POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO

Chcąc nie chcąc, dla uczniów wakacje chylą się już ku końcowi… Pora wyprać szkolny plecak, wrzucić do niego nowe zeszyty, podręczniki i… z uśmiechem na twarzy ruszać do szkoły! To nie takie proste, prawda? Właśnie dlatego, przygotowaliśmy dla Was dzisiaj zestawienie przykładów trzech różnych szkół prosto z trzech świetnych tytułów YA. Jesteśmy pewni, że po zapoznaniu się z nimi chociaż minimalnie zatęsknicie za swoją!

 

TYP: TAJEMNICZO| Wybrani – C. J. Daugherty

„Było o wiele gorzej, niż sobie wyobrażała. Gotycka budowla z ciemnoczerwonej cegły, stojąca u stóp skąpanego w słońcu leśnego wzgórza, wydawała się kompletnie nie na miejscu. Trzypiętrowa konstrukcja sprawiała wrażenie, jakby wyrwano ją z zupełnie innych czasów i okolic i rzucono tutaj… gdziekolwiek to „tutaj” się znajdowało. Spadzisty dach pełny wieżyczek zwieńczono czymś w rodzaju ostrzy z kutego żelaza, które zdawały się przecinać niebo.

Niech to szlag!

– Naprawdę niesamowity budynek – stwierdził ojciec.

– Niesamowicie ponury – prychnęła mama.

Przerażający. Tego słowa szukacie… Przerażający.” (str. 23)

Zostawiając w tyle rozsławionego Pottera oraz Akademię Pana Kleksa, książką, która od razu kojarzy nam się ze szkołą, są właśnie Wybrani. Każdy, kto zetknął się z tym tytułem, na pewno ma przed oczami potężny gmach Cimmerii – placówki z internatem, potężnego gmaszyska owianego sekretami. Allie trafia do niej decyzją rodziców po kolejnej buntowniczej „akcji”. Staromodne mundurki? Nocna Szkoła, odbywająca spotkania po zmroku na zamkniętym dla uczniów piętrze? Drewniana kaplica pośród drzew lasu otaczającego akademię? Bohaterka ma ręce pełne roboty, by wyjaśnić wszelkie tajemnice, skrywane przez nauczycieli oraz nowych kolegów.

Asia: Co mnie najbardziej w tej powieści kupiło, to fakt, iż akcja dzieje się prawie wyłącznie na terenie Cimmerii, a pobyt na jej terenie z dnia na dzień okazuje się być coraz bardziej niebezpieczny. Ile by czasem można było dać za dostarczanie przez szkołę tego rodzaju „intrygującej” adrenaliny, zamiast wyłącznie stresować klasówkami i kartkówkami, prawda?

 

TYP: ROMANTYCZNIE| Anna i pocałunek w Paryżu – Stephanie Perkins

„Przynajmniej w mojej nowej szkole ludzie mówią po angielsku. Liceum założono z myślą o pretensjonalnych Amerykanach, nieznoszących towarzystwa własnych dzieci. To nie żarty, mówię serio. No bo kto wysyła dzieci do szkoły z internatem? To takie hogwartowskie. Tyle, że w mojej szkole nie ma chłopców czarodziejów, magicznych cukierków i nauki latania.” (str. 9)

Szkoła, jak doskonale wiedzą wszyscy, którzy do niej uczęszczali, to nie tylko odrabianie pracy domowej na przerwie oraz nocne uzupełnianie wiedzy przed sprawdzianem. Będąc uczniem, otrzymujemy niepowtarzalną okazję do poznania nowych ludzi, zaprzyjaźnienia się z nimi i wspólnego spędzania czasu. Świetny przykład stanowi tutaj tytułowa Anna – nastolatka, której ojciec zapewnia w ramach niespodzianki wyjazd do Paryża na kontynuowanie tam nauki. Dziewczyna, znajdując się w obliczu zupełnie nowej dla niej sytuacji, czuje się niepewnie, gdyż nie wie, co może ją czekać w nowym mieście. Dopiero trafiając na grupę przyjaciół, chętnych na włączenie jej do swojego grona, Francja, a przede wszystkim akademik, w którym przyszło jej zamieszkać, stają się jej drugim domem.

Asia: Na pewno niejeden oraz niejedna z Was rozpoczyna naukę w nieznanej szkole, klasie jako świeżo upieczony siódmoklasista, licealista bądź z racji przeprowadzki, zmiany placówki. Niezależnie od powodu, warto, tak jak Anna, pozostawać zawsze otwartym na nowych ludzi, nowe znajomości. A wtedy nasze szkolne doświadczenia staną się dokładnie takie jak powieść Stephanie Perkins: ciepłe, optymistyczne oraz z nutą dobrego humoru.

 

TYP: EKSTREMALNIE| Testy – Joelle Charbonneau

„Zgroza. Tylko tym słowem mogłabym opisać to, co poczułam. Miałam znaleźć się sama w nieznanej części kraju. A właściwie nie sama. Będą tam zwierzęta. Zmutowane po wojnie nuklearnej gatunki niegdyś niegroźnych zwierząt, które obecnie stały się krwiożerczymi drapieżnikami. I tak zwani wędrowcy, którzy nie przyłączyli się do Zjednoczonej Wspólnoty. […] Mogę natknąć się na tych ludzi i będę musiała samotnie stawić im czoło.” (str. 158)

Na koniec, wizja edukacji, która nas osobiście najbardziej motywuje do docenienia polskiego szkolnictwa, choć wciąż niepozostającego bez wad. Wyobraźcie sobie bowiem sytuację, w której o dostaniu się na studia nie decyduje gorzej bądź lepiej zdana matura, do której muszą przystąpić wszyscy licealiści. Tytułowe Testy dają taką szansę wyłącznie najwybitniejszym wybrańcom, którzy i tak muszą udowodnić, że zasługują na swoje miejsce na uniwersytecie. Cia, główna bohaterka powieści, by dostać się do grona zasłużonych będzie wraz z pozostałymi uczestnikami walczyć o przetrwanie, stawiając czoła wyzwaniom znacznie bardziej ryzykownym niż nasz egzamin dojrzałości.

Asia: Nie wiem jak Wy, ale ta forma walki o miejsce na wymarzonej uczelni w naszych realiach zdecydowanie nie zachęcałaby mnie do kontynuowania edukacji. Próbowanie specyfików, mogących okazać się truciznami, stawanie twarzą w twarz z mutantami… Chyba lepiej jedynie snuć wyobrażenia o takich przygodach z bezpiecznej szkolnej ławki podczas lekcji polskiego, nie sądzicie? ;)

***

Znacie jeszcze inne książki, które w mniejszym bądź większym stopniu wiążą się z podobną tematyką? Koniecznie podzielcie się z nimi w komentarzu! A my, na powrót w szkolne mury życzymy wszystkim uczniom ogromnej dawki energii i motywacji do nauki, jak również możliwości wygospodarowania codziennie choćby chwilki na lekturę ulubionych książek! J