Co czyta młoda zagranica? – listopad 2016

89f376c43900fbb0f021c0847b08dfd5Queen Of Hearts (Królowa Serc)

Najstraszniejsza kobieta z Alicji w nowej, zupełnie ludzkiej odsłonie? Tak, poproszę.

Catherine może i jest jedną z najbardziej pożądanych dziewczyn w Krainie Czarów i ulubienicą jeszcze-kawalera Króla Serc, ale jej zainteresowania znajdują się zupełnie gdzie indziej. Będąc tak utalentowaną cukierniczką, jedynie czego pragnie, to otworzyć sklep ze swoją najlepszą przyjaciółką i zaopatrywać całe Królestwo Serc w pyszne ciasta i babeczki. Jednak według jej matki, taki cel jest wręcz obraźliwy dla kogoś, kto mógłby zostać nową Królową.

.

.

28763485The Sun Is Also A Star (Słońce też jest gwiazdą)

Nie jestem wielką fanką obyczajówek, ale ta zapowiada się nawet przyzwoicie.

Natasha: Jestem dziewczyną, która wierzy w naukę i fakty. Nie przeznaczenie. Nie los. Albo marzenia, które nigdy się nie urzeczywistnią. I zdecydowanie nie jestem dziewczyną, która zakocha się w gościu spotkanym na nowojorskich ulicach. Nie, gdy za dwanaście godzin moja rodzina może zostać z powrotem deportowana na Jamajkę. Zakochanie się w nim nie będzie moją historią.

Daniel: Zawsze byłem dobrym synem, dobrym uczniem, który dorównywał oczekiwaniom rodziców. Nigdy poetą. Albo marzycielem. Ale gdy ją zobaczyłem, zupełnie o tym zapomniałem. Coś w Natashy sprawia, ze myślę, że przeznaczenie może skrywać coś naprawdę niespodziewanego – dla nas obojga.

.

25164304Of Fire & Stars (Z ognia i gwiazd)

Mamy więc motyw bliskiego wschodu, magii i… LGBTQ?

Księżniczka Dennaleia od zawsze wiedziała, co skrywa jej przyszłość – w końcu już w dzieciństwie została zaręczona z księciem Mynarii. Posiada Bliskość ognia – niebezpieczny dar dla przyszłej królowej w kraju, gdzie magia jest zakazana. Co gorsza, musi się nauczyć ujeżdżać budzące grozę wojenne ogiery Mynarii jeszcze przed swoją koronacją – a jej nauczycielem jest osoba, której najbardziej się boi: złośliwa tradycjonalistka Księżniczka Amaranthine, siostra jej narzeczonego. Kiedy szokujące zabójstwo pozostawia królestwo w rozsypce, Mare i Denna niechętnie łączą siły w poszukiwaniu sprawcy. Więc kiedy ta dwójka zaczyna ze sobą pracować, dochodzi do nich, że każda może być kimś innym, niż na początku się wydawało – a ich przyjaźń może się przemienić w coś zupełnie innego.

.

 Scythe (Kosa)28954189

Neal Shusterman to autor, która ma swoje lepsze i gorsze momenty. Miejmy nadzieję, że to jeden z tych lepszych, bo zapowiada się naprawdę interesująco.  

W świecie, gdzie choroby zostały wyeliminowane, jedynym sposobem by umrzeć jest zabicie (,,skoszenie”) przez profesjonalnego kosiarza (,,kosę”). Citra i Rowan są nastolatkami, którzy zostali wybrani jako praktykanci i – pomimo tego, że nie chcą mieć nic wspólnego z tym ,,powołaniem” – muszą się nauczyć, że czasami sztuka zabijania jest koniecznością.

.

.

28954232All In Pieces  (Wszystko w kawałkach)

Z doświadczenia wiem, że im bardziej ponura powieść, tym bardziej Suzanne Young rozwija swój kunszt pisarski.          

,,Problemy z kontrolowaniem złości”  – Tak sklasyfikowali Savannah Sutton po tym, jak wbiła ołówek w dłoń swojego byłego chłopaka za to, że naśmiewał się z jej niepełnosprawnego brata. Dlatego też wysłali ją do poprawczaka, Akademii Brooks.

Dni w Brooks są okropne, ale w domu życie jest o wiele gorsze. Savvy musi się zajmować swoim bratem, odkąd matka opuściła ich kilka lat temu, a ojciec przestał się nimi opiekować z powodu alkoholizmu. Bo co prawda życie z Evanem jest nieustannym wyzwaniem, ale jest to także najważniejsza osoba w jej życiu.