Plany: Expiration Day – William Campbell Powell

Expiration DayGrupa Wydawnicza Foksal zakupiła prawa do publikacji dystopijnej powieści „Expiration Day”, autorstwa Williama Campbella Powella. Amerykańska premiera książka zapowiedziana jest na 22 kwietnia 2014.

O książce:

Co się stanie, gdy skończysz  w końcu 18 lat, ale nie będzie już żadnego jutra? Tak się dzieje w roku 2049, a ludzkość jest bliska wymarcia…

Tanii Deeley zawsze mówiono, że jest rzadkością: ludzkie dziecko w świecie, gdzie większość dzieci to wyrafinowane androidy wytwarzane przez Oxted Corporation. Kiedy nastąpił globalny spadek płodności, pomysł na stworzenie tych prawie-perfekcyjnych ludzkich kopii zwanych teknoidami miał zapobiec całkowitemu upadku społeczeństwa.
Choć zawsze była świadoma istnienia teknoidów, to pierwszego dnia szkoły w The Lady Maud High School for Girls, Tania uświadamia sobie, że jej najlepsza przyjaciółka – Sian – może być jednym z nich. Wracając do domu z letnich wakacji, dziewczyna jest zszokowana tym, jak bardzo Sian się zmieniła. Czy to możliwe, że te zmiany zostały zaprojektowane przez Oxted? I jeśli Sian może być teknoidem, to jak wielu jeszcze ludzi z otoczenia Tanii nie jest prawdziwych?
Potrzeba zrozumienia, co trzyma teknoidów z dala od ich ludzkich odpowiedników sprawia, że Tania zaczyna szukać odpowiedzi. Ale czas ucieka. Każdemu, kto wie, że w dzień osiemnastych „urodzin” teknoidy muszą wrócić do Oxted – i nikt nigdy więcej o nich nie usłyszy. (tłum. by PB)