Recenzja: Wybrałam ciebie

wc

Powieść Amandy Hocking to fenomen wydawniczy. 26-letnia autorka zrealizowała niedoścignione marzenia każdego pisarza. Udowodniła, że by stać się sławnym nie są potrzebne wielkie pieniądze, agencje czy też renomowane wydawnictwa. Trzeba po prostu napisać coś wyjątkowego.

            W 2010 roku samodzielnie wydała i sprzedała milion e-booków bez agenta, bez wydawcy! W 2011 roku zarobiła dwa miliony dolarów. Na początku 2011 roku sprzedawała po dziewięć tysięcy e-booków dziennie. Wydawcy na całym świecie walczyli o prawa do wydań drukowanych. W 2012 roku jej powieści (w tym trylogia „Trylle”) zadebiutowały i utrzymały się w TOP 10 „New York Timsa” przez wiele tygodni.

            To był jak zwykle pomysł Jane. Skąd mogła wiedzieć, że fałszywe prawa jazdy nie przejdzie i że nie wpuszczą ich do klubu? I że będą musiały tłuc się po nocy z drugiego końca miasta? Ta eskapada skończyłaby się dla 17-letnich przyjaciółek kiepsko, gdyby nie Jack. Pojawił się znikąd – w samą porę.

            Alice jeszcze nigdy nie spotkała takiego jak on. Ani jak jego brata Petera. Jego szmaragdowe oczy przeszywają ją na wylot. Jego bliskość zapiera jej dech w piersiach. Ale to, co Alice czuje do dwóch chłopaków równocześnie, to jeszcze nie jej największy problem. Co jest nie tak; żaden z nich nie jest zwykłym facetem. I nie chodzi tylko o to, że mają kasę, szybkie auta i wypasioną rezydencję. Kim tak naprawdę są? Kiedy Alice to odkryje, będzie już za późno, by mogła się oprzeć temu tajemniczemu przyciąganiu. A ona sama znajdzie się w pułapce między miłością a strachem.

            Alice to przeciętna siedemnastolatka, uczęszczająca do publicznego liceum. Mieszka wraz z bratem Milo i mamą w Minnepolis. Wiedzie z pozoru zwykłe, nudne nastoletnie życie. Wraz z bratem zajmują się domem, gdyż ich matka pracuje na nocną zmianę. Rodzeństwo jest ze sobą bardzo zżyte.  Alice jest bardzo uległa, pozwala na wszystko co narzuci jej przyjaciołka Jena. Jednak potrafi być równie stanowcza w swych postanowieniach i tak długo obstawać przy swoim, aż osiągnie cel. Jest nieśmiała i skryta, ale również ciekawa ludzkiej natury. Bardzo kocha swojego brata, mimo że nieraz się kłócą, to jest jej bliższy, niż matka, której wcale nie widuje.

            Dopiero gdy poznaje Jacka jej życie wywraca się do góry nogami. Staje się bardziej odważna, stanowcza i otwarta. Mówi co myśli, jest wręcz szczera do bólu. A jednocześnie zagubiona w obliczu niezrozumiałych dla siebie faktów. Rozdarta między braćmi, bardzo związana emocjonalnie z całą rodziną Jacka.

            Jack to z pozoru młody mężczyzna, lubiący spędzać czas przed telewizorem oglądać filmy i grać w gry. Niezwykle przystojny o szafirowych oczach, ciemnych, krótkich niesfornych  włosach, przeciętnej, lecz zadbanej budowie, z nieprzeciętną opalenizną. Bardzo bogaty, jeżdżący szybkimi drogimi autami, lecz nie zadufany w sobie. Poznaje Alice na podziemnym parkingu, gdzie ratuje jej życie. Brak reakcji dziewczyny na jego magnetyzm powoduje jego osłupienie i zdumienie. Zaintrygowany tym faktem zaprzyjaźnia się z nastolatką, później ich uczucia rozkwitają. Odgradza ją od wielu informacji związanych z jego życiem i rodziną, jest bardzo tajemniczy i niedostępny w sferze uczuciowej.

            Wizyta w jego domu kończy się niespodziewanym finałem dla wszystkich uczestników. Aby nie narazić Alice na jeszcze większe niebezpieczeństwo, Jack staje się bardziej zamknięty i nieobecny. Jego uczucia do dziewczyny są jednak tak silne, że z trudem udaje mu się opanować.

            Peter to starszy brat Jacka, tajemniczy, nieziemsko przystojny, dobrze zbudowany, o ciemnych długich włosach i szmaragdowych oczach. Niezwykle zdystansowany i chłodny w stosunku do Alice. Odrzuca ją przy każdym spotkaniu, choć przychodzi mu to z ogromnym trudem, który sprawia mu wręcz fizyczny ból. Jego krew i ciało domagają się nastolatki, lecz jego uczucia i zachowanie ukazuje nienawiść do niej. Dramatyczne przejścia jakich doświadczył w swoim bardzo długim życiu, zmieniają go nie do poznania. Boryka się z niezrozumiałym dla siebie i innych problemem „przeznaczenia”.

            Książka Amandy Hocking „Wybrałam ciebie” to delikatne połączenie romansu wampirzego ze „Zmierzchu” S. Meyer, oraz dylematu związanym z wyborem pomiędzy braćmi z „Pamiętników Wampirów” L.J.Smith.

            Opowieść ta jest czystym romansem z domieszką wampiryzmu idealną dla nastoletnich czytelników. Jest w niej wszystko, czego oczekiwałaby młoda dziewczyna, pragnąca przeżyć taką miłość w paranormalnej odsłonie. Nie jest to jednak książka dla miłośników akcji, niebezpieczeństwa i rozbudowanej fabuły. Utwór ten jest prosty, lekki, bez specjalnych dodatków. „Wybrałam ciebie” to historia skierowana w szczególności do młodego czytelnika płci żeńskiej.

by Magda M