Recenzja: Zapach domów innych ludzi – Bonnie-Sue Hitchcook

Wielowątkowa opowieść o miłości, nieszczęściu, uśmiechach fortuny i zbawieniu. Znakomity debiut autorki, rozgrywający się na dalekich i wciąż dzikich rubieżach Alaski – najdalszego stanu Ameryki. Osadzona w egzotycznych realiach, głęboko poruszająca i autentyczna historia życia czwórki ludzi, mistrzowsko opisana przez pochodzącą z Alaski Bonnie-Sue Hitchcock, jedną z najbardziej obiecujących współczesnych pisarek. Tej książki nie da się zapomnieć.

By sięgnąć po jakaś książkę, coś musi mnie do niej zachęcić. Czasem jest to szczegół na okładce, czasem cała szata graficzna, a czasem opis lub czyjaś rekomendacja. W tym przypadku okładka była tym, co zdecydowało o tym, że sięgnęłam po książkę. Choć raczej wyznaję zasadę: „Nie oceniaj książki po okładce”, to w tym przypadku poległam. Na szczęście okazało się, że treść dorównuje oprawie graficznej i tym razem się nie zawiodłam. Autorka postawiła na mroczną i zimną z pozoru Alaskę. To był strzał w dziesiątkę. Książka wywołuje wiele emocji; każdy, kto sięgnie po książkę, długo jej nie zapomni, gdyż powieść porusza najgłębsze uczucia w każdym czytelniku.

Bohaterami jest dwójka młodych ludzi, którzy pragną odnaleźć własne miejsce na świecie. Mogłoby się wydawać, że w miejscu takim jak zimna Alaska nie ma większych perspektyw życiowych, a jednak okazuje się całkiem inaczej. Ta książka jest o pragnieniach i ich spełnianiu, o pasjach i o marzeniach. Autorka połączyła losy czwórki osób w sposób, jaki pozornie byłby niemożliwy. Doskonale jednak wiemy, że los ma niejedna niespodziankę w ukryciu i nawet gdy wydaje nam się, że wiemy doskonale, co się wydarzy, ten płata nam figla i dzieje się coś zupełnie niespodziewanego.

„Zapach domów innych ludzi” to książka, która wywoła w czytelniku chęć działania. Każdy, kto tylko sięgnie po lekturę, nie będzie chciał jej odłożyć aż do przeczytania ostatniej strony. Autorka pisze w sposób lekki, a lekturę czyta się naprawdę szybko. „Zapach domów innych ludzi” to lektura, która zmusza do refleksji nad własnym losem. Autorka doskonale opisuje miejsce akcji, nadaje mu całkowicie inny, magiczny wymiar, który jest uchwytny tylko przez chwilę. Ulotność to kolejny atut powieści, dzięki niemu powieść jest bardziej eteryczna, niż mogłoby się wydawać.  Szczegółowość, z jaka autorka opisała całe miasteczko i mieszkańców, zapiera dech w piersi.

Polecam każdemu, kto szuka ciekawej powieści z przesłaniem. Chociaż to książka, którą czyta się szybko, to z pewnością nie jest zwykłą młodzieżówką. Wyraziści bohaterowie, niezwykłe miejsce akcji oraz cudowny klimat powieści sprawiają, że to wyjątkowa powieść, którą  trzeba przeczytać.

Moja ocena: 4.5/5

Isztar by isztarbooks.blogspot.com

Recenzja: Zapach domów innych ludzi - Bonnie-Sue Hitchcook
4.3Wynik ogólny
Świat przedstawiony
Kreacja bohaterów
Oryginalność fabuły
Styl pisania
Ogólne wrażenie
Ocena czytelników 3 Głosów