7 Wspaniałych: Książki i muzyka

Książki i muzyka często chodzą ze sobą w parze. Istnieje strona, na której znajdują się playlisty utworzone pod daną książkę, a i każdy książkoholik ma jakąś piosenkę, która po prostu idealnie pasuje do danej powieści.

Prezentuję wam moje zestawienie.

 

 *Mechaniczna księżniczka – Something good

Jedna z mniej popularnych piosenek brytyjskiego zespołu Alt-J, możecie ją też kojarzyć z reklamy jednej sieci komórkowej. Ale prawda jest taka, że jej melodia idealnie oddaje wydarzenia z Mechanicznej Księżniczki. Do teraz pamiętam, jak czytałam finałowe sceny, a w tle leciało oh something good tonight will make me forget about you for now.

 

* Więzień labiryntu – Run boy run

Do tej pory się zastanawiam jakim cudem twórcy filmu nie użyli tej piosenki w filmie. Przecież wszystko się zgadza – melodia, tempo, słowa. To będzie jedna z tych nierozwiązanych zagadek ludzkości.

* Pieśń jutra – Gold

Tak samo jak i w książce, w Gold tak właściwie nie wiadomo o co chodzi. Mamy przecież mężczyznę, który błądzi po domu, szukając czegoś, a może przed czymś uciekając? Słyszymy, że w jego świecie rządzą pieniądze, ale jednocześnie on komuś wybacza. Nieoczywiste.

Chasing down the devil, devil/ Chasing down the gods/ And I hope you find/ I hope you find your dreams

* Baśniarz – Running up the hill

Genialny cover przeboju Kate Bush świetnie wpasowuje się w klimat Baśniarza. Trochę niepokojący, trochę dramatyczny. Bardzo nastrojowy.

And if I only could/ I’d make a deal with God/ And I’d get him to swap our places

 

* Papierowe miasta – Darkest ocean

Długo szukałam książki, która byłaby na tyle pozytywna (a w tych czasach o to ciężko, bo każdy ma jakieś problemy – ratowanie królestwa, traumy z dzieciństwa itp.), by pasowała klimatem do tej piosenki. I w końcu znalazłam – Papierowe miasta też są opowieścią o poszukiwaniu. Albo miłości. Sami zdecydujcie.

* Imperium burz – Warriors

Wybrałam wersję instrumentalną tylko po to, żeby jeszcze bardziej ukazać wagę melodii. Nie wiem jak wy, ale ja tam słyszę przygotowanie do wielkiej bitwy, która ma zmienić losy świata.

* Promyczek – Cannonball

Długo się zastanawiałam, czy Cannonball pasuje do Promyczka. Ale potem dotarło do mnie, że ta piosenka jest praktycznie odzwierciedleniem całej historii – Skylar opowiada o walce, którą Kate prowadzi przez całe życie. Natomiast X Ambassadors o tych bardziej pozytywnych momentach. Jeśli Kate nie jest tytułową kulą armatnią, to ja nie wiem kto.

Zgadzacie się z moimi wyborami? A może macie własne typy?