Co czyta młoda zagranica? – kwiecień 2016

The Glittering Court (Błyszczący Dwór)

Na pierwszy ogień idzie coś, co może brzmieć podobnie do ,,Rywalek”, tyle że w tej wersji Maxon postanawia pójść własną drogą. Może Richelle Mead uda się stworzyć coś mniej przewidywalnego niż opowieść o kolejnym zbuntowanym arystokracie i świecie błyskotek?

Dla grupki dziewczyn Błyszczący Dwór jest czymś, o czym mogły jedynie marzyć – luksusem, prestiżem, wypoczynkiem. Dla wysoko urodzonej Adelaide, którą bogata rodzina zmusiła do pozbawionego uczucia małżeństwa, Błyszczący Dwór reprezentuje coś zupełnie innego: możliwość wybrania własnego przeznaczenia oraz przygodę na nowym, niezepsutym kontynencie.

Po przypadkowym spotkaniu z oszałamiającym Cedricem Thornem, Adelaide postanawia zostać służącą, by dołączyć do grupy biednych dziewczyn, które mężczyzna obiecał zmienić w dostojne damy dworu. Ale jej zażyłość z niższą klasą ma swoją cenę: musi ukrywać swoją tożsamość przed nowymi przyjaciółmi.

Wszystko zaczyna się rozpadać, gdy Thorn odkrywa podstęp Adelaide, a ona sama wpada w oko potężnemu politykowi, który pragnie pojąć ją za żonę. Ale nie opuszczała swojej pozłacanej klatki tylko po to, by zaraz stać się własnością kogoś innego.

Flamecaster (Miotacz płomieni)

Kolejna powieść Cindi Williams Chimy w świecie Siedmiu Królestw. Choć sama jeszcze nic spod jej pióra nie przeczytałam, to po opisie i okładce wiem, że będzie świetnie!

Adrian sul’ Han, znany jako Ash, jest uzdrowicielem władający potężną magią – oraz pragnieniem zemsty. Chłopak musi ukrywać się przed mordercą, którego działania pogrążają całe królestwo w chaosie. Jednak znajduje się też coraz bliżej zabicia mężczyzny odpowiedzialnego za to wszystko, okrutnego króla Arden. Czy jako uzdrowiciel Ash może wykorzystywać swój dar do czegoś innego niż przywracania życia?

Opuszczona zaraz po urodzeniu Jenna Bandelow została uświadomiona, że tajemniczy, magiczny znak na jej szyi uczyni z niej cel. Jednak gdy Kapitan Gwardii rozpoczyna poszukiwania dziewczyny z dokładnie takim znakiem jak jej, Jenna podejrzewa, że jej rola wykracza poza coś więcej niż zwykły sabotaż. Mimo to wie, że nie może zostać schwytana.

W końcu ścieżki Asha i Jenny krzyżują się w Arden. Prowadzeni przez los i nienawiść do króla uratują się na sposoby, o których nie śmieli nawet marzyć.

The star-touched queen (Królowa, która dotknęła gwiazd)

Inspirowane mitologią hinduską, młodzieżowy debiut Roshani Chokshi może być interesującą lekturą dla fanów ,,Klątwy tygrysa”. 

Przeklęta przez przepowiednię, która zapowiedziała jej małżeństwo ze Śmiercią i Destrukcją, szesnastoletnia Maya zna tylko pogardę i strach. Gdy z uśmiechem na twarzy podąża ścieżkami nauki, Raja, jej ojciec i zarazem król, niszczy to wszystko zmuszając ją do zawarcia małżeństwa z politycznym sojusznikiem, by zdusić narastający bunt.

Jednak coś idzie nie tak i Maya staje się królową Akaranu i żoną Amara. Obie te rzeczy zupełnie różnią się od jej oczekiwań. Jako królowa Akaran, znajduje swój własny głos i potęgę. Jako żona Amara – przyjaźń i ciepło.

Heir to the sky (Dziedziczka nieba)

Poza ,,Magonią” nie znam innych książek, w których akcja dzieje się wśród chmur, dlatego ta powieść mnie intryguje. A tak poza tym – czy komuś jeszcze się zdaje, że mamy ostatnio wysyp książek związanych z jakimkolwiek królestwem?

Jako dziedziczka królestwa latających kontynentów, Kali spędziła swoje życie ograniczona przez limity – przez powinności jako członkini królewskiej rodziny; przez narzeczeństwo z synem szlachcica; i przez granice jedynego świata, jakiego znała – małej wyspy unoszącej się nad ziemią potworów, długo niezamieszkałej przez ludzi. Jest Wiecznym Płomieniem Nadziei dla pozostałości rodzaju ludzkiego, knotem i woskiem płonącym w służbie dla swoich ludzi, i czczącą Feniksa, którego magia trzyma ich w górze.

The passion of Dolssa (Pasja Dollsy)

Nie wiem czemu, ale pomimo zwyczajności opisu, coś mnie do tej książki przyciąga. 

Dolssa jest miejską dziewczyną z wyższych sfer, z tajemniczym kochankiem i zagadkowym darem. Oznakowana przez heretyka, ucieka przez mnichem, który nakazał spalić jej matkę  i teraz poluje na nią.

Botille jest swatką i pracownicą karczmy, walczącą o to, by utrzymać siebie i swoje siostry z dala od kłopotów.

Gdy ich losy krzyżują się przy mrocznym brzegu rzeki, gdzie Botille ratuje umierającą Dollsę, a następnie ukrywa w swojej tawernie, rozkwita w nich niezwykła przyjaźń.

I tym sposobem zamykam swoją piątkę najciekawiej zapowiadających się kwietniowych premier zza oceanu.  Koniecznie dajcie znać w komentarzu, czy macie w tym miesiącu jakiś swoich faworytów, książki, po które z chęcią byście sięgnęli. – Marta