Co czyta młoda zagranica? – październik 2016

28686840Holding Up The Universe (Podtrzymując wszechświat )

TA fabuła. Od TEJ autorki. Już się zakochałam.

Wszyscy myślą, że znają Libby Strout, dziewczynę znaną niegdyś jako ,,Najgrubszą Nastolatkę Ameryki”. Ale nikt nie zawraca sobie głowy spojrzeniem poza jej wagę, by zobaczyć kim naprawdę jest. Po śmierci matki, próbuje się pozbierać w domu, wraz z ojcem ze złamanym sercem i swoim własnym żalem. Jednak teraz Libby jest gotowa na liceum, na nowych przyjaciół, na miłość i NA WSZYSTKO, CO MOŻE ZAOFEROWAĆ JEJ ŻYCIE. W tamtym momencie wiedziałam, jaką rolę chcę odgrywać. Chcę być dziewczyną, która może wszystko.

Wszyscy myślą, że znają też Jacka Masselina. Owszem, lubi się przechwalać, ale jest też mistrzem niesamowitej sztuki dawania ludziom tego, czego pragną. Czego nie wie nikt to to, że ma jeden sekret: nie potrafi rozpoznawać twarz. Nawet jego własny brat wydaje mu się obcy. Jest człowiekiem, który potrafi zaprojektować i zbudować wszystko w najlepszy istniejący sposób, ale nie może zrozumieć, co się dzieje w jego mózgu. Więc cały czas sobie powtarza: Bądź czarujący. Bądź zabawny. Nie zbliżaj się do nikogo.

.

bookcover_replicaReplica (Kopia)

A więc mamy nową powieść autorki ,,Delirum”, ,,Paniki” i ,,Siedem razy dziś”. Oby tym razem poszło jej lepiej.

 Gemma może nazwać szpital swoim drugim domem. Jako ,,chorowite dziecko” jej samotne życie obraca się wokół jej domu, szkoły i jedynej przyjaciółki, Alice. Ale kiedy odkrywa, że jej ojciec ma powiązania z tajemniczą organizacją Haven, obecnie atakowaną przez religijnych fanatyków, Gemma decyduje się opuścić instytut i dowiedzieć się, dlaczego nazwisko jej ojca tak bardzo łączy się z tą sprawą.

Tymczasem Lyrze – lub numerowi 24, bo tak jest nazywana w Haven – i kolejny obiektowi eksperymentalnemu znanemu jako 72, udaje się uciec z zimnych ścian instytutu. Zmierzając się ze światem, którego nigdy nie znali, spotykają Gemmę. Jednak gdy próbują zrozumieć prawdziwy cel Haven, odkrywają kilka miażdżących sekretów, które odmienią życia na zawsze.

.

29093326What Light (Które światło)

Kolejny autorski powrót i październik pod znakiem świetnych obyczajówek.  

Rodzina Sierry prowadzi farmę choinek w Oregonie – wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że każdego roku pakują się i wyprowadzają do Kalifornii, by tam je sprzedawać. Więc Sierra ma dwa życia:  jedno w Oregonie i jedno podczas świąt. A opuszczenie jednego zawsze oznacza tęsknotę za drugim. Aż do tego jednego roku, kiedy to Sierra spotyka Caleba i jeden żywot zaczyna przyćmiewać ten drugi.

.

.

.

.

iron-castThe Iron Cast (Żelazna obsada)

Kulturę kocham najbardziej na świecie. A jeśli widzę książkę o przedstawieniach, iluzji i damskiej przyjaźni, to jestem kupiona.

Boston, 1919, klub Żelaznej Obsady pęka w szwach. Na scenie homeopaci, których ,,chora” krew umożliwia rzucanie iluzji poprzez sztukę, która zawsze zdobywa uznanie publiczności. Corinne i Ada są przyjaciółkami odkąd niesławny gangster Jonny Dervish zwerbował ich do swojego kręgu. W nocny pokazują się ludziom Johny’ego, a w dzień bostońskiej śmietance towarzyskiej. Jednak gdy coś się psuje i Ada zostaje uwięziona, zaczyna do nich docierać, jak ryzykowny jest ich zawód. Po jej ucieczce dwóch członków Żelaznej Obsady zostaje postrzelonych, a sam Johny znika. Ze ścigającą je ręką sprawiedliwości, Corinne i Ada zostają zmuszone szukać odpowiedzi, nawet jeśli zdrada czeka je na każdym kroku.

.

23566912Spare And Found Parts (Zapasowe i znalezione części)

Sama nie wiem, opis jest dość poważny, ale okładka sugeruje cukierkowy romans.

W mieście zniszczonym przez epidemię, gdzie ocalonym zawsze czegoś brakuje – ręki, nogi, oka, Nell zawsze była outsiderem. Jej ojciec jest sławnym naukowcem, który stworzył biomechaniczne kończyny, których wszyscy używają. Ale ona jako jedyna ma maszynę wewnątrz siebie: jej serce. Od operacji w dzieciństwie tyka jak zegar, jak bomba. A gdy społeczeństwo powoli zaczyna się podnosić, każdy oczekuje, że poświęci się dla wyższego dobra… jednak jak Nell może dorównać rewolucyjnym pomysłom swojego ojca, skoro sama nie ma absolutnie żadnych?

by Marta