Najbardziej wyczekiwane filmowe adaptacje powieści YA w 2014

Po klepie jakie poniosła w zeszłym roku filmowa adaptacja „Pięknych Istot” i „Intruza”, oraz odłożenie w czasie kontynuacji „Darów Anioła”, rok 2014 nie będzie obfitował w produkcje fantastyczne. Po finansowym rekordzie „Igrzysk Śmierci: W pierścieniu ognia”,  będzie za to, wręcz ociekał dystopicznymi ekranizacjami.

Siedem ekranizacji, siedem bestselerów Young Adult. Który film okaże się porażką, a który podbije filmowy box office i serca czytelników? Już pierwszą ocenę będziemy mogli wystawić 21 marca, wraz z polską premierą „Niezgodnej”. A co dalej? Koniecznie zobacz poniższą listę najbardziej wyczekiwanych filmowych adaptacji powieści w 2014 roku.

[box_light]Niezgodna| polska premiera: 21 marzec 2014| na podstawie książki Veronici Roth[/box_light]

W dystopijnym Chicago nastoletnia Beatrice Prior, próbuje zmierzyć się z problemami jakie stawia przed nią społeczeństwo, które dzieli ludzi na podstawie cech charakteru- Prawość (szczerość), Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwagę), Serdeczność (pokojowe nastawienie) i Erudycja (inteligencję). Występuje ona ze swojej frakcji i dołącza do konkurencyjnej grupy, gdzie zakochuje się w pewnym tajemniczym mężczyźnie.

[box_light]Akademia Wampirów | polska premiera: 4 kwiecień 2014| na podstawie powieści Richelle Mead [/box_light]

W szkole imienia świętego Władimira wampiry czystej krwi – moroje – uczą się posługiwać swoimi nadnaturalnymi darami, a mieszańce – dampiry – szkolą się na ich opiekunów i oddanych strażników. Posępne mury kryją jednak więcej mrocznych tajemnic, niż można by podejrzewać. Lissie Dragomir, morojce ze szlachetnego rodu, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Czy dampirka Rose, połączona z nią telepatyczną więzią, zdoła ochronić przyjaciółkę.

[box_light]Gwiazd naszych wina| premiera USA: 6 czerwiec 2014| na podstawie książki Johna Greena[/box_light]

enhanced1Szesnastoletnia Hazel choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone o kilka lat. Jednak nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne dziewczyny w jej wieku, zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje niezwykłego chłopaka. Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie.

[box_light]Błękit szafiru| premiera Niemcy: 7 sierpień 2014| na podstawie książki Kerstin Gier [/box_light]

zielenByć dopiero co zakochaną, nie jest dobrym pomysłem. Tak przynajmniej uważa Gwendolyn, 16-letnia świeżo upieczona podróżniczka w czasie. Ostatecznie to ona oraz Gideon mają całkiem inne problemy. Na przykład ratowanie świata. Lub nauka menueta. ( Oba są niełatwe !) Kiedy Gideon zaczyna być enigmatyczny, dla Gwendolyn staje się jasne, że musi trzymać hormony na wodzy. W przeciwnym wypadku skończy się miłość między nimi…

[box_light]Dawca| premiera USA: 15 sierpień 2014| na podstawie książki Loisa Lowry’ego[/box_light]

dawcW świecie Jonasza wszystko jest doskonałe: nie ma bólu, przemocy ani cierpienia, nie trzeba podejmować decyzji ani dokonywać wyborów. Nie ma też barw, muzyki ani uczuć. Obowiązuje tu ścisły regulamin, którego nikt nie waży się łamać. Każdy zna przypisaną mu rolę w społeczeństwie i wykonuje ją perfekcyjnie. Dwunastoletni Jonasz ma właśnie otrzymać swoją i rozpocząć szkolenia. Wtedy dowiaduje się czegoś, co nim wstrząsa i burzy tak mozolnie wypracowany ład jego świata.

[box_light]Więzień Labiryntu| premiera USA: 19 wrzesień 2014| na podstawie powieści Jamesa Dashnera [/box_light]

maze_runnerFilm opowiada historię nastoletniego Thomasa (Dylan O’Brien), który razem z 60 innymi osobami zostaje uwięziony w tajemniczym labiryncie. Gdy wszystko wydaje się być stracone i nikt nie potrafi znaleźć wyjścia pojawia się nagle dziewczyna. Posiada ona cenną informacje, która może być pierwszym krokiem do upragnionej wolności.

.

[box_light]Igrzyska śmierci: Kosogłos cz.1| premiera USA: 21 listopad 2014| na podstawie powieści Suzanne Collins [/box_light]

W trakcie 75. edycji głodowych igrzysk Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) zostaje uratowana i przetransportowana do Dystryktu trzynastego, który mieszkańcy Panem uważali za nieistniejący. Dziewczyna mieszka tam wraz z matką (Paula Malcomson), siostrą Prim (Willow Shields) oraz Galem (Liam Hemsworth). Kiedy dowiaduje się, że Peeta (Josh Hutcherson) i Johanna (Jena Malone) są przetrzymywani przez prezydenta Snowa (Donald Sutherland), postanawia ich uwolnić. Dziewczyna staje się symbolem buntu ludności przeciwko władzy bezlitosnego Kapitolu.