Recenzja: Prawda o kłamstwach – Tracy Darnton

Pamięć absolutna – dar czy przekleństwo? Tak wiele osób narzeka na problemy z koncentracją, na skupienie, na zapamiętywanie. A zastanawialiście się kiedyś, jakby to było pamiętać wszystko? Spróbujcie sobie przypomnieć, co robiliście rok temu – gdzie byliście, co mieliście na sobie, jaka była pogoda, kogo spotkaliście. Trudna sprawa, nieprawdaż? I o ile trenowanie pamięci jest oczywiście jak najbardziej wskazane to wierzcie mi, nie chcielibyście mieć daru pamiętania wszystkiego – może i przydałoby się na egzaminach czy sprawdzianach, ale na dłuższą metę doprowadziłoby was do szewskiej pasji.

Jess Wilson pamięta każdy moment swojego życia od chwili, gdy skończyła 11 lat. Nikt nie był w stanie jej pomóc, a w końcu trafiła do programu badawczego, który kontrolował każdy jej krok – przez lata. W szkole z internatem w Dartmoor postanowiła porzucić przeszłość i zacząć od nowa. Wkrótce jednak ginie jej przyjaciółka, a Jess zaczyna otrzymywać niepokojące wiadomości – najwyraźniej przed przeszłością nie da się uciec, trzeba się z nią ostatecznie skonfrontować. Jednak czy w jej otoczeniu znajdzie się ktoś, komu naprawdę może zaufać i zdradzić swoje największe sekrety?

Tracy Darnton nie ma zbyt wielkiego doświadczenia w pisaniu powieści, aczkolwiek trzeba przyznać, że Prawda o kłamstwach jest całkiem ciekawą historią. Na uwagę zdecydowanie zasługuje motyw pamięci absolutnej, którą została obdarzona bohaterka – już na pierwszych stronach da się zauważyć jej „zdolności”, gdy krok po kroku poznajemy jej osobę, a ona przytacza nam swoje wspomnienia – pamięta dosłownie wszystko, nawet nic nieznaczące elementy z każdego dnia swojego życia. Wkrótce okazuje się jednak, że program, którego pacjentką była Jess, był kłamstwem. Czy aby na pewno lekarze chcieli jej pomóc? Czy może jednak traktowali ją jak królika doświadczalnego, któremu można grzebać w mózgu? Dziewczyna zaczyna tracić pewność siebie, zaczyna wątpić w to, czy jej pamięć i wspomnienia są prawdziwe.

Kreacja bohaterów nie wypada najgorzej, aczkolwiek kto Jess ma tutaj najwięcej do powiedzenia. To dziewczyna pragnąca poznać prawdę o sobie i swoim życiu. To istota, która jak na swój wiek jest bardzo dojrzała i samodzielna – jednak pewne wydarzenia z jej życia zmusiły ją do tego, aby właśnie taka się stała. Nie miała łatwo, ale nie traci nadziei. Interesująca jest postać doktor Coleman, czyli nadrzędnej lekarki głównej bohaterki. To taki typowy czarny charakter z historii o podobnym klimacie – niby biały kitel wskazywałby na to, że to osoba o dobrym sercu, która pragnie nieść pomoc ludziom. Okazuje się jednak, że w każdym naukowcu spoczywa ciemna i mroczna materia, która wkrótce przejmuje kontrolę. Wtedy właśnie na jaw wychodzi to drugie oblicze – manipulacja, szaleństwo, wykorzystywanie innych.

Choć w dużej mierze skupiamy się na Jess i jej życiu, a przede wszystkim na motywie jej pamięci fotograficznej i biograficznej, to autorka dołożyła wszelkich starań, aby poruszane tutaj wątki mocno rozbudować. Z jednej strony książka jest napisana dosyć prostym i typowo młodzieżowym językiem, z drugiej jednak da się dostrzec tutaj pewną głębię – zwłaszcza w postaci Jess. Z początku sprawia wrażenie bardzo chłodnej i niedostępnej, dopiero stopniowo lepiej ją poznajemy i jesteśmy w stanie zrozumieć jej zachowanie. Bardzo ciekawym elementem były wtrącenia znajdujące się na początkach rozdziałów –  część nawiązywała do naukowych faktów na temat pamięci, a niektóre stanowiły przykład prostych ćwiczeń doskonalących ją.

Prawda o kłamstwach to naprawdę dobra i ciekawa historia z interesującymi bohaterami i nienachalnym wątkiem miłosnym. Dobre tempo, zaskakujące zwroty akcji, piętrzące się tajemnice – tego z pewnością Wam nie zabraknie w trakcie lektury. Tracy Darnton dobrze się spisała i stworzyła niebanalną powieść dla młodzieży, zdecydowanie godną uwagi.

Bookeater Reality dla BG

Recenzja: Prawda o kłamstwach - Tracy Darnton
4.0Wynik ogólny
Świat przedstawiony
Kreacja bohaterów
Oryginalność fabuły
Styl pisania
Ogólne wrażenie
Ocena czytelników 0 Głosów