Co czyta młoda zagranica? – marzec 2018

Children of blood and bone (Dzieci krwi i kości)

Voodoo!

Zélie Adebola pamięta jak ziemia Orïsha szumiła magią. Podpalacze wzniecali płomienie, Faliści przyciągali fale, a matka Zélii przyzywała odległe dusze. Ale wszystko się zmieniło w noc, w którą zniknęła magia. Za rozkazami bezwzględnego króla, maji zostali wytropieni i zabici, pozostawiajac Zélie bez matki, a jej ludzi bez nadziei. Teraz, Zélie ma jedyną szansę, by przywrócić magię i zbuntować się przeciwko monarsze. Z pomocą buntowniczej księżniczki, Zélia musi przechytrzyć księcia, którego jedynym celem jest zniszczenie magii na zawsze.

Niebezpieczeństwo czai się w Orïshy, gdzie skradają się śnieżne leopardy, a mściwe duchy czają się w głębinach. Jednak największym niebezpieczeństwem może być sama Zélie, gdy próbuje okiełznać właśne moce – i uczucia do wroga.

 

 

 

 

To kill a kingdom (Zabić królestwo)

Mała syrenka dla dorosłych. Mnie się podoba.

Księżniczka Lira jest syrenią arystokracją i najbardziej zabójczą z nich wszystkich. Z siedemnastoma sercami książąt w swojej kolekcji, jest poważna w całym królestwie. Aż los nie zmusza jej do zabicia jednego z jej własnych ludzi. By ukarać swoją córkę, Morska Królowa przemienia ją w tą jedną rzecz, której tak bardzo nienawidzi – w cżłowieka. Obrabowana ze swojej pieśni, Lira ma czas do zimowego przesilenia, by dostarczyć serce Księcia Eliana do Morskiej Królowej – lub pozostanie człowiekiem na zawsze.

Ocean jest jedynym miejscem, w którym książę Elian czuje się jak w domu, choć jest dziedzicem najpotężniejszego królestwa na świecie. Tropienie syren jest czymś zwykłym niż hobby – to jego powołanie. Kiedy ratuje kobietę przed utonięciem, wydaje się czymś więcej, niż wskazywałby na to jej wygląd. Obiecuje pomóc mu w znalezieniu klucza do zniszczenia wszystkich syren na dobre, ale czy może jej ufać? Ile umów Elian będzie musiał zawrzeć, by zniszczyć największego wroga ludzkości?

 

 

 

 

 

The wicked deep (Nikczemne głębiny)

Halo, a gdzie trzeci chłopak?

Witajcie w przeklętym mieście Sparrow… Gdzie dwa wieku temu trzy siostry zostały zakazne na śmierć za czary. Do ich kostek zostały przywiązane kamienie, a one same zostały utopione w głębokich wodach otaczających miasto. Teraz, na krótki okres każdego lata, siostry powracają, kradnąc ciała trzech słabych dziewczyn. Szukając zemsty, zbawiają chłopców do przystanii i tam odpłacają się za dawne krzywdy.

Jak wielu innych mieszkańców, siedemnastoletni Penny Talbot zaakcpetował los miasta. Ale w tym roku, w wigilię powrotu sióstr, do miasta przybywa Bo Carter; nieświadomy kłopotów, w które własnie się wpakował. Oszustwa i kłamstwa rozprzestrzeniają się szybko po przesiąkniętych solą ulicach. Mieszkańcy odwracają się od siebie. Penny i Bo oskarżają się wzajemnie o niemówienie prawdy. A śmierć przyjdzie po tych, którzy nie oprą się wezwaniu sióstr.

 

 

 

The poet X (Poeta X)

Coś dla humanistów

Xiomara Batista czuje się nierozumiana i niezdolna do ukrycia się w sąsiedztwie Harlem. Odkąd jej ciało nabrało kształtów, nauczyła się rozmawiać pięściami. Ale Xiomara ma mnóstwo do powiedzenia, więc przelewa całą swoją frustrację i pasję na kartki skórzanego notatnika, recytując słowa jak modlitwy – szczególnie, gdy zaczyna czuć coś do chłopaka imieniem Aman, o którym jej rodzice nigdy nie mogą się dowiedzieć. Z determinacją mami, by zmusić córkę do przestrzegania reguł kościoła, Xiomara nauczyła się, że myśli należy zostawić dla siebie.

Więc kiedy zostaje zaproszona do szkolnego klubu poezji, nie wie, jak może tam uczęszczać, bez wiedzy mami, a co dopiero wypowiedzieć swoje myśli głośno. Jednak wciąż nie może przestać myśleć o zaprezentowaniu swojej poezji. Bo pomimo faktu, że świat nie chce jej słuchać, Xiaomara nie będzie dłużej milczeć.

 

 

 

 

 

Inkmistress (Pani atramentu)

No, Percy Jackson to to nie jest.

Asra jest półboginią z niebezpiecznym darem: zdolnością dyktowania przyszłości za pomocą jej krwi. By utrzymać swoje moce w sekrecie, prowadzi ciche życie jako uzdrowiciel na odległej górze, szczęśliwa, że może pomagać ludziom i spędzać czas z Iną, śmiertelną dziewczyną, którą kocha. Ale spokojne życie Asry zostaje zakłócone, gdy bandyci zagrażają wiosce Iny, a król nie robi nic, by im pomóc.

Zdesperowana, by ochronić swoich ludzi, Ina błaga Asrę, by ta pomogła znaleźć jej manifest – zwierzę, w które będzie mogła się zmienić podczas swojej podróży w dorosłość. Asra używa swojej magii krwi, ale zaklęcie kompletnie nie wychodzi i rozbójnicy niszczą wioskę, zabijając rodzinę Iny.

Nieświadoma, że to wina Asry, Ina przysięga zemstę na królu i bierze dzikiego smoka jako swój manifest. By ją powstrzymać, Asra musi wyruszyć w podróż przez królestwo, stając się graczem w śmiertelnej grze pomiędzy zabójcami, bogami, a nawet samym królem.