4 powody, by przeczytać Króla Kruków

Ale ale, zacznijmy od początku. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli styczności z tą serią – o czym tak w ogóle jest Król Kruków?

Na początku serii poznajemy Blue – nastolatkę, która mieszka w Henriettcie, w domu pełnym kobiet z nadprzyrodzonymi zdolnościami i kart tarota. Matka Blue i jej przyjaciółki są wróżkami. Ale nie takimi ze skrzydełkami, tylko prawdziwymi wróżkami, które naprawdę posiadają dar wróżenia z kart i zaglądania w przyszłość. Jedyną osobą w wielkim domu pełnym kobiet, która takich mocy nie posiada jest właśnie Blue. I najważniejszą przepowiednią jaką kiedykolwiek usłyszała od każdej wróżki było to, że gdy pocałuje mężczyznę, którego kocha, on umrze. A, no i nie można zapominać o jednej, bardzo ważnej rzeczy na temat Blue. Nienawidzi chłopców z pobliskiej elitarnej szkoły Aglionby. I jej najważniejsza zasada to nigdy nie zbliżać się do chłopców z Aglionby. Dopóki nie zacznie spędzać czasu z bardzo oryginalną czwórką chłopców, którzy szukają walijskiego króla Glendowera. No dobra, przede wszystkim Gansey szuka. Ale Ronan, Adam i Noah są tak dobrymi przyjaciółmi, że oni też szukają. I potem też Blue szuka. No i tyle tych powtórzeń, że myślicie, że to książka tylko o szukaniu jakiegoś starego króla. O nie nie, tu właśnie jesteście w największym błędzie.

#1 Czterech chłopców, więc 4 powody to powinien być banał

4 5

Wypisałabym w każdym imię jednego z nich i gotowe – bo uwierzcie mi, Kruczy chłopcy (i w zasadzie prawie każdy bohater tej serii) zasługuje na wyróżnienie. Bo bohaterowie to moc tej serii. Są jednocześnie bardzo normalni i nienormalni, jeżeli wiecie co mam na myśli. Czytając wie się, że takie osoby widzi się codzienne na ulicy, ale bohaterowie stworzeni przez panią Stiefvater mają coś w sobie. Coś… No właśnie, magicznego. Każdy ma wyjątkowe, bardzo delikatne przemycane cechy, które odkrywamy wraz z rozwijającą się akcją i mam wrażenie, że czasem nawet równocześnie z bohaterami.

#2 Maggie Stiefvater jest geniuszem

Niepodważalnie i na zawsze jest geniuszem.  Bo pisze w taki sposób, że masz wrażenie, że jesteś w środku lasu, czujesz wokół siebie zapach letniego deszczu i słyszysz jak drzewa mówią do ciebie po łacinie. Co prowadzi nas do kolejnego punktu…

#3 Z całej serii o Kruczych chłopcach możesz nauczyć  wielu  wyrazów (albo nawet zdań, Ronan będzie nauczycielem) po łacinie

q e t

Po przeczytaniu tych książek wyrazy takie jak excelsior czy zdania jak arbores loqoui latine nie będą Ci straszne i będzie można się nimi pochwalić w hipsterskim towarzystwie. Widzicie, nawet ludzie nauki znają coś dla siebie.

#4 Ostatnie, ale nie mniej ważne – seria o Kruczych chłopcach jest po prostu niezwykle wciągająca

Przyznaję, trzeba przejść przez część pierwszego tomu, żeby porządnie się wkręcić, ale warto. Książki Maggie Stiefvater mają w sobie to coś, ten specyficzny sposób ujmowania zwykłych słów w niezwykłe zdania, ukazania najnormalniejszych sytuacji pod takim kątem, że już nie wiemy czy to się dzieje naprawdę lub czy dobrze zinterpretowaliśmy daną sytuację. Ta seria na pewno nie da Wam się nudzić i obiecuję, że nie zawiedzie Was pod względem zarówno akcji jak i bohaterów. Odkryjecie też wiele małych tajemnic, które na końcu składają się idealnie w większą całość. Jest na pewno godna uwagi większej ilości osób, zasługuje na to w stu procentach.

***

totallbooknerd 7

Zestawienie zostało stworzone przez Klaudię, którą możecie znaleźć na:

  • YouTube – totallbooknerd 7
  • Facebook – Nic nie zabija czasu tak jak książka
  • Intagram – totallbooknerd7
  • Snapchat – TOTALLBOOKNERD
  • Blogspot – totallbooknerd7.blogspot.com