Co czyta młoda zagranica? – maj 2016

m1The Crown’s Game (Gra o Koronę)

Co może wyjść z połączenia Cienia i kości ze Szklanym tronem? A może „Witamy w 75 Magicznych Igrzyskach Śmierci”? The Crown’s Game to najgorętsza zapowiedź maja i numer 1 na mojej liście nowości.

Vika Andreyeva potrafi przyzywać śnieg i zamieniać popiół w złoto. Nikolai Karminov potrafi widzieć przez ściany i tworzyć mosty z niczego. Są czarodziejami – jedynymi w Rosji – a z groźbami ze strony Imperium Osmańskiego i Kazachu Car potrzebuje przy sobie potężnego sojusznika.
Rozpoczyna się więc Gra o Koronę, starożytny turniej umiejętności magicznych, największy, jaki kiedykolwiek znano. Zwycięzca staje się Cesarskim Czarodziejem i jego najważniejszym doradcą. Przegrany zostaje skazany na śmierć.
Dorastająca na malutkiej Wyspie Ovchinin Vika przez całe życie marzyła, by zaprezentować się wielkiemu kapitanowi Świętego Petersburga. Ale czy potrafi zabić innego czarodzieja – nawet, gdy jego magia przyciąga ją bardziej niż cokolwiek innego?
Dla Nikolaia Gra o Koronę jest szansą na nowe życie. Niestety jego śmiertelny wróg okazuje się być piękny, sprytny, pomysłowy – i nie może przestać o nim myśleć.
Jednak gdy Pasha, najlepszy przyjaciel Nikolaia i dziedzic tronu, także zaczyna zakochiwać się w tajemniczej czarodziejce, chłopak zostaje zmuszony, by pokonać dziewczynę, którą oboje kochają… albo sam dać się zabić.

m2Queen of Hearts (Królowa Serc)

Wspominałam już, że uwielbiam Alicję w krainę czarów? I że odliczam dni w kalendarzu do premiery drugiej części filmu? I że ta książka to będzie coś? Nie? To wspominam teraz.

Dni Diny, jako Księżniczki Krainy Czarów i przyszłej Królowej Serc, są wypełnione niekończącymi się herbatkami, tartami i upokorzeniami ze strony jej ojca, Króla Serc. Jedynymi rzeczami, która przynoszą jej radość, są spotkania z Wardleyem, jej najlepszym przyjacielem z dzieciństwa, przyszłym Waletem Kier – i miłością jej życia.
Gdy do Pałacu przybywa czarujący nieznajomy, Dinah obserwuje, jak wszystko, czego tak nienawidziła, zaczyna się walić. A kiedy zbliża się jej dzień koronacji, w osobliwych zakątach Krainy Czarów zaczynają się pojawiać krwawe znaki. I to Dinah będzie musiała odkryć tajemnicę, która czai się w środku i na zewnątrz pałacu, zanim straci głowę na rzecz sprytnego nieprzyjaciela bez twarzy.

.

9780399175411_OutrunTheMoon_BOM.inddOutrun the Moon (Wyprzedzić Księżyc)

Nie za bardzo przepadam za powieściami historycznymi. Powód? Do tej pory nie znalazłam nic nadzwyczajnego z tego gatunku. Ale ten intrygujący tytuł… Ma ktoś może pomysł, co może go łączyć z fabułą książki?

San Fransico, 1906: piętnastoletnia Mercy Wong jest zdeterminowana, by wyrwać się z ubóstwa Chinatown, a nauka w Szkole Świętej Klary wydaje się do tego najlepszą opcją. Mimo że edukacja tam jest dostępna tylko dla najbogatszych białych dziewczyn, dzięki kilku sztuczkom Mercy udaje się tam dostać – co, jak się później okazuje, było najłatwiejszą częścią. Unikając grupki zepsutych dziedziczek, dziewczynie udaje się tam przetrwać – aż wybucha katastrofa.

.

m5Please Don’t Tell (Proszę, Nic Nie Mów)

Nie tyle pociąga mnie historia, co klimat tej książki. Stawia nas już ona przed faktem dokonanym: Joy zabiła Adama… i co dalej?

Joy zabiła Adama Gordona za to, co zrobił jej siostrze Grace. A przynajmniej tak myśli. Teraz Adam nie może już nikogo zranić i jej siostra może się uwolnić od chłopca, który ją skrzywdził. Ale ktoś jeszcze wie, co zrobiła Joy. I zamierza ją wydać, jeśli nie ujawni skandalicznych sekretów, które kryją się tuż pod powierzchnią jej sennego miasteczka.

.

.

.

m6The Society (Społeczeństwo)

Tajemnice, tajemnice, wszędzie te tajemnice. Jednak co począć, gdy zapowiada się na niezłą zabawę?

Witajcie w najlepiej strzeżonym sekrecie Akademii Trinity.
Społeczeństwie.
Zostałeś wybrany przez elitę elit, by stać się jego członkiem. Ale najpierw musisz udowodnić swoją wartość, przechodząc przez Tydzień Piekieł.
Czy wiesz, co się w nim kryje?
Czas się dowiedzieć.
Samantha Evans myślała, że nigdy nie dostanie zaproszenia do Społeczeństwa – nie po tym, jak jej ojca wtrącono do więzienia za nielegalny handel. Ale po latach bezwzględnych upokorzeń ze strony królowej Społeczeństwa, Jessici, Samantha ma tego dosyć. I jest gotowa zniszczyć ją za wszelką cenę.
Niech rozpocznie się gra.

Jak widać, w maju będą dominować… tajmnice i intrygi. Dajcie znać w komentarzu, czy macie w tym miesiącu jakichś swoich faworytów, pozycje, na które wyczekiwaliście długimi miesiącami. – Marta