiem… I posunie się ono do wszystkiego – nawet do morderstwa – aby odzyskać pierścień.