13 pytań i odpowiedzi od Richelle Mead

Oto 13 pytań najbardziej frapujących każdego fana Richelle Mead i 13 odpowiedzi udzielonych przez autorkę na jej stronie internetowej.

Richelle Mead, autorka bestsellerowej serii Akademia wampirów, należy do czołówki młodych amerykańskich autorek paranormalnych romansów. Jej wydawane na całym świecie powieści pełne są lekkości, poczucia humoru, seksu i napięcia. Ich akcja osadzona jest w realiach wielkich współczesnych miast, a bohaterowie, choć demoniczni, kierują się uczuciami.
Melancholią sukuba rozpoczęła cykl przygód miłosnych Georginy Kincaid. Seria jest wydawana w kilku krajach, a prawa filmowe kupiła wytwórnia Fox TV. W Australii powieści z Georginą Kincaid to numer 1 list bestsellerów.
Córka burzy i Królowa cierni to powieści z drugiej serii romansów paranormalnych Richelle Mead dla dorosłych.
Richelle, kiedy nie pisze, ogląda w telewizji kiepskie reality show, podróżuje, degustuje nowe koktajle i kupuje ubrania (mnóstwo ubrań). Jest nałogowcem kawy, prowadzi nieustanną (i beznadziejną) walkę z odkładaniem spraw na później i uwielbia wszystko co zwariowane i zabawne.*

***

1. Ile książek będzie w każdej z serii ?
To się zawsze zmienia, chociaż macie tutaj mój obecny plan:
Czarna łabędzica” – W tej chwili nie wiem. Najprawdopodobniej 4.

2. Czy jest możliwość, że następna książka ukaże się szybciej ?
Nie. Daty premier są determinowane przez wydawnictwa i zależą od wielu, wielu różnych czynników. Nie ma różnicy jak szybko piszę książkę. Mogłabym codziennie pisać nową książkę, a i tak odstęp to ok. 6-12 miesięcy.

3. Czy na podstawie „Akademii Wampirów” powstanie film ?
Autor nie może od tak zadecydować czy powstanie film, nie dopóki nie ma 50 milionów dolarów w kieszeni albo własnego studia! Studio potrzebuje zgody by wziąć projekt i zainwestować pieniądze. W tej chwili, prawa do filmu AW są w rękach Preger Entertainment, którzy próbują się z tym wszystkim uporać. Zanim do tego nie dojdzie, nie ma filmowania, nie ma skryptów i NIE ma castingu. Wszystko jest wstrzymane. Jak na razie interesy studia nie kręcą się, przede wszystkim dlatego że rynek jest pełny wampirów. A więc krótka odpowiedź na to pytanie, to: „Nie mam pojęcia”. :)

4. Kto jest na okładce książek  „Akademia Wampirów” ?
Okładki są zaprojektowane przez „dział graficzny” i są pewne rzeczy, w sprawie których mam nie wiele do powiedzenia. Odkąd każdy ma inne pojęcie, jak wyglądają postacie, pomysły działu mogą nie pokrywać się z waszymi wyobrażeniami albo, dział po prostu nawet nie czytał książki.

„Akademia Wampirów” – Rose
Frostbite” – Dziewczyna to Rose, co do chłopaka to nawet dla mnie jest to tajemnicą. Gdyby nie miał czerwonych oczu, mógłby być Christianem.
Pocałunek Cienia” – Lissa i Dymitr, w starszej wersji; na nowszej powinna być Rose.
Obietnica Krwi” – Rose
Granica Ducha” – Rose i ??
Ostatnie poświęcenie” – Rose

5. Czemu nie możesz przyjechać na podpisywanie książek do naszego miasta ?
Podróżowanie jest niesamowicie drogie, nawet na jedną noc, dodajesz koszty lotu i hotelu. Moi wydawcy płacą za duże trasy ale też mają ograniczony budżet i wybierają miasta pod względem wielkości i powiązania z księgarniami. Okazjonalnie wybieram się sama na podpisywanie, i odkąd mieszkam na zachodnim wybrzeżu, transport w tych okolicach jest łatwiejszy. W dodatku, kiedy mam wakacje, staram się dawać autografy, gdziekolwiek się wybieram – ale nie mam czasu ani pieniędzy by odwiedzić wszystkie miejsca. Naprawdę bym chciała zwiedzić wszystko, ponieważ KOCHAM spotykać czytelników, lecz obawiam się że jest to niemożliwe ! Listę miejsc, w których będę w najbliższym czasie podpisywać książki, można znaleźć na stronie mojego kalendarza.

6. Jak zaczęłaś pisać ?
Zawsze chciałam pisać. Kiedy byłam mała, wymyślałam własne rysunki do książek. Z wiekiem, zaczęłam próbować pisać krótkie opowiadania. W czasie liceum i studiów, zakochałam się w pisaniu i zrezygnowałam z innych przedmiotów a następnie zostałam nauczycielką angielskiego w szkole średniej. Niedługo po tym, zaczęłam dla przyjemności pisać książki sci-fi. Żadna z nich nie została wydana ale przegotowały mnie do napisania sukuba. Sprzedałam to stosunkowo szybko, a wtedy zaczęłam inne moje serie.

7. Skąd czerpiesz pomysły ? Czy Twoje postacie lub książki bazują na prawdziwym życiu ?
Żadna z moich postaci czy sytuacji nie bazuje na czymkolwiek z prawdziwego życia – wszystko pochodzi z mojej głowy ! Trzeba to powiedzieć, rzeczy z mojej głowy są napędzane światem wokół mnie. Prowadzę wiele badań związanych z mitologią, i często wyzwala to pomysły na książki (jak na przykład Romański mit o strzygach i morojach, który to zainspirował mnie do Akademii Wampirów). Czasem nawet drobne rzeczy, które zaobserwuję na świecie mogą być iskrą do pomysłu. Pisanie i tworzenie historii jest tak skomplikowane, że nie ma dobrej odpowiedzi skąd pochodzą książki.

10. Chcę być pisarzem. Mogę ci przesłać próbki moich tekstów lub powiedzieć o moich pomysłach ?
Nie, jestem niedostępna jeśli chodzi o czytanie czyjegoś pisania czy udzielanie rad co do historii/książek. Proszę ich nie przesyłać – nie dostaniecie odpowiedzi, będą po prostu skasowane :(

11. Czy możemy zostać pen pals* ?
Uwielbiam słuchać moich czytelników, obawiam się jednak że nie jestem w stanie regularnie wymieniać się wiadomościami z kimkolwiek. Tak wiele się teraz dzieje,  że ledwie mogę odpisać poszczególnym osobom chociaż raz, nie mówiąc już o większej liczbie, a chcę być fair wobec wszystkich. Pisanie książek zajmuje mi tak wiele czasu a wierzę, że wolicie czytać ich więcej, niż emaili ode mnie !

12. Możesz udzielać wywiadów lub odpowiadać na pytania, do projektu szkolnego ?
Niestety, jestem niedostępna na wywiady czy pomaganie przy szkolnych projektach, z powodu tego jak napięty mam grafik ! Mam nadzieję, że niektóre odpowiedzi, których potrzebujecie, możecie wziąć z tej strony. Proszę, nie liczcie że odpowiem na czas. Możecie nie skończyć projektu.

13. Jeśli byś robiła film do jednej z Twoich książek, jaka byłaby obsada ?
Wiem że słaba odpowiedź, ale szczerze, moje postaci są dla mnie tak unikalne, że nie mogłabym dobrać odpowiednich aktorów, którzy wyglądaliby jak oni ! Prawdopodobnie potrzebowałabym nieznanej obsady.

_______________
*materiał prasowy wyd.Amber
*pen pals – dwoje ludzi, którzy regularnie wymieniają się emailami, zazwyczaj nie znają się osobiście.
tłumaczenie: yennefer