Recenzja: Miłość alchemika

Mi__o_____AlchemikaAlchemia to nauka łącząca w sobie wiele innych – chemię, fizykę, astrologię, medycynę… Głównym celem alchemików było zamienienie ołowiu w złoto, jednak zdarzali się także tacy, którzy chcieli zgłębić sekret nieśmiertelności. Pragnęli stworzyć eliksir, który uchroniłby ich przed starością i śmiercią. Jak widać w dzisiejszych czasach – chyba im się nie udało. Chociaż kto wie, może żyją wśród nas tacy, którzy widzieli na własne oczy to, czego nas uczą w szkole na historii, tylko potrafią się sprytnie wtopić w otoczenie…

Dawno dawno temu, syn alchemika – Cyrus – stworzył taki eliksir. Dzięki niemu mógł żyć ze swoją ukochaną Seraphiną w nieskończoność, lecz przez 600 lat coś zaczęło się psuć. Cyrus stał się okrutny i zaborczy, a Seraphina zaczęła dostrzegać prawdę o byciu Wcieloną. Postanawia opuścić swoich przyjaciół i Cyrusa, jednak wypadek samochodowy, którego staje się świadkiem odmienia wszystko. Plany Seraphiny ulegają nagłej zmianie, a ona będzie musiała zdecydować o tym, czy jest w stanie przyjąć nowo zaistniałą sytuację…

Sięgając po tę książkę nie oczekiwałam niczego konkretnego. Liczyłam po prostu na dobrą zabawę i chwilę wytchnienia. Po kilku trudniejszych i cięższych książkach, jakie ostatnio czytałam, miałam ochotę na coś, co dałoby mi odpocząć. W końcu lekkie i nieskomplikowane powieści też są potrzebne naszemu umysłowi. I wiecie co? Dostałam dokładnie to, czego chciałam.

„Miłość alchemika” jest typową fikcją Young Adult. Nie ma tutaj paranormalnych istot takich jak wampiry czy wilkołaki, których od jakiegoś czasu pełno w fikcji dla młodzieży, więc możliwe, że przemówi ona do wielu młodych czytelników, którzy mają dość powtarzającego się motywu. Pojawia się motyw eliksiru nieśmiertelności i alchemii, który w sumie nie jest niczym nowym, bo zapewne każdy czytelnik zna jakąś powieść, która owy temat porusza. Przyznam szczerze, że w wielu momentach książka pani Avery Williams przypominała mi twórczość Almy Katsu, a dokładniej mam tutaj na myśli pozycję „Wieczni”. Czy jest to jakiś minus? W sumie chyba niekoniecznie, bo nie było to drażniące na tyle, żebym przestała czytać, a może to być wskazówka dla tych, którzy powieść pani Katsu czytali i mają ochotę na coś w podobnym stylu.

Narracja jest prowadzona z punktu widzenia głównej bohaterki – Seraphine, która nie może znaleźć swojego miejsca na świecie. Będąc Wcieloną nie może nawet trzymać się zbyt długo jednego ciała, Cyrus co parę lat znajduje dla niej nowe – oczywiście według swoich upodobań. Dzięki tej narracji możemy bardzo dobrze poznać emocje towarzyszące jej w każdym momencie drogi oraz myśli i przekonania. Jej postać została w miarę dobrze wykreowana, podobnie jak postać Cyrusa, bo to szczególnie na nich czytelnik zwraca uwagę. Oczywiście dało się to zrobić jeszcze lepiej, ale nie jest źle. Bohaterów jest oczywiście więcej, ale opisywanie każdego mija się z celem. Chyba najbardziej intrygującą postacią pozostaje dla mnie Cyrus, ale tak to już jest z czarnymi charakterami. Cieszę się także, że wątek miłosny nie zdominował całej historii i nie został przedstawiony w sposób przesadzony i przesłodzony.

Książka jest króciutka, liczy bowiem trochę ponad 220 stron. Wiąże się to pewnie z tym, że autorka nie umieściła w niej zbyt skomplikowanych opisów czy dialogów. Jest to raczej coś w stylu „krótko, zwięźle i na temat”. Dla jednych będzie to plusem, dla innych minusem – kwestia gustu. Akcja toczy się bardzo płynnie i szybko, na pewno nie znajdziecie tutaj czasu na melancholię, nudę czy znużenie. Jednym słowem stale coś się dzieje i coś jest na rzeczy. Zdecydowanie jest to szybka lektura, pisana prostym, nieskomplikowanym językiem, a takie zazwyczaj czyta się w mgnieniu oka. Uważny czytelnik może znaleźć pewne niedociągnięcia, braki i minusy, ale osoba, która ma ochotę na chwilę relaksu i niemyślenia z pewnością się tym nie będzie przejmowała.

W moich oczach „Miłość alchemika” wypadła całkiem dobrze, może dlatego, iż po prostu zaczęłam ją czytać w momencie, w którym potrzebowałam takiej powieści. Innym powodem może być to, że naprawdę lubię temat alchemii, chociaż nie jest on tutaj jakoś wybitnie zrealizowany. Nie jest to arcydzieło, ale potrafi czytelnika na swój sposób wciągnąć i zaciekawić. Większych zaskoczeń i wzruszeń nie doświadczyłam, ale naprawdę przydało mi się czytanie takiej lekkiej książki, która nie zmuszała mnie do myślenia. Zakończenie spodobało mi się na tyle, że na pewno sięgnę po drugą część, chociażby dla ponownej chwili relaksu i po prostu z czystej ciekawości, co dalej czeka Seraphine. Całość oceniam na 4+/6.

*** Sheti by sheti-shetani dla PB ***