Cytaty o szkole i nauce!

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek.”

Albert Einstein

„Nie cierpiałem dyskusji na lekcjach. Nie cierpiałem mówić i nie cierpiałem słuchać, jak inni jąkają się, usiłując sformułować swoje wypowiedzi w jak najmętniejszy sposób, byle nie wypaść głupio, i nie cierpiałem tego, że cała ta gra polegała na próbach domyślenia się, co nauczyciel chce usłyszeć, a potem wyrażenia tego.”

John Green – Szukając Alaski

„Wtedy szkoła wydawała jej się straszna i wroga.
Ale chociaż to wszystko było takie dziwne, zaledwie dwa miesiące później miała wrażenie, że to jest jej prawdziwy dom”.
 

Christi Daugherty – Dziedzictwo

„Doskonałość to rezultat ciężkiej pracy. Doskonałość to klucz do sukcesu, w szkole i wszędzie poza szkołą.

Nancy H. Kleinbaum – Stowarzyszenie umarłych poetów

„Szkoła średnia to ani demokracja, ani dyktatura – ani też, wbrew popularnemu przekonaniu, stan anarchii.

John Green – Papierowe miasta

„W poniedziałek szkoła sprawiała wrażenie obcej planety. Dobrą chwilę siedziałam w aucie, obserwując uczniów kręcących się na chodnikach, samochody krążące po parkingu i autobusy ustawiające się równo jeden za drugim, nim uświadomiłam sobie, że szkoła się nie zmieniła. To ja się zmieniłam.

Maggie Stiefvater – Drżenie

„Szkoła to przerażająca bestia. Spędzamy siedem godzin dziennie, łażąc po jej wnętrzu, a kiedy kończy się dzień, szkoła zmniejsza się tak, żeby zabrać się z nami do domu. Chowa się człowiekowi w uchu i szepcze wszystkie rzeczy, których może się spodziewać następnego dnia. Ubranie będzie na tobie źle leżeć. Włosy będą niesforne. Zapomnisz obrobić pracy domowej. Zadadzą ci więcej pracy domowej. Na stołówce będziesz musiała walczyć o wolny stolik. Wszyscy wszyscy wszyscy będą cię oceniać.

Francesca Zappia – Eliza i jej potwory

„Ale nie w tym rzecz, żeby być bez strachu. To niemożliwe. To nauka, jak kontrolować strach i jak być od niego wolnym, w tym sęk.”

Veronica Roth – Niezgodna