II Salon Ciekawej Książki – Targi Nowej Książki w Łodzi

 

Już na początku grudnia odbędzie się w Łodzi II Salon Ciekawej Książki – Targi Nowej Książki. Przedstawiciele branży wydawniczej zaprezentują swoją ofertę w nowoczesnym obiekcie targowym, który gwarantuje najwyższe standardy infrastrukturalne – Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy alei Politechniki 4 w Łodzi. Targom towarzyszyć będzie wiele imprez przeznaczonych zarówno dla przedstawicieli branży jak i dla czytelników.

W dniach 7 – 9 grudnia 2012 odbędzie się w Łodzi II edycja Salonu Ciekawej Książki, organizowana przez Międzynarodowe Targi Łódzkie. Będzie to zupełnie nowa odsłona targów książki – odpowiadającą współczesnym zmianom zachodzącym na rynku książki. Jej podtytuł – TARGI NOWEJ KSIĄŻKI – ma zwrócić uwagę na nowe zjawiska dotyczące książek pojawiające się na rynku w ostatnich latach.

Salon Ciekawej Książki – Targi Nowej Książki skierowany jest do wszystkich uczestników rynku: wydawców, księgarzy, dystrybutorów oraz odbiorców końcowych produkcji wydawniczej: bibliotekarzy i czytelników. Nowością targów będzie unikatowa oferta wystawiennicza adresowana do wszystkich, również najmniejszych podmiotów na nim funkcjonujących. Oprócz standardowych stoisk wystawienniczych pojawią się stoiska zbiorcze obsługiwane przez jednego operatora, na których mali wydawcy będą mogli przedstawić ofertę nawet kilku książek.

Wiodące tematy targów – NOWE MEDIA ● NOWA SZTUKA ● NOWE SPOŁECZEŃSTWO ● NOWA KULTURA – znajdą swoje odzwierciedlenie w warstwie wystawienniczej oraz w programie merytorycznym.

 

WYSTAWCY

W gronie wystawców pojawią się największe firmy z branży wydawniczej. Są wśród nich między innymi: REBIS, Czarna Owca, Publicat, PWN, ZNAK, ZYSK, BOSZ, W.A.B., Księży Młyn Dom Wydawniczy, Czytelnik, Agora, Krytyka Polityczna, Narodowe Centrum Kultury, LTW, Barbara. Dużą grupę stanowić będą wydawnictwa z ofertą dla dzieci. Swoją obecność w Łodzi zapowiedziały: LITERATURA, Media Rodzina, Akapit-Press, Ładne Halo, BIS, EZOP, Zakamarki, Czarna Owieczka, Hokus-Pokus, Wytwórnia, Dwie Siostry, Amea, Tatarak, Czerwony Konik, Albus. Podobnie jak w roku ubiegłym atrakcyjną propozycję dla siebie znajdą miłośnicy książek z bogatą przeszłością – Salonowi towarzyszyć będzie salonik antykwaryczny.

 

 

PROGRAM TOWARZYSZĄCY

Dopełnieniem prezentacji wydawnictw będzie bogaty program imprez towarzyszących: spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, prezentacji i warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz rodziców, zorganizowanych przez wydawnictwa oraz instytucje współpracujące przy tworzeniu targów.

PANEL KSIĘGARSKI

Pierwszego dnia targów odbędzie się panel dla księgarzy, na którym zaprezentowane zostaną projekty mające na celu wzmocnienie pozycji księgarni niezależnych na rynku. Proponowane rozwiązania i projekty przedstawią: Narodowe Centrum Kultury, OSDW AZYMUT, Polska Izba Książki oraz Instytut Książki.

 

NOWE MEDIA w ujęciu AZYMUT Sp. z o.o.

Pierwszego dnia targów odbędzie się panel poświęcony nowym mediom na rynku wydawniczym, przygotowany przez największą polską firmę dystrybucyjną – AZYMUT Sp. z o.o. Tematyka panelu dotyczyć będzie: rynku e-booków, cyfryzacji szkoły. „Mały krok, duża zmiana”; portal Lubimy Czytać zaprezentuje „Aplikacje mobilne na rynku książki”. Trzecia część dotyczyć będzie nowych technologii i usług OSDW AZYMUT.

