Co czyta młoda zagranica? – czerwiec 2016

27190613And I Darken (I stałam się Mroczna)

Od kilku miesięcy za oceanem mamy bum na powieści fantasy z walecznymi dziedziczkami. Pewnie co niektórzy mają już powoli dość tych dworskich intryg, zdrad i dziedzictw…  Ale co poradzę, że to moje klimaty i tej książki nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu.

NIKT NIE OCZEKUJE OD KSIĘŻNICZKI BRUTALNOŚCI.
I Ladzie Dragwlya się to podoba. Odkąd ona i jej delikatny, młodszy brat, Radu, zostali zabrani ze swojej ojczyzny Wołoszczyzny i opuszczeni przez własnego ojca, by dorastać na Osmańskich dworach, Lada wie, że bezwzględność jest kluczem do przetrwania. Ona i Radu muszą zachowywać się jak marionetki w okrutnych intrygach, a niewidoczny miecz obserwuje ich każdy ruch. Pochodzenie, które czyni ich niezwykłymi, czyni ich także celami.
Lada gardzi Osmanami i odlicza dni, kiedy to znów będzie mogła powrócić do Wołoszczyzny i upomnieć się o swoje dziedzictwo. Radu tęskni jedynie za miejscem, gdzie czuł się bezpiecznie. Jednak kiedy spotykają Mehmeda, nieposłusznego i samotnego syna sułtana, który wkrótce ma rządzić krajem, Radu czuje się, jakby spotkał prawdziwego przyjaciela – a Lada zastanawia się, czy w końcu znalazła kogoś wartego jej pasji.
Ale Mehmed jest dziedzicem królestwa, z którym Lada przyrzekła walczyć i które Radu uważa za swój nowy dom.

The Leaving (Odejście)

26073074Zombie i pranie mózgu. Mniam!

Sześciu zabrano. Jedenaście lat później pięciu powróciło – nie mając zielonego pojęcia, gdzie mogli w tym czasie być.
Jedenaści lat temu sześciu przedszkolaków zaginęło bez śladu. Czas mijał, ludzie ruszyli dalej. Albo przynajmniej próbowali.
Aż do dzisiaj. Dziś wróciła piątka dzieciaków. Teraz mają szesnaście lat i czują się… dobrze. Scarlett wraca do domu i widzi mamę, którą ledwo co rozpoznaje. Zresztą, tak samo jak siebie. Ale pamięta Lucasa. Lucas też pamięta Scarlett, ale oboje nie potrafią sobie przypomnieć, co się z nimi stało. Żadne z nich nie pamięta też szóstej ofiary, Maxa. Bo on nie wrócił. Każdy chce odpowiedzi. W szczególności siostra Maxa, Avery, która musi znaleźć swojego brata – żywego lub martwego. I która kompletnie nie kupuje tej całej historyjki z zanikiem pamięci.

.

.

27064385Ivory And Bone (Kieł i Kość)

Klimatów prehistorycznych to my jeszcze w Young Adult nie mieliśmy!

Polować, łapać i zapewnić rodzinie bezpieczeństwo – to jedyne życie, jakie zna siedemnastoletni Kol. I wtedy, wraz z rodziną, zjawia się enigmatyczna i odważna Mya, która całkowicie urzeka Kola. Chce, żeby go lubiła i mu ufała, ale wszelkie nadzieje obracają się w pył przez jeden nieostrożny – i niemal zabójczy – błąd. Mimo to w chłodnej pogardzie Myi kryje się coś więcej… historia straty, która ożywa wraz z przybyciem Lo, wrogiem z przeszłości Myi.
Gdy tylko Kol poznaje Lo, napięcie pomiędzy nim a Myą przeradza się w przemoc. Kol musi stawić czoła przerażającym stratom i zakwestionować każdą osobę, której dotychczas ufał. Jedna rzecz jest pewna: ta wojna została zaplanowana już dawno temu, a Kol nie wie jedynie przez kogo.

26153925With Malice (Celowo)

Zapowiada się na coś w stylu Mary Dyer, tylko w wersji bez paranormalnych zjawisk.

Książka o nastoletniej dziewczynie, która budzi się w szpitalnym łóżku i nie potrafi sobie przypomnieć ostatnich sześciu tygodni swojego życia – włącznie z wypadkiem, który zabił jej najlepszą przyjaciółkę… tylko co, jeśli to nie był wypadek?

.

.

.

.

.

27161846The Loose Ends List (Wyzwolenie zamyka listę)

Nie mogłabym oczywiście zapomnieć o lekkim czytadle na letnie dni. Coś czuję, że dzięki tej książce wakacje nie będą takie nudne.

Siedemnastoletnia Maddie O’Neill Levine żyje swoim cudownym życiem i zamierza spędzić swoje perfekcyjne przed-uniwersyteckie lato ze swoją najlepszą przyjaciółką i młodą duchem babcią (a także najbliższą powiernicą Maddie). Jednak plany Maddie natychmiast ulegają zamianie, gdy babcia mówi jej o nieuleczalnej chorobie i sekretnym, ,,umrzeć z godnością” statku rejsowym, który zabierze je w  podróż na swój własny, niespotykany sposób – i da O’Neillom niezapomniane lato, gdzie wszystkie marzenia się spełniają.