Recenzja: Dziwna i taki jeden – Meagan Brothers

Na polskim rynku pojawia się wiele pozycji młodzieżowych. Wśród nich zdecydowanie zbyt często natrafić można na pozycje wtórne, opierające się na schematach. Na szczęście istnieją także książki mądre, przekazujące osobom  nastoletnim prawdy, które są szczególnie ważne w naszym wieku. Do takich lektur z pewnością należy nowość od wydawnictwa YA! – Dziwna i taki jeden przedstawiająca historię dwóch przyjaciół, którzy w wieku siedemnastu lat muszą zmierzyć się z pytaniami o własną tożsamość, nie tylko seksualną.

Rory i Lula to przyjaciele od dawna. Łączy ich odmienność od swoich rówieśników oraz trudna sytuacja rodzinna – chłopak mieszka z uzależnioną od alkoholu matką, a dziewczyna została porzucona przez rodziców i wychowana przez dziadków. Rory i Lula to także zapaleni fani serialu Z archiwum X ich relacja przeżywa kryzys, kiedy Lula odkrywa związek swojego przyjaciela z jego szefem, a także uświadamia sobie, że czuje do chłopaka coś więcej. Aby lepiej zrozumieć samą siebie, a także zaakceptować swoje emocje i uczucia, dziewczyna wyrusza w podróż w poszukiwaniu swojej matki – wyprawa ta na zawsze odmieni jej życie, a także życie bliskich jej osób.

Nieczęsto zdarza się tak, że jeszcze przed rozpoczęciem lektury czuję, że czeka mnie niesamowita czytelnicza przygoda, a książka, którą wybrałam, będzie strzałem w dziesiątkę. Tym razem moja czytelnicza intuicja mnie nie zawiodła. Już od pierwszych stron Dziwna i taki jeden zachwyciła mnie swoją naturalnością, niewymuszoną mądrością oraz wspaniałym odwzorowaniem świata oraz psychiki nastolatków.

Największą zaletą powieści Meagan Brothers jest kreacja bohaterów. Na początku mogą oni nieco irytować – zdecydowanie nie jest to znany ze schematów typ szkolnych gwiazd czy ludzi, którzy chcą ratować świat. Zarówno Rory, jak i Lula to nastolatki, które są zagubione we własnych uczuciach i myślach. Wielokrotnie nie wiedzą, jakie decyzje podejmować, popełniają mnóstwo błędów, nie zawsze zachowują się tak, jak oczekiwałby tego czytelnik.  Myślę, że taki sposób wykreowania głównych bohaterów sprawił, że młodej osobie z burzą wciąż sprzecznych myśli w głowie łatwiej się z nimi utożsamić. W moim przekonaniu autorka idealnie opisała nastoletnią psychikę i nastoletnie problemy – zagubienie, pytania o własną tożsamość czy bunt przeciwko ustalonym normom.

Kiedy rozpoczynałam lekturę Dziwnej i takiego jednego obawiałam się nieco, że autorka skoncentruje się jedynie na problemach związanych z tematyką LGBTQ . Oczywiście, takie powieści są potrzebne, by uświadamiać społeczeństwu, że osoby o innej orientacji seksualnej to ludzie tacy sami, jak my.  Jednakże Dziwną i takiego jednego może przeczytać i dobrze zrozumieć każdy nastolatek, niezależnie od tego, czy jest hetero- czy homoseksualny. Autorka porusza w niej bowiem takie problemy jak własna tożsamość, wpływ rodziny na to, kim jesteśmy, niezaspokojony głód miłości czy poszukiwanie własnej drogi. Z historii Rory’ego i Luli wypływa morał, że każdy z nas ma prawo być tym, kim jest, kochać to, co kocha, i szukać szczęścia tam, gdzie prowadzi go serce. Ta słodko-gorzka opowieść uczy również, że czasem trzeba coś stracić, by coś zyskać, oraz że w życiu każdego nastolatka konieczne i nieuniknione są zmiany – pomimo że czasem przynoszą one wiele bólu.

Fabułę Dziwnej i takiego jednego poznajemy zarówno z perspektywy Rory’ego, jak i Luli. Chłopak opowiada o wydarzeniach sprzed ucieczki jego przyjaciółki, a dziewczyna o jej konsekwencjach i życiu po powrocie do domu. Dzięki retrospekcjom możemy poznać także wydarzenia, które miały miejsce podczas podróży nastolatki. Autorka, kreując fabułę, sięgnęła po schematy znane z wielu innych książek młodzieżowych – patologiczna rodzina, zauroczenie dużo starszą osobą, niespełniona miłość. Jednak mimo iż wątki te znane są już z wielu książek, Meagan Brothers połączyła je w ciekawy sposób i utworzyła niesamowicie frapującą historię. Mnie samej nieco zabrakło lepszego wyjaśnienia motywów Luli, chciałabym wiedzieć więcej o tym, co nią kierowało, gdy decydowała się opuścić dom.

Styl, którym posługuje się Meagan Brothers, jest moim zdaniem genialnie dopasowany do tematyki Dziwnej i takiego jednego. Pisarka operuje słownictwem, którego używają dzisiejsze nastolatki, przez co książka jest łatwa w odbiorze. Autorka jest także obdarzona talentem do wiarygodnego opisywania psychiki oraz emocji bohaterów, co pozwala czytelnikowi łatwiej się z nimi utożsamić. W książce pełno jest nawiązań do popkultury oraz uwielbianego przez Rory’ego i Lulę serialu Z archiwum X, co z całą pewnością dodaje jej oryginalności.

Podsumowując, uważam, że Dziwna i taki jeden to powieść, która jest zdecydowanie warta uwagi! Porusza tematykę obejmującą nie tylko problemy osób o odmiennej orientacji seksualnej, ale także te znane każdemu nastolatkowi. Z jej bohaterami młodemu człowiekowi łatwo się utożsamić, ich problemy po części dotykają również jego. Powieść Meagan Brothers niesie bardzo prawdziwe przesłanie i ukazuje życie takim, jakim jest. Polecam serdecznie!

Recenzja: Dziwna i taki jeden - Meagan Brothers
Tematyka poruszająca problemy dzisiejszych nastolatkówWiarygodni, świetnie skonstruowani bohaterowiePrzesłanie zachęcające do akceptacji samego siebieLekki styl, ułatwiający szybką lekturę
Schematy fabularne
3.6Wynik ogólny
Świat przedstawiony
Kreacja bohaterów
Oryginalność fabuły
Styl pisania
Ogólne wrażenie
Ocena czytelników 5 Głosów