To się czytało! – Rok 2006

 

Wszyscy doceniamy nowości wydawnicze. A co z książkami zapomnianymi, tymi, które czytaliśmy dawno temu? Czy ktokolwiek jeszcze o nich pamięta? My postanawiamy Wam przypomnieć!

Przed Wami najciekawsze młodzieżówki z 2006 roku!

Harry Potter i Książę Półkrwi – J.K. Rowling

J. K. Rowling nie trzeba nikomu przedstawiać. To właśnie w 2006 roku wydano w Polsce 6. część przygód o Harrym Potterze. Wszyscy już wiedzą, że Lord Voldemort znów sieje zniszczenie. W Hogwarcie następuje zmiana na stołkach nauczycielskich – Snape uczy obrony przed czarną magią, a eliksirów powracający z emerytury Horacy Slughorn. W szkole wszystko wraca do normy, a Harry świetnie radzi sobie na lekcji eliksirów dzięki tajemniczej książce podpisanej „Książę Półkrwi”, którą bohater zdobywa przypadkiem. Autorka skonstruowała w powieści intrygę, której wykonawcą jest Malfoy. Oprócz tego Harry dowiaduje się prawdy o horkruksach i młodości Voldemorta. W książce nie brakuje także wątków romantycznych – Ron zaczyna spotykać się z Lavender Brown, przez co Hermiona staje się zazdrosna. Potter zaś zakochuje się w Ginny Weasley.

Piąty Elefant – Terry Pratchett

24. część cyklu Świat Dysku i 5. część podcyklu o Straży Miejskiej opowiada o misji dyplomatycznej Samuela Vimesa i Sybil w Überwaldzie, który posiada jedno z największych bogactw – tłuszcz. Bohaterowie chcą wynegocjować korzystne dla Ankh-Morpork dostawy tego surowca. Piąty Elefant Pratchetta to nie tylko specyficzne poczucie humoru, ale również opowieść o dyplomacji i jej skutkach, megalomanii, paranoi i antyglobaliźmie.

Kraina Cienia – Meg Cabot

Nie jest to pierwsze wydanie, ale jednak wznowienia nie mogło tutaj zabraknąć, tym bardziej, że to właśnie w tej wersji jest znane najbardziej. Tak, uwielbiamy twórczość Cabot i pojawia się w kolejnym zestawieniu. Tak na dobrą sprawę, Kraina Cienia to prekursor wszystkich romansów paranormalnych! Suze zaczęła romansować z istotami nie z tego świata zanim to było modne! A trzeba przyznać, że Jessemu ciężko się oprzeć…

Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów – Rafał Kosik

Uwielbiana przez młodzież seria Rafała Kosika, a dokładniej je trzeci tom. Tym razem  bohaterowie muszą się zmierzyć z tajemniczą epidemią senności, która ogarnęła Warszawę. Trójka przyjaciół postanawia rozwiązać kolejną zagadkę. Bardzo sympatyczna lektura, przy której nie jeden młodziak będzie się dobrze bawił.