Co czyta młoda zagranica? – styczeń 2019

King of Scars – Leigh Bardugo

Nikolai Lantsov zawsze miał dar do robienia rzeczy niemożliwych. Nikt nie wie, jakim cudem przeżył krwawą wojnę domową w swoim kraju, a on zamierza zachować to dla siebie. Jednak wrogowie zaczęli się już gromadzić przy osłabionych granicach, a młody król musi znaleźć sposób, aby uzupełnić straty, zawrzeć nowe sojusze i powstrzymać to, co grozi niegdyś wspaniałej Armii Grishów.

Ale z każdym dniem wzrasta w nim ciemna magia, grożąc zniszczeniem wszystkiego, co zbudował. Z pomocą młodego mnicha i legendarnej członkini Grishów, Nikolai wyrusza w podróż do takich miejsc w Ravce, gdzie przetrwała najgłębsza magia – musi pokonać swoje straszliwe dziedzictwo. Zaryzykuje wszystko, aby uratować siebie i swój kraj. Ale pewne sekrety powinny zostać pogrzebane… A niektóre rany nigdy nie zostaną uleczone.

 

 

The Wicked King – Holly Black 

Musisz być wystarczająco silny, aby uderzać ciągle i ciągle, bez zmęczenia. Pierwszą lekcją jest uczynienie siebie silnym.

Po zaskakującym odkryciu, że Oak jest spadkobiercą Faerie, Jude musi zrobić wszystko, aby jej brat był bezpieczny. Aby to uczynić, związała klątwą złego króla Cardana, a tym samym sprawiła, że stała się mocą w tym królestwie. Jednak zawieranie politycznych sojuszy Faerie było wystarczająco trudne, gdy Cardana dało się kontrolować. Ale on jest gotowy zrobić wszystko, co w jego mocy, aby poniżyć i upokorzyć Jude, nawet jeśli jego fascynacja nią pozostaje niezmienna.

Kiedy staje się zupełnie jasne, że ktoś bliski Jude próbuje ją zdradzić, co zaczyna zagrażać jej życiu i życiu każdego, kogo kocha, Jude musi odkryć zdrajcę, wciąż tocząc walkę ze swoimi skomplikowanymi uczuciami wobec Cardana, aby nadal kontrolować świat Faerie jako śmiertelnik.

 

 

The Gilded Wolves – Roshani Chokshi

Paryż, rok 1889: Świat jest u szczytu władzy i przemysłu, a Exposition Universelle tchnęło nowe życie na ulice miasta i wydobyło starożytne sekrety. W tym mieście nikt nie ma jednak większych sekretów niż poszukiwacz skarbów i zamożny hotelarz, Severin Montagnet-Alarie. Ale kiedy wszechmocne społeczeństwo, Zakon Babel, szuka u niego pomocy, Severin otrzymuje skarb, którego sobie nawet nigdy nie wyobrażał: swoje prawdziwe dziedzictwo.

Aby odnaleźć pradawny artefakt, którego poszukuje Zakon, Severin będzie potrzebował pomocy grupy ekspertów. Inżyniera, który ma dług do spłacenia. Historyka, który nie może powrócić do domu. Tancerki z grzeszną przeszłością. I brata krwi, który zbyt mocno się wszystkim przejmuje.

Razem będą musieli wykorzystać swój spryt i wiedzę, aby szukać artefaktu w samym sercu mrocznego Paryża. To, co odkryją, może zmienić świat… O ile pozostaną żywi.

 

Circle of Shadows – Evelyn Skye

Sora porusza się tak cicho jak duchy, a dodatkowo charakteryzuje się zabójczą celnością. Jej gemina, Daemon, może wygrać każdą walkę fizyczną z zawiązanymi oczami i jedną ręką za plecami. Są wyszkolonymi wojownikami Stowarzyszenia Taigów – naznaczonymi przez bogów, aby trenować magię i sztuki walki, aby chronić królestwo Kichona.

