Co czyta młoda zagranica? – sierpień 2019

House of Salt and Sorrows – Erin A. Craig

W nadmorskiej posiadłości, przeklęto dwanaście sióstr…

Annaleigh żyje w chowającym się przed światem Highmoor, małym dworze nad morzem, wraz ze swoimi siostrami, ojcem i macochą. Szczęśliwe życie zostało zakłócone przez śmierć czterech dziewcząt, a samotność wypełniła wszystkie pomieszczenia domu. Każda śmierć była bardziej tragiczna niż poprzednia – zaraza, upadek, utonięcie. W okolicznych wioskach chodzą plotki, że bogowie przeklęli tę rodzinę.

Zaniepokojona swoimi upiornymi wizjami Annaleigh zaczyna podejrzewać, że te śmierci nie były przypadkowe. Jej siostry co noc wymykały się z domu, aby stać się częścią wytwornych bali, tańczyć do białego rana, cieszyć się jedwabnymi sukniami i połyskującymi pantofelkami, ale Annaleigh nie jest pewna, czy powinna je przed tym powstrzymywać – może powinna do nich dołączyć? Bo kim, albo czym, są Ci, z którymi naprawdę tańczą?

Kiedy Annaleigh poznaje tajemniczego nieznajomego, który najwyraźniej skrywa pewne mroczne sekrety, wszystko zaczyna zmierzać w nieco innym kierunku – trzeba rozwiązać zagadkę ciemności, która ogarnęła jej rodzinę – zanim ta zabierze następną siostrę.

Sea Witch Rising – Sarah Henning

Runa nie pozwoli na to, aby jej siostra bliźniaczka umarła. Alia przehandlowała swój głos u Wiedźmy Morskiej, aby spróbować odrobiny szczęścia u boku księcia, który nawet jej nie kocha. A gdy ten ją odrzuci, to może się okazać śmiertelne…. Chyba że Runa coś wymyśli.

Tym czasem w morzu Evie pragnie odzyskać swoją wolność – jednak wyzwolenie się z roli Wiedźmy Morskiej ciągnie za sobą pewne konsekwencje. Być może nie będzie skłonna się z nimi zmierzyć… Jednak czy serca obu dziewcząt, pełne sprzeczności, nie poczują w końcu, że muszą coś poświęcić, aby ocalić swoje światy?

Crown of Coral and Pearl – Mara Rutherford

Od pokoleń książęta Ilary brali za żony najpiękniejsze dziewczęta z nadmorksiej wioski Varenii. Ale chociaż każda dziewczynka podobno marzy o tym, aby zostać księżniczką, to koszt przystąpienia do rodziny królewskiej jest znacznie wyższy, niż można by sobie wyobrażać…

Nigdy nie marzyła o tym, żeby zobaczyć cuda i bogactwa Ilary, królestwa, które praktycznie od zawsze rządziło jej wioską. Jednak kiedy wypadek dzieciństwa zagwarantował jej mocną bliznę na ciele, stało się jasne, że jej siostra bliźniaczka, Zadie, zostanie najprawdopodobniej wybrana do poślubienia księcia – Nor nawet nie będzie miała okazji postawić stopy na lądzie.

Jednak gdy Zadie zostaje ciężko ranna, to właśnie Nor zostaje wysłana do Ilary, aby zająć jej miejsce. Ku przerażeniu dziewczyny, jej przyszły mąż, książę Ceren, jest równie groźny i chłodny jak jego dom – zamek wykuty w górze, pozbawiony dostępu słońca. Jednak kiedy zaczyna się zbliżać do brata księcia, Talina, Nor odkrywa zaskakujące prawdy o upadku królewskiego rodu, zamordowanej królowej i… spisku, który ma na celu zniszczenie domu, który kiedyś tak bardzo chciała zostawić za sobą.

Aby uratować swój lud Nor musi nauczyć się prowadzić negocjacje i poradzić sobie ze zdradzieckimi podstępami… To wszystko w miejscu, gdzie rządzą kłamstwa i chora obsesja.

