EXCLUSIVE: Wywiad z Jaye Wells

Jaye Wells to autorka mrocznej i zabