Rekomendowane przez: Aliska czyta

Rekomendowane przez (edycja blogerska) – to akcja w której wasi ulubieni blogerzy/booktuberzy polecają książki, które darzą sympatią. W dzisiejszym odcinku swoje typy wymienia Alicja z kanału Aliska czyta.

aliska-czyta-poleca

FANTASTYKA MŁODZIEŻOWA: Kruczy cykl // Maggie Stiefvater

Cztery magiczne części, każda kolejna lepsza od drugiej. Cykl ten pokazuje niesamowitą przyjaźń między głównymi bohaterami, daje nadzieje, na jakiś delikatny romans, przy czym nie skupia się na nim, a na poszukiwaniu króla Glendowera. Autorka ma niesamowity talent w kreowaniu zarówno bohaterów, jak i historii. Polecam fanom fantastyki, którzy są znudzeni wiecznym wyciąganiem wątku miłosnego na pierwszy plan.

KLASYKA LITERATURY: Portret Doriana Graya // Oscar Wilde

Opowieść o sztuce, jednak nie tylko o niej traktująca. Zatrważający obraz XIX-wiecznej arystokracji, która nie potrafi sobie niczego odmówić. Główny bohater, czyli tytułowy Dorian Gray to wrażliwy młodzieniec, który jest niebezpieczny w otoczeniu, w jakim przebywa. Jego przemiana, tak wnikliwie opisana na kartach tej powieści, da do myślenia nie tylko starszym, ale i również i młodszym czytelnikom. Mistrzowskie pióro i genialna puenta, nic więcej nie trzeba.

YOUNG ADULT: trylogia All For The Game // Nora Sakavic

Bardzo tajemnicza historia pewnego nastolatka, który musi uciekać. Przed czym, tego nie mogę zdradzić, ale naprawdę warto poznać losy Neila Jostena, który uprawia jakże ciekawy sport, czyli Exy. Wymyślanie nowych dyscyplin i przede wszystkim: opisywanie ich z zegarmistrzowską precyzją wychodzi autorce świetnie. Genialnie wykreowani bohaterowie to coś, co na pewno przypadnie wszystkim do gustu, nawet jak nie interesują kogoś opisy meczów. Trylogia ta ma ogromny potencjał i mam nadzieję, że ktoś kiedyś to dostrzeże, tak jak ja.

LITERATURA DZIECIĘCA: seria Harry Potter // J.K. Rowling

Jedenastoletni chłopiec i magiczny Hogwart, dwie rzeczy, o których na pewno nigdy nie zapomnę. Fantastycznie skonstruowany wątek walki dobra ze złem, w międzyczasie rozgrywające się (nie)normalne życie w szkole z internatem. Podoba się czytelnikom niezależnie od wieku i będzie na językach jeszcze przez długie, długie lata.

LITERATURA WSPÓŁCZESNA: Cień wiatru // Carlos Ruiz Zafón

Magiczna historia z tajemnicą samego Cienia wiatru pewnego nieznanego głównemu bohaterowi autora: Juliana Caraxa. Pięknie, niemal poetycko napisana, świetnie pokazująca tamtejsze realia, ale skupiająca się na książkach. Idealna pozycja dla miłośników leniwego czytania, ale również i historii zapierających dech w piersi. Must read dla każdego, niezależnie od wieku i czytelniczych upodobań.

***

 

aliska-czyta_iconZestawienie zostało stworzone przez Alicję, którą możecie znaleźć na: