IŚ: Droga Jennifer Lawrence do roli Katniss cz.1

W trzymającym w napięciu futurystycznym bestselerze „Igrzyska śmierci„, dziewczyna zwana Katniss, zostaje zmuszona do walki w telewizyjnym meczu na śmierć i życie. Teraz wybrano Jennifer Lawrence do odgrywania roli uwielbianej bohaterki na wielkim ekranie, a my mamy ekskluzywny widok na jej przemianę*.

To szok, widzieć Jennifer Lawrence z ciemnymi włosami. Wcześniej tej wiosny, kiedy Lionsgate ogłosiło, że aktorka 'zaczepi’ o Igrzyska Śmierci, pierwszą część serii filmu na podstawie niesamowicie popularnej trylogii Suzanne Colins, nastąpiły przewidywalne wyrazy oburzenia ze strony młodych fanów.

Bali się, że 20-letnia Lawrence, która zdobyła nominację do Oscara za jej występ w w filmie z zeszłego roku – okrutnie pięknym „Winter’s Bone”,  ma zbyt dużo lat i  za bardzo blond włosy, jest zbyt wysoka, zbyt blada oraz zbyt ładna by grać nastolatkę, walczącą na śmierć i życie w brutalnych zawodach nakazanych przez rząd.

A tu, okazuje się że na początku maja jest już w Los Angeles na strzelnicy łuczniczej i przez tydzień intensywnie trenuje, jeszcze zanim została wysłana do Północnej Karoliny. I coraz bardziej wygląda tak groźnie, jakby chcieli tego fani ich Katniss Everdeen. Ciemne warkocze Lawrence zostały zamienione na kucyk a jej skóra stała się złotobrązowa od spędzania długich przedpołudni na słońcu. „Sądzę, że po prostu MUSIAŁAM utrzymać opaleniznę„, odpowiada w nawiązaniu do jej nowej fryzury. „Inaczej wyglądałabym jak dziewczyna z The Ring

Przez ponad miesiąc Lawrence znosiła wyczerpujący program treningów, zawierający łucznictwo, tor przeszkód, elementy kaskaderskie i jogę. Mówi, że jej trenerka łucznictwa, poczwórna Olimpijka ze wschodniej Europy, spędza tygodnie na ubolewaniu nad jej brakiem umiejętności.

Najwyraźniej tuż po tym, jak kobieta deklarowała jej „bezradność”, Lawrence zacisnęła zęby i strzeliła w dziesiątkę. „Co się stało?” jej trenerka zapłakała ze zdziwienia. Lawrence odwróciła się do niej i warknęła, z jej Północnym akcentem „Wkurzasz mnie !”.

Dziś Lawrence wysoko trzyma duży łuk a oczy skupia na tarczy. Kiedy jej strzały trafiają w dziesiątkę, uśmiecha się i – co mogłaby zrobić, gdyby zdobyła kosza w jej drożynie koszykówki z dzieciństwa w Louisville, Ky. – wykonała młynek.

Lawrence powinna być w dobrej formie, by wcielić się w Katniss, 16-letnią dziewczynę, wybraną z jej dystryktu do walki z innymi pechowcami w starciu na śmierć i życie w programie telewizyjnym. Gary Ross, reżyser „Igrzysk Śmierci” podkreślał trenerce, że do zdjęć dziewczyna ma wyglądać, jakby desperacko potrzebowała jedzenia.(W międzyczasie, koledzy Josh Hutcherson i Liam Hemsworthe, którzy będą grać wiernych sojuszników Katniss, z 12 Dystryktu  – Peeta i Gale’a, są zajęci tworzeniem masy mięśniowej w ramach diety wagowo-treningowej. „Najwyraźniej w dzielnicy tylko ja głoduję, żartuje Lawrence.)

Kiedy Lawrence oficjalnie potwierdziła swoją rolę, jako Katniss, niektórzy fani mogli narzekać, jednak lubiana autorka serii Igrzyska Śmierci (blisko 10 milionowy nakład) była na tyle zadowolona, że zadzwoniła i jej pogratulowała. „Kiedy powiedziałaś 'tak’ poczułam, jakby wielki ciężar spadł mi z serca„, powiedziała Collins aktorce. Ten ciężar przeniósł się teraz na Lawrence, która musi uosabiać wytrwałość i wrażliwość uwielbianej bohaterki. „Nie martwcie się o Jen” mówi ze śmiechem Ross. „Jest bardzo, bardzo silną osobą.”

Po łucznictwie nastąpiły godzinne ćwiczenia na szybkość, wokół miasta na szlaku koledżu Santa Monica. Zanim wsiadła do jej białego Volkswagena, odwróciła się z dziewczęcym uśmiechem, wołając „Ścigajmy się tutaj!”.

Wygrała.

To matka Lawrence zaproponowała jej udział w Igrzyskach Śmierci, w ostatnie Boże Narodzenie. „Zrobiła to samo w Winter’s Bone,” odpowiada aktorka. Jej rola w tym filmie zawiera polowania, przyjmowanie ciosów, troskę o młodsze rodzeństwo, a nawet oczyszczania ze skóry i gotowania wiewiórki, robiąc to w dobrej wierze do roli Katniss. Jej wystąpienie z pewnością przyciąga wzrok Garego Rossa. „Myślałem wyłącznie o tym, jak niezwykle jest utalentowana i wzbudzająca ekscytację,” mówi. Było to przed szczytem jej Oscarowej kampanii, kiedy ta dwójka spotkała się po raz pierwszy. Ross zapytał młodą aktorkę, jak sobie radzi z maratonem, jakim jest ten sezon. „Po prostu się przed nim otworzyłam Czuję się jak szmaciana lalka,’ ” odpowiada Lawrence. ” ’Mam ludzi od makijażu, codziennie przychodzących do mojego domu i ubierających mnie w nową, niewygodną, dziwną sukienkę i drogie buty a ja tylko się zamykam i podnoszę ramiona, żeby mnie ubrali oraz wydymam wargi, kiedy chcą nałożyć błyszczyk’ Oboje zaczęliśmy się śmiać, ponieważ to było podobne do Katniss z Kapitolu. Była dziewczyną, którą wszystko przybliżało do sławy. Wiem jak to jest, mieć wokół siebie całe to zamieszanie i czuć się w stylu ’O nie, nie pasuję tutaj.

Od tego momentu dwójka ta zagłębiła się w poważną dyskusję na temat trylogii Collins o młodych dorosłych oraz twardej i nieustępliwej Katniss. Według wypowiedzi Lawrence na temat Igrzysk Śmierci, też jest jedną z tych podejrzliwych fanów, którzy nie chcą zobaczyć ich ulubionej książki, tracącej na wartości przy przenoszeniu jej na ekrany: „Powiedziałam Garemu, 'Totalnie zrozumiem, jeśli mnie nie zatrudnisz, jednak pamiętaj proszę, że po tym jak Katniss strzelała z łuku i zabijała kogoś, jej twarz musi mieć odpowiedni wyraz. Trzeba to skończyć.’ To kuszące, zwłaszcza przy świetnym, wysoko-budżetowym filmie, jednak musimy pamiętać że jest 16-letnią dziewczyną.” Ross (Pleasantville, Seabiscuit) i producent oraz była kierowniczka z Disneya Nina Jacobson mieli podobne zdanie. „Czuję się odpowiedzialna za tą książkę” mówi Jacobson, „i mam wrażenie że jest to ta wersja filmu, która mogła być zrobiona i która faktycznie ukazywałaby winę tych wszystkich z Kapitolu.” Poruszony pasją Lawrence, Ross zaproponował jej rolę.

_________
*źródło: Entertainment Weekly ‘23 may’
tłumaczenie: yennefer