The Weaver – Heather Kindt

Większość pisarzy wybiera zakończenia dla swoich historii… Ale też większość z nich nie jest Tkaczami.

Laney Holden jest studentką pierwszego roku w Madison College, co sprawia, że jej życie z dnia na dzień ulega diametralne zmianie – z normalnej codzienności do klimatu zjawisk nadprzyrodzonych. Kiedy główny antagonista, z książki, którą właśnie pisze, zrzuca ją ze schodów na stacji metra, dziewczyna odkrywa, że jest Tkaczką. To właśnie Tkacze wypełniają wąską przepaść pomiędzy fantazją a rzeczywistością, nadając słowom życie.

Wkrótce Laney poznaje Williama, który, jak podejrzewa, jest postacią z jej książki – tą, w której tak mocno się zakochała, gdy po raz pierwszy jej pióro dotknęło papieru. Ale gdy złośliwy antagonista ujawnia zupełnie inne zakończenie książki Laney, które ma się wiązać z zabiiem Williama, Laney musi zrobić wszystko, aby go uratować – a napisanie tego wcale nie będzie takie proste.

Here there are monsters – Amelinca Berube

Szesnastoletnia Skye ma już dość odgrywania rycerza w lśniącej zbroi dla swojej nieznośnej młodszej siostry, Deirdre. Przeprowadzka do nowego miejsca wydaje się być idealną szansą na rozpoczęcie nowego życia.

Skye próbuje się dopasować do nowego otoczenia, ale Deirdre unika praktycznie każdego. Interesuje ją tylko podmokły las za domem i budowanie rzeźb z kijów i kości.

A potem Deirdre znika.

A kiedy w środku nocy coś okropnego zaczyna drapać w okno Skyre, twierdząc, że tylko ona może uratować swoją siostrę, wie, że nic nie powstrzyma jej przed tym, aby tego dokonać.

These Divided Shores – Sara Raasch

Sequel powieści “These Rebel Waves”

Jako dziecko popełniła niewybaczalne czyny, aby uwolnić Grace Loray z rąk Króla Elazara. A teraz, gdy Elazar ma plan odzyskania wyspy, przerasta to największe obawy Lu: Król trzyma w niewoli ją, oraz jej syna Bena, zmuszając ich do stworzenia broni, która zagwarantuje mu sukces. Ucieczka jest niemożliwa – chyba że Lu stanie się bezwzględnym żołnierzem, a do tej roli miała nadzieję już nigdy nie wracać.

Vex nie zdołał uratować Lu i Bena – dręczy go to tak samo, jak jego Choroba. A gdy ta się pogarsza, Vex nie ma nic do stracenia – rzuca się w wir buntu. Zmuszenie wolnych armii do potencjalnej współpracy wymaga więcej siły, niż mogłoby się wydawać.

Więziony i zdradzony Ben ma złamane serce, ale pragnie zrobić wszystko, aby zakończyć szaleństwo ojca. Patrząc, jak Elazar mąci umysł Grace Loray, Ben wie, że musi się poświęcić, aby wygrać tę wojnę.

A Dress for the Wicked – Autumn Krause

W sennym miasteczku Shy w Avon-upon-Kynt teoretycznie nic się nie dzieje. Przez osiemnaście lat Emmaline Watkins obawiała się, że taka właśnie będzie jej przyszłość: będzie nicością, niczym.

Jednak kiedy szefowa najbardziej podziwianego domu mody w kraju ogłasza pierwsze prestiżowe zawody projektanckie dla dziewcząt spoza stylowej stolicy, marzenia Emmy wydają się być łatwiejsze do zrealizowania.

Jako pierwsza wiejska dziewczyna biorąca udział w tej rywalizacji, Emmy wie, że napotka na swojej drodze dodatkowe przeszkody. Jednak im dłużej przebywa w tym zepsutym świecie mody, zaczyna się zastanawiać, czy będzie w stanie się do niego dopasować. A jeśli nawet, to jakim kosztem?