Fragment: Zabójczy księżyc – N.K. Jemisin

zabojczy-ksiezyc„Cierpliwe budowanie świata i nadzwyczajna wrażliwość na szczegóły pomogły Jemisin stworzyć tło, wprawić skomplikowaną intrygę w ruch i utkać subtelne, skomplikowane emocjonalnie relacje między głównymi bohaterami.” -Kirkus Reviews

[box_light]Zabójczy księżyc
N.K. Jemisin

Data wydania: 15 styczeń 2014
Wydawca: Akurat
Kategoria: fantasy
Seria: Sen o krwi #1
Cena okładkowa: 39,99 zł[/box_light]

W pustynnym mieście-państwie Gujaareh jedynym prawem jest spokój. Porządek utrzymują kapłani bogini snu, zwani zbieraczami – zbierają sny obywateli, leczą chorych i rannych, prowadzą śniących w życie wieczne… Nie zważając na to, czy śniący się na to zgadza. Kiedy Ehiru – najsławniejszy z miejskich zbieraczy – otrzymuje zlecenie pobrania snów kobiety, przysłanej do Gujaarehu z misją dyplomatyczną, niespodziewanie dla samego siebie zostaje wciągnięty w spisek, który może doprowadzić do wybuchu niszczącej wojny.

Tak zaczyna się zakrojona na ogromną skalę opowieść o cywilizacji, imperium, wojnie, religii… i królestwie snów. Pierwsza część dwutomowego cyklu, który w zgodnej opinii krytyków i czytelników tchnął nowe życie w nieco już skostniały gatunek fantasy.

Inspiracją dla świata wykreowanego w „Zabójczym księżycu” są starożytne imperia, które od zawsze urzekały N.K. Jemisin – „fascynowała mnie egipska magia, która płynnie łączy religię i sztuki medyczne” – tłumaczy autorka w jednym z wywiadów.

Powieści N.K. Jemisin należą do najciekawszych odkryć gatunku fantasy ostatnich lat.Jej książki nominowane były do wszystkich najbardziej prestiżowych nagród fantasy, m.in.: nagrody Hugo, Nebula oraz World Fantasy Award.

„Zabójczy księżyc” to pierwsza cześć dwutomowego cyklu, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno krytyków, jak i czytelników. Jedni i drudzy zgodnie potwierdzają, że pisarstwo Jemisin ożywiło dość skostniały już gatunek fantasy. Drugi tom dylogii „Sen o krwi, Mroczne słońce”, ukaże się w kwietniu 2014 roku.