Co czyta młoda zagranica? – październik 2017

All the crooked saints (Ci wszyscy zepsuci święci)

Już kiedyś wspomniałam o ,,All the crooked saints”, ale temu nie ma się co dziwić. Uwielbiam styl pisania Maggie Steifvater.

Każdy, kto odwiedza Bicho Raro w Koloradzie, prawdopodobnie napotka na swojej drodze krajobraz mrocznych świętych, zakazanych miłości, naukowych marzeń, oszalałych sów, odosobnionych uczuń, jedną czy dwie sieroty oraz niebo pełne obserwujących, opuszczonych gwiazd.

W sercu tego miejsca znajdziesz rodzinę Soria, w której każdy ma umiejętność wykonywania niezwykłych cudów. A w sercu tej rodziny jest trójka kuzynów pragnących zmienić swoją przyszłość: Beatriz, która wydaje się być pozbawiona uczuć, ale pragnie studiować własny umysł; Daniel, ,,Świętego” Bicho Raro, cudotwórcę, który troszczy się o wszystkich prócz siebie; oraz Joaquin, która prowadzi nielegalną radiostację w godzinach nocnych.

Wszyscy szukają cudów. Ale cuda w Bicho Raro nigdy nie są tym, czego byś mógł się spodziewać.

 

 

 

 

33843251The afterlife of Holly Chase (Drugie życie Holly Chase)

Co prawda na powieści z rodzaju ,,Opowieści wigilijnej” jeszcze trochę za wcześnie, ale i tak chciałabym dostać ją już teraz.

Pięć lat temu, w Wigilię, Holly została nawiedzona przez trzy duchy, które pokazały jej jak samolubna i zepsuta się stała. Próbowały nakłonić ją, by się zmieniła.

Czego nie zrobiła.

A potem umarła.

Teraz utknęła z tajemniczym Projekcie Skąpiec – jako ostatni Duch Świątecznej Przeszłości.

Co roku ratują innego zrzędę. Każdego roku, Holly ma wciąż siedemnaście lat, podczas gdy jej rodzina i przyjaciele żyją bez niej. Jak dotąd, drugie życie Holly jest doprawdy okropne.

Ale w tym roku, wszystko się zmienia..

 

 

 

This darkness mine (Ta mroczna ja)

Ja wiem, że na początku ten opis nie wydaje się niczym specjalnym, ale zaufajcie mi.

Sasha Stone zna swoje miejsce: pierwszy klarnet w orkiestrze, najlepsza uczennica, a u jej boku chłopak niczym z Oxfordu. Pracowała całe swoje życie, by stworzyć sobie ścieżkę do Konserwatorium Oberlin.

Jednak nagle na jej drodze pojawia się przeszkoda w postaci Isaaca Harvera. Jej ciało obraca się w jego kierunku gdy przechodzi, jej skóra tęskni za jego dotykiem, chociaż nigdy go nie znała, a ona sama rozkoszuje się jego zapachem – dymem, piwem i kłopotami – czyli wszystkim tym, czego zawsze unikała. Co gorsza, za każdym razem, gdy znajduje się blisko niej, jej serce dosłownie się zatrzymuje. Dlaczego on ją tak dobrze zna – za dobrze – a ona go w ogóle?

Wkrótce Sasha odkrywa, że jej przykładne życie rozpoczęło się poprzez zakończenie innego: jej siostra bliźniaczka została przez nią wchłonięta w łonie matki. Ale to nie wyjaśnia dziur w czasie ani wspomnień, których nie powinna mieć. Gdy powoli traci swoją ukochaną kontrolę, jej życie – i serce – staje się coraz bardziej związane z Isaaciem. Uzbrojona w wiedzę, że jej serce może należeć nie tylko do niej, Sasha musi zdecydować co zamierza zrobić – a kogo skrzywdzić – by je odzyskać.

 

 

 

 

 

The last Namsara (Ostatnia Namsara)

Oby była lepsza niż ,,Talon”

Na początku była Namsara: dziecko nieba i ducha, które zawsze niosło ze sobą miłość i śmiech. Ale gdzie jest światło, musi być i mrok – więc był także Iskari, dziecko krwi i światła księżyca. Niszczyciel. Śmiercionośca.

Są legendy o Ashie, córce króla Firgaardu, która dorastała słysząc szepty zakazanych postaci z przeszłości. Jednak stała się najpotężniejszą, najstraszliwszą zabójczynią smoków w całym królestwie. Jej przeznaczeniem jest bycie Iskari, przez którą czuje się czasem bardziej jak broń, niż dziewczyna.

Asha zdobywa kolejne smoki i przynosi ich głowy do króla, ale żadne zabójstwo nie jest w stane uwolnić jej od kajdan, które czekają na nią  domu: jej narzeczeństwo z okrutnym komandosem, mężczyzną, który zna jej prawdziwą naturę. Kiedy dostaje możliwość zdobycia wolności w zamian za życie najpotężniejszego smoka w Firgaadzie, dowiaduje się, że w starożytnych historiach może być więcej prawdy niż sądziła. Z pomocą tajemniczego przyjaciela – niewolnika z domu jej narzeczonego – Asha musi zrzucić z siebie warstwy Iskari i otworzyć swoje serce na miłość, światło i prawdę, które tak długo były przed nią ukrywane.

 

Forest of a thousand lanterns (Las tysiąca latarni)

Mam nadzieję na dużą dawkę mroku.

Osiemnastoletnia Xifeng jest piękna. Gwiazdy przepowiadają, że jej przeznaczeniem jest świetność, że będzie Władczynią Feng Lu. Ale tylko jeśli zaakceptuje ciemność wewnątrz niej. Dorastając jako wieśniaczka w zapomnianej wiosce na końcu mapy, Xifeng wyczekuje wypełnienia obietnicy przepowiedzianej przez jej oktruną ciotkę, wiedźmę Gumę. Ale czy cena za tron nie jest zbyt wysoka?

By osiągnąć świetność, musi odrzucić młodego mężczyznę, którego kocha i używać magii, która płynie w jej żyłach – a ta może być wzmacniana tylko przez jedzenie serc tych, którzy ostatnio zginęli. A bóg, który podarował jej to wszystko nie będzie zadowolony, póki jej moc nie będzie absolutna.