 

SPOTKANIA Z AUTORAMI

Podczas targów odbędzie się kilkadziesiąt spotkań ze znanymi pisarzami, filozofami oraz ilustratorami książek. W Łodzi pojawią się między innymi: Marek Bieńczyk, laureat nagrody NIKE 2012; Iwona Chmielewska, znana na całym świecie autorka książek dla dzieci; Dominika Dymińska, 21-letnią autorka kontrowersyjnej książki „Mięso”; Kaja Malanowska z książką „Patrz na mnie, Klaro”; Lidia Ostałowska; Wojciech Kłosowski, autora powieści spod znaku płaszcza i szpady; Maciej Pisuk; Sławek Shuty; Tomasz Grzywaczewski, który w 2010 r. współorganizował Long Walk Plus Expedition – wyprawę śladami grupy więźniów, którzy w 1941 r. uciekli z syberyjskiego łagru i dotarli do Indii; Dariusz Brzóska Brzóskiewicz z książką „Haiku”; Jacek Kusiński – autor książki „Łódź na mapach 1793-1939”; Lech Lechowicz, autor licznych książek o fotografii; Justyna Sobolewska; Tomasz Szwed – znany piosenkarz country i autor książek dla dzieci.

 

KSIĄŻKI Z AUTOGRAFEM

Na wielu stoiskach będzie można spotkać najlepszych autorów i uzyskać autograf. Będą wśród nich między innymi: Grzegorz Kasdepke, Paweł Wakuła, Kalina Jerzykowska, Izabella Klebańska, Grażyna Bąkiewicz, Sergiusz Pinkwart.

 

PANELE DYSKUSYJNE

– WIDZIEĆ WIĘCEJ – edukacja a współczesna książka dla dzieci (7 grudnia) – organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki KAMIENICA 56 oraz Poza Rozkładem panel dyskusyjny pomyślany jako miejsce wymiany doświadczeń i pomysłów na wykorzystanie współczesnej książki dla dzieci, zwłaszcza książki obrazowej w procesie edukacji (przedszkolnej, szkolnej i domowej).

– NAZEWNICTWO MIEJSKIE ŁODZI (9 grudnia) – skąd pochodzą nazwy dzielnic, ulic Łodzi? Panel organizuje Uniwersytet Łódzki

– KOBIETA – PODMIOT CZY PRZEDMIOT DYSKURSU (8 grudnia) – panel organizowany przez Uniwersytet Łódzki

– BAŁKANY NA PRZEŁOMIE XX/XXI wieku – panel organizowany przez Uniwersytet Łódzki

To dopiero początek listy.

 

WYMIANA KSIĄŻEK

Portal lubimyczytac.pl zaprasza na wymianę książek, która odbędzie się w niedzielę 9 grudnia. Weź ze sobą książki (1 – 5 tytułów), którymi chcesz się wymienić z innymi. Zasada jest prosta – można zabrać tyle książek, ile się przyniosło.

 

Wystawa KSIĄŻKA ROKU 2012

Podczas Salonu odbędzie się premierowa prezentacja prac nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie organizowanym corocznie przez Polską Sekcję IBBY – KSIĄŻKA ROKU 2012. Nagrody zostaną wręczone w Warszawie 6 grudnia, natomiast już od 7 grudnia w Łodzi będzie można obejrzeć najlepsze projekty.

MYŚLĄCE KSIĄŻKI – ŚWIATOWE OBLICZA PICTUREBOOK – wystawa prac Iwony Chmielewskiej

Salonowi Ciekawej Książki towarzyszyć będzie wystawa – wybór oryginałów ilustracji z trzech książek Iwony Chmielewskiej. Książki obrazowe – poruszając ważne problemy społeczne, a nawet filozoficzne – to unikalny w Polsce, a znany w wielu krajach świata przykład książek, które prowokują do myślenia i szukania odpowiedzi.

 

ŚCIANA ILUSTRATORÓW

Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki ‘Kamienica56’, ‘Poza Rozkładem’ oraz Polish Bookart For Children zapraszają profesjonalistów i amatorów zajmujących się sztuką ilustracji do udziału w wystawie i zaprezentowania swojej twórczości. Wystawa pomyślana jest jako wielowymiarowe działanie, którego celami jest prezentacja młodych artystów i umożliwienie wymiany kontaktów z wydawcami, a także działania edukacyjne – wobec dzieci, rodziców i nauczycieli – oraz praca na rzecz zmiany myślenia o książce dla dziecka i sztuce ilustracji.

LABIRYNT: WIELKA KSIĘGA O KSIĄŻKACH

Labirynt to specjalna przestrzeń, która będzie czekała na dzieci. To obiekt artystyczny, po którym spacer ma być poetycką przygodą, wielka pochwała książek i ich ogromnej mocy oddziaływania, ze szczególnym uwzględnieniem siły działania obrazu. Labirynt zostanie stworzony przez Stowarzyszenie KAMIENICA 56.

 

WARSZTATY DLA DZIECI

  • Czy książki rosną na drzewach? Dyskretne życie liter – co robią litery kiedy mają wolne. Re-nowacja. Książki nieoczywiste. Tak intrygującą tematykę poruszy podczas warsztatów dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki KAMIENICA 56.
  • Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom po raz kolejny zaprosza dzieci z rodzicami do saloniku, na słuchanie pięknych wierszy, bajek, opowiadań. Przygotowaliśmy wiele ciekawych książek oraz wiele interesujących warsztatów. Powstałe obiekty artystyczne to świetny i wyjątkowy prezent pod choinkę.
  • Wydawnictwo Ładne Halo zaprosi na spotkanie ze swoją nową książką pod tytułem „Lala Lolka”.
  • Wydawnictwo OFFICYNA zaprosi do świata baśni.
  • A Wydawnictwo BIS zaprosi na spotkanie i minikoncert Tomasza Szweda, autora książek „Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce” i „Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce”, kompozytora i piosenkarza.

INDYWIDUALNE WZORCE MYŚLOWE – CZYLI MYŚLENIE NA PEŁNYCH OBROTACH – warsztaty dla dorosłych i młodzieży

Salon Usług Edukacyjnych zaprasza na otwarte warsztaty z zakresu psychologii praktycznej, podczas których będzie można zapoznać się z koncepcją Indywidualnych Wzorców Myślowych, współczesnej teorii przybliżającej działanie mózgu. Dzięki znajomości tej teorii można poprawić efektywność pracy mózgu, ale przede wszystkim lepiej poznać samego siebie i dzięki temu znacznie poszerzyć swoje możliwości – zarówno w życiu zawodowym jak i rodzinnym.

ŁÓDZKI PORT GIER DLA MIŁOŚNIKÓW GIER PLANSZOWYCH

Podczas Salonu Ciekawej Książki  wiele atrakcji dla siebie znajdą również miłośnicy gier planszowych. W sobotę i niedzielę na terenie Salonu odbędzie się Łódzki Port Gier. Port Gier jest imprezą dla ludzi od lat 10 do 110 – idealną dla młodzieży, studentów oraz dorosłych, którzy chcieliby w ciekawy sposób spędzić czas ze swoimi pociechami. Pokaźny wybór gier zapewnia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

KUP 5 KILO KSIĄŻEK, TO ŻADNA FURORA, A DOSTANIESZ PRZY WYJŚCIU PREZENT OD ORGANIZATORA!!

Podobnie jak w roku ubiegłym zachęcamy do kupowania książek na targach. Na tych, którzy przekroczą limit 5 kilogramów – czekają nagrody !! 5 kilo to naprawdę nie jest duży problem, szczególnie przed świętami;]

 

 

Salon można będzie odwiedzać:

7 grudnia 2012 w godz.  10:00 – 18:00

8 grudnia 2012 w godz.  10:00 – 18:00

9 grudnia 2012 w godz.  10:00 – 17:00

 

Ceny biletów:

jednodniowy – 4.00 PLN

jednodniowy z elektroniczną migawką MPK – 2.00 PLN

jednodniowy po zakupie on-line poprzez stronę www.mtl.lodz.pl/ksiazka – 2.00 PLN

Dzieci do lat 10 bezpłatnie

Zorganizowane grupy ze szkół wchodzą bezpłatnie na podstawie list (podpisanej i podstemplowanej przez szkołę).

 

 

PATRONATY I WSPÓŁPRACA

Patronat honorowy: Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi, Polska Izba Książki oraz Polska Sekcja IBBY.

Współpraca: Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki „Kamienica56”, Uniwersytet Łódzki, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Śródmiejskie Forum Kultury, Centrum Dialogu im. M. Edelmana.

Patronat medialny: PRZEKRÓJ, lubimyczytac.pl, Magazyn Literacki KSIĄŻKI, Notes Wydawniczy, Biblioteka Analiz, Krytyka Polityczna, Książki Polecane, nakanapie.pl, ksiazka.net.pl, wydawca.com.pl, granice.pl, ARCHIPELAG niezależny magazyn bukinistyczny, Wortal RYMS, Qlturka.pl, miastodzieci.pl, gandalf.com.pl, ksiazki.tv, magazyn PURPOSE, AMS, stosunkimiedzynarodowe.pl, Gazeta Wyborcza, TVP Łódź, Radio Łódź.

 

Więcej informacji na stronach

WWW.SALONCIEKAWEJKSIAZKI.PL

http://www.facebook.com/SalonCiekawejKsiazki