Zbliża się czas ukoćzenia nauki, a Sora i Daemon nie mogą się doczekać, kiedy przyjdzie im udowodnić, że zasługują na przynależność do elitarnej grupy – ale w królestwie wolnym od przemocy (co zarządzono wiele lat temu po Krwawej Rebelii), ciężko jest się wykazać w ich fachu. Więc kiedy podczas rutynowej misji zwiadowczej Sora i Daemon natrafiają na dziwny obóz tajemniczych żołnierzy, decydują, że jedynym, co mogą zrobić, aby pomóc królestwu, jest infiltracja owej grupy. Podjęcie takiego ryzyka całkowicie zmieni życie Sory i poprowadzi ją do misji pełnej oszustw, gdzie będzie musiała oszukać wszystkich, których kiedykolwiek kochała.

 

Slayer – Kiersten White

Nina i jej siostra bliźniaczka, Artemis, są dalekie od normalności. Ciężko być normalnym, kiedy dorastasz w Akademii Obserwatorów, która jest nieco inna niż typowe liceum z internatem. Tutaj nastolatki są szkolone na Zabójców – to dziewczęta obdarzone nadprzyrodzoną siłą do salki z siłami ciemności. I chociaż matka Niny jest wybitnym członkiem Rady Obserwatorów, Nina nigdy nie czuła w sobie podobnego powołania do bycia Obserwatorem. Podążała za instynktem, by uzdrawiać, chcąc zostać szkolnym medykiem.

Aż do dnia, w którym życie Niny zmieniło się na zawsze.

Dzięki Buffy, słynnej Zabójczyni. Ojciec Niny zmarł stając w jej obronie, a Nina jest nie tylko nowym Wybrańcem – jest ostatnim Zabójcą. Koniec kropka.

Gdy Nina wykorzystuje swoje umiejętności w trakcie treningu razem ze swoją partnerką, Leo, pojawia się mnóstwo rzeczy, które zajmują jej myśli: wojenny pierścień, demon, który żywi się szczęściem, mroczna postać, która pojawia się w snach Niny…

Ale dopiero, gdy pojawiają się nowe ofiary, nowe moce Niny zostaną poddane prawdziwej próbie – ponieważ ktoś, kogo Nina kocha, może być następny. Jedno jest pewne: bycie Wybrańcem jest łatwe. To dokonywane wyborów jest trudne.

 

The Storm Crow – Kalyn Josephson

W tropikalnym królestwie Rhodaire, magiczne, żywiołowe Wrony są częścią każdego aspektu życia… dopóki na ten teren nie wkracza Imperium Illucian, niszcząc wszystko na swojej drodze.

Ta okrutna noc wpędziła księżniczkę Anthię w głęboką depresję. Jej siostra Caliza jest mocno zajęta rządzeniem królestwem po śmierci matki, ale Thia potrafi myśleć tylko o tym, co straciła.

Ale kiedy Caliza zostaje zmuszona na wyrażenie zgody na małżeństwo Thii i księcia Illucii, Thia w końcu wkracza do akcji. Po potknięciu się o ukryte jajo Wrony spoczywające wśród gruzów bazaru, siostry wymyślają niebezpieczny plan polegający na tym, aby doprowadzić do wyklucia się jaja i odzyskania tego, co zostało im odebrane.

 

 

96 words for love -Rachel Roy & Ava Dash

Nowoczesny retelling klasycznej indyjskiej legendy.

Od momentu przyjęcia na UCLA, siedemnastoletnia Raya Liston po cichu zaczyna wariować. Czuje się jednocześnie zagubiona i uwięziona w przyszłości, którą dla niej wyznaczono.

Wkrótce umiera jej ukochana babcia a Raya otrzymuje szansę spędzenia swojego ostatniego wolnego lata w aszramie w Indiach, gdzie jej babcia spotkała i zakochała się w dziadku. Raya ma tam odnaleźć swoje centrum i prawdziwą ścieżkę. Ale nie spodziewa się tego, że może się zakochać… w kraju o przepięknych tradycjach, w zaciekle lojalnym kuzynie, w lokalnej dziewczynie kochającej czytać, w chłopcu, który uczy ją sanskrytu. Istnieje 96 różnych sposobów na powiedzenie słowa „kocham”.

 

The Binding – Bridget Collins 

Wyobraź sobie, że możesz wymazać żal.
Wyobraź sobie, że możesz usunąć ból.
Wyobraź sobie, że możesz ukryć najmroczniejszy, najbardziej przerażający sekret.
Na zawsze.

Młody Emmett Farmer jest w trakcie pracy w polu, kiedy przychodzi do niego tajemniczy list nakazujący opuścić mu rodzinę. Ma rozpocząć naukę zawodu introligatora – to powołanie, które budzi lęk, mnóstwo przesądów i uprzedzeń wśród małych społeczności. Ale ani on, ani jego rodzice, nie mogą sobie pozwolić na odmowę.

Emmett odkąd tylko pamięta kochał książki, mimo że są one surowo zabronione. Bycie introligatorem jest świętym powołaniem, a Seredith informuje swojego nowego ucznia, ze jest on urodzonym spoiwem. Pod czujnym okiem starej kobiety Emmett uczy się fachu, w tym eleganckiego oprawiania ksiąg. W każdej z nich znajdują coś wyjątkowego i niezwykłego: wspomnienie. Jeżeli jest coś, o czym chcesz zapomnieć, oni ci pomogą. Chcesz coś usunąć? Pomogą. Na stronach tworzonych przez nich książek ukryte są sekrety, a przeszłość pozostaje zamknięta na dobre. Wszystkie dzieła są skrupulatnie przechowywane w skarbcu.

Ale chociaż Seredith jest oddana swojej pasji, to wśród introligatorów istnieją też źli ludzie, wykorzystujący swoje talenty do mrocznych celów. A kiedy Emmett zaczyna powoli przyzwyczajać się do nowych okoliczności, dokonuje zaskakującego odkrycia: jedna z książek nosi jego imię. Wkrótce wszystko to, co jego zdaniem myślał o swoim życiu, zostanie dramatycznie przepisane…

 

Come Find Me -Megan Miranda

Po przeżyciu rodzinnej tragedii szesnastoletnia Kennedy Jones obiecała sobie, że zrobi wszystko, aby odnaleźć swojego brata w przestrzeni kosmicznej. Ale wtem coś zakłóca sygnał radioteleskopu – pojawia się pewien wzór rejestrujący, jakiego żaden sygnał nie powinien nadawać.

W sąsiednim hrabstwie siedemnastoletni Nolan Chandler jest mocno zdeterminowany, aby dowiedzieć się, co się stało z jego bratem, który zniknął dzień po tym, jak Nolan miał dziwne przeczucie. Od dwóch lat nie pojawiła się żadna wskazówka, aż nagle chłopak słyszy dziwny sygnał – wzór pochodzący z sypialni jego brata.

Połączeni tymi dziwnymi sygnałami oraz rodzinnymi tragediami, Kennedy i Nolan szukają źródła tajemniczej częstotliwości. Ale im więcej udaje im się odkryć, tym bardziej wierzą, że to wszystko jest ze sobą w jakiś sposób połączone – nawet ich przeszłość. Wydaje się, że ten sygnał jest przeznaczony tylko dla nich, jest wiadomością, którą tylko oni mogą zrozumieć. Czy coś się do nich zbliża? A może częstotliwość ich przed czymś ostrzega?

 

Analiese Rising – Brenda Drake

Kiedy dziwny nieznajomy, tuż przed swoją śmiercią, daje Analiese Jordan listę nazwisk, ostatnią rzeczą, której dziewczyna się spodziewa, jest ujrzenie tam swojego imienia. Niefajne. Rozpoczyna szukać odpowiedzi na nurtujące ją pytania i to doprowadza ją do wnuka mężczyzny, Marka, który sam skrywa niebezpieczne sekrety. Oboje są jednak zdeterminowani, aby odkryć tajemnicę listy.

Ale prawda jest śmiertelna. Analiese jest potomkinią Boga Śmierci, znanego jako Riser, który posiada moc wskrzeszania zmarłych i kontrolowania ich. Dowiedzieć się, że masz ukryte moce? Super. Dowiedzieć się, że zamieniasz zwłoki w zabójców? Nie, dziękuję.

To doprowadza ich do tego, że trafiają w sam środek wojnu pomiędzy bogami, którzy najwyraźniej planują powołać armię Risena, a Analiese musi odkryć, jak uratować świat – przed nią samą.