Recenzja: Królewski wygnaniec – Fiona McIntosh

9788362170609Ze wschodu nadciąga barbarzyńska horda prowadzona przez wodza Loethara… Niczym bezlitosna plaga rozlała się po wszystkich królestwach, siejąc zniszczenie pośród tych, którzy niegdyś z niej kpili.

Do zdobycia pozostała już tylko jedna kraina. Najbogatsze i najpotężniejsze królestwo Koalicji Denova- Penraven. Władcy z rodu Valisarów stają w obliczu pewnej śmierci. Tyran Loethar pożąda bowiem tego, czym władają tylko oni: legendarnego Uroku Valisarów, daru przekonywania, któremu nie można się oprzeć.

 Z pomocą jednego żołnierza królewski syn- ostatnia nadzieja oblężonego miasta- umyka wrogowi. Od teraz przyszłość Penraven spoczywa na barkach tego młodego Valisara, musi on jednak przetrwać wśród bestialstwa i zdrady, by rozwikłać tajemnicę swego dziedzictwa.

 Głównym bohaterem powieści jest młody dziedzic korony Penraven, czternastoletni książę Leonel. W obliczu nadciągającego zagrożenia ze strony hordy barbarzyńców, za nakazem króla Brennusa, Leo musi uciekać z miasta by chronić swe życie, nie dopuszczając tym samym do przerwania panowania rodu Valisarów na ziemiach Koalicji. Książę będąc świadkiem okrutniej śmierci swego ojca, przechodzi wewnętrzną przemianę, która zmienia go z rozmarzonego, nie mającego trosk, rozpieszczonego chłopca, w mężnego, odważnego i nieustraszonego młodego następcę tronu- króla Leonela. Mimo swojego młodego wieku jest niezwykle dojrzały i inteligentny. Sytuacja, w której się znalazł zmusiła go do tak wczesnego wydoroślenia. Jako młody król wyrusza w niezwykłą podróż, pełną niebezpieczeństw, na nieznane ziemie.

Gavriel de Vis to siedemnastoletni żołnierz, starszy z bliźniąt, syn legata Regora de Visa, najbliższego doradcy i przyjaciela króla Brennusa. W obliczu zagrożenia za rozkazem króla, został przydzielony do ochrony księcia. Podczas oblężenia był świadkiem makabrycznej śmierci swego ojca, później rodziny królewskiej. Młody, porywczy, dobrze władający mieczem mężczyzna. Wraz ze swym przyjacielem zdołał uciec z zamku, by uchronić życie księcia. Wraz z nim kroczy ścieżką wytyczoną przez króla Penraven.

„Królewski wygnaniec” to niezwykle intrygująca książka zapierająca dech w piersi. Jest swoistą odskocznią od tematyki jaka zdominowała literaturę popularną. Powieść owiana jest niezwykłą tajemnicą, którą jest legendarny Urok Valisarów. To on jest najważniejszym celem barbarzyńcy, choć dla wielu jest mrzonką, zwykłą plotką, stworzoną dla potrzeby utrzymania władzy przez ród Valisarów. A gdzie jest tajemnica, tam jest intryga. Zaskakujące zwroty akcji, trzymające w napięciu wydarzenia, śmiertelne niebezpieczeństwo i porywająca przygoda. Wielowątkowa fabuła książki sprawia, że ciężko jest się od niej oderwać. Autorka nie nudzi czytelnika długimi nudnymi opisami, które powodują, że akcja ciągnie się w nieskończoność. Wręcz przeciwnie, jest tak dynamiczna, tajemnicza, że chcemy czytać więcej. Przede wszystkim nie skupia całej uwagi na głównym bohaterze, owszem jest najważniejszy, lecz daje szanse na bliższe poznanie pozostałych osób, które pojawiają się w tej powieści. Pokazuje oblicze całej fabuły z perspektywy wielu obserwatorów czyniąc tą książkę jeszcze bardziej niezwykłą. Pierwszy tom trylogii Valisarów „Królewski wygnaniec” to niezwykła opowieść o niewzruszonej odwadze, niewyobrażalnej grozie i szalonej przygodzie. Na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie, bo z zdecydowanie jest godna uwagi.

Moja ocena: 5/6

by Magda M