Co czyta młoda zagranica? – luty 2019


Bloodwitch – Susan Dennard

Kontynuacja Prawdodziejki i Wiatrodzieja!

Na zboczu wysokiego, śnieżnego pasma górskiego spoczywa klasztor, w którym kryje się coś więcej niż tylko wiara. Poniżej znajduje się jezioro, a krwiożercza horda najeźdźców tylko czeka na nadejście zimy i zamarznięcie ścieżki, która doprowadzi ich do sanktuarium – wtedy będą mogli je zniszczyć i pogrzebać wszystkiego jego tajemnice.

Jednak Aeduan (bloodwitch) łączy siły z Iseult (threadwitch) i magiczna dziewczyną Sową, aby zapobiec destrukcji. Ale żeby tego dokonać musi się zmierzyć z własnym ojcem i swoją przeszłością.

 

 

 

 

Warrior of the Wild – Tricia Levenseller

Jak można zabić boga?

Jako wybrana spadkobierczyni swojego ojca, Rasmira całe swoje życie trenowała, by zostać wojownikiem i rządzić swoją wioską. Kiedy jednak dziewczyna nie zdaje egzaminu, a jej próba dojrzałości jest sabotowana, ojciec skazuje ją na wygnanie na wypełnioną potworami pustynię. Tam dziewczyna ma wykonać niemożliwe zadanie: aby odzyskać honor musi zabić uciążliwego boga, który każdego roku żąda z wiosek ofiary. Albo go pokona, albo zginie próbując.

 

 

 

 

 

 

On the come up – Angie Thomas

Szesnastoletnia Bri chce zostać jedną z największych raperek w historii. Albo przynajmniej któregoś dnia największą w swoim sąsiedztwie. Jako córka legendy rapu, która niestety zmarła zanim osiągnęła duży sukces, Bri stawia sobie wielkie oczekiwania. Ale gdy niespodziewanie jej matka traci prace, banki żywności i wszelkie ogłoszenia stają się częścią życia Bri tak jak bity i rymowanki. Z grożącą jej rodzinie bezdomnością i nieopłaconymi rachunkami, Bri  nie tylko już chce zostać raperką – ona po prostu musi to zrobić.

 

 

 

 

 

 

 

Lady Smoke – Laura Sebastian

Kontynuacja Księżniczki popiołów!

Kaiser zamordował matkę Teodozji, Królową Ognia, kiedy Theo miała zaledwie sześć lat. Zabrał Theo do swojego kraju i trzymał ją jako więźnia, mianując ją Księżniczką Popiołów – zwierzątko, którym można się bawić i latami można poniżać. Ale ta era dobiegła końca. Kaiser myślał, że jego więzień jest słaby i bezbronny. Nie zdawał sobie sprawy, że to ostry umysł jest najniebezpieczniejszą bronią.

Theo nie nosi już korony popiołów. Odzyskała swój prawowity tytuł i ma zakładnika – księcia Sorena. Ale jej lud wciąż jest zniewolony przez Kaisera, a co gorsza, Theo znajduje się tysiące mil od nich i jej tronu.

Aby ich wyzwolić będzie potrzebować armii. Tylko oznacza to, że będzie musiała zaufać swojej ciotce, przerażającej władczyni piratów Dragonsbane. A według Dragonsbane armia może zostać utworzona tylko wtedy, kiedy Theo znajdzie męża. Jest to coś, czego nigdy nie zrobiła Astreańska Królowa.

Theo wie, że wolność ma swoją cenę, ale jest zdeterminowana, aby znaleźć sposób na uratowanie swojego kraju bez utraty samej siebie.

 

Courting Darkness – Robin LaFevers

Śmierć nie była końcem, była zaledwie początkiem…

Sybella zawsze była najmroczniejszą z córek Śmierci, wyszkoloną w klasztorze św. Mortaina, by służyć mu jako wymiar sprawiedliwości. Ale teraz ma nową misję. W desperackiej próbie zapewnienia swoim młodszym siostrom bezpieczeństwa i uchronienia ich przed rodziną, niszczy niemal wszystkich. Zgadza się towarzyszyć księżnej w podróży do Francji, gdzie szybko znajduje się w otoczeniu wroga. Ich jedynym promykiem nadziei są nowicjusze Sybelli, jednak ukrywają się głęboko we francuskim klasztorze – wierzą, że Sybella ich odnajdzie.

Genevieve ukrywała się przez wiele lat, zawsze pamiętając o tym, kim jest i o co walczy. Jej jedyną pociechą jest ukryty więzień, które czasami się pojawia i wydaje się, że strażnicy zapomnieli o jego istnieniu. Kiedy dochodzi do tragedii dziewczyna musi wziąć sprawy w swoje ręce – nawet jeżeli oznacza to ignorowanie długo oczekiwanych rozkazów klasztoru.

Gdy ścieżki Sybelli i Gen powoli zaczynają się zbiegać, los wszystkiego, co posiadają, zaczyna spoczywać na krawędzi. Czy odnajdą się w odpowiednim miejscu i czasie zanim zniszczeniu ulegnie wszystko to, co kochają?

 

We set the dark on fire – Tehlor Kay Mejia

W szkole dla dziewcząt Medio School młode kobiety są szkolone do przyjęcia jednej z dwóch ról w spolaryzowanym społeczeństwie. W zależności od specjalizacji absolwentki będą prowadzić gospodarstwo domowe u boku męża lub wychowywać dzieci, ale w obydwu przypadkach obiecywane są dwie rzeczy: luksus i komfortowe życie, z dala od politycznych powstań obecnych w niższych klasach społecznych. Daniela Vargas jest najlepszą uczennicą w szkole, a jej świetlana przyszłość zależy od tego, czy nikt nie odkryje jej najmroczniejszego sekretu – jej rodowód jest kłamstwem. Jej rodzice poświęcili wszystko, aby zdobyć sfałszowane dokumenty tożsamości Dani, aby ich córka mogła wznieść się wyżej. Teraz, gdy nieubłagalnie zbliża się jej małżeństwo z synem ważnego polityka, prawda musi pozostać w ukryciu, bo inaczej dziewczyna trafi do niższych klas, gdzie rządzą głód i nędza.

 

 

A Soldier and a Liar – Caitlin Lochner

W świecie znajdującym się na krawędzi wojny czwórka nastolatków obdarzonych naprzyrodzonymi mocami uczy się pracować razem, aby przywrócić pokój.

Lai Cathwell jest dobra w dochowywaniu tajemnic. Jako Nyte, nadnaturalnie uzdolniona nastolatka, której wszyscy się boją i unikają, posiada umiejętności niezbędne do przetrwania. Zorganizowanie własnego pojmania, aby uciec od służby wojskowej, tylko wzmocniło jej zdolności oszukiwania innych. Ale kiedy rebelianci zaczynają atakować miasto, Lai zostaje wciągnięta do walki u boku nowego oddziału Nyte.

Lai staje do boju u boku Jaya, świadomego perfekcjonisty, który pragnie, aby wszyscy go akceptowali; Al, wojownika o ostrym usposobieniu, który pragnie zemsty oraz Erika, piekielnego chłopaka ze skłonnością do amnezji, który wciąż próbuje odnaleźć swoje wspomnienia i miejsce na tym świecie. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że oto staje przed zupełnie nowym wyzwaniem – takim, które może okazać się być niemożliwe do wypełnienia. Ale jeżeli drużyna nie nauczy się współpracować, cały sektor pochłonie wojna.

 

 

Malice – Pintip Dunn

Oto, co wiem: któregoś dnia uczeń z mojej szkoły wybije dwie trzecie ludzkiej populacji za pomocą wirusa

Oto, czego nie wiem: nie wiem, który to uczeń

Oto mój wyścig z czasem: nie tylko muszę odkryć ich tożsamość, ale będę musiała przechytrzyć głos z przyszłości, który mówi mi, że mam ich zabić. Bo zaczynam rozumieć, że tak naprawdę nikt nie mówi prawdy. Ale jak mogę toczyć rozgrywkę z kimś, kto zna już każdy mój następny ruch? Ktoś tak pełen złości, że stracił wszelką nadzieję i wiarę w ludzkość? Cóż, po prostu muszę znaleźć jakiś sposób – bo teraz ten ktoś wziął na cel jedynego chłopaka, którego kiedykolwiek kochałam…

 

 

 

 

Tell Me Everything – Sarah Enni

TWÓJ SEKRET JEST BEZPIECZNY… DO CZASU.

Ivy jest typem nieśmiałej artystki, która zbytnio się nie wychyla – a właściwie staje się niemal niewidoczna dla wszystkich w Belfry High School z wyjątkiem jej najlepszego przyjaciela, Harolda. Na początku drugiej klasy Harold bierze na siebie mnóstwo zajęć i obowiązków, tym samym pozostawiając Ivy samej sobie. Na szczęście dziewczyna znalazła odskocznię: nową, anonimową aplikację do udostępniania dzieł sztuki: VEIL.

Ivy szybko odkrywa, że ktoś z jej klasy również jest użytkownikiem VEIL, a na dodatek ten ktoś potrzebuje nowych pędzli… a jakby tego było mało, co tydzień odwiedza szpital… i próbuje sobie poradzić z rozwodem rodziców. Podczas gdy ona sama jest zbyt przerażona, aby podzielić się swoją sztuką, wymyśla inny sposób działania: będzie obdarowywać prezentami innych artystów. Ten akty nadaje tępa jej życiu, ale kiedy Ivy zaczyna podejrzewać, że Harold skrywa pewien sekret, sama decyduje się wkroczyć do gry. Zapomnijcie o prezentach – Ivy chce urządzić przyjacielowi wielką imprezę.

Ale kiedy wszystkie dobre intencje wychodzą na jaw, starannie dopracowany świat Ivy popada w chaos. Teraz musi znaleźć w sobie odwagę, aby wyjść z cienia – wyciągnąć na jaw swoją sztukę, swoje sekrety, swoje błędy – albo ryzykuje utratą wszystkiego i wszystkich, których kiedykolwiek kochała.

The Priory of the Orange Tree – Samantha Shannon

Podzielony świat.

Królestwo bez następcy.

Przebudza się starożytny wróg.

Dom Berethnet rządził Inys przez tysiące lat. Nadal niezamężna Królowa Sabran IX musi przekonać swoją córkę, aby chroniła swój świat przed zniszczeniem – ale zabójcy już niemal stoją u jej drzwi.

Ead Duryan to dworski outsider. Chociaż otrzymała poziom lady, to tak naprawdę jest lojalna tylko wyższemu stowarzyszeniu magów. Ead bacznie obserwuje Sabran, chroniąc ją w sekrecie przed zakazaną magią.

Po drugiej stronie ciemnego morza, Tane całe swoje życie trenowała, aby zostać jeźdźcą smoków, ale teraz jest zmuszona dokonać wyboru, który pozwoli na nowo odkryć jej życie.

A gdzieś pomiędzy tym wszystkim podzielone Wschód i Zachód odmawiają pertraktacji, a siły chaosu budzą się do życia z odwiecznego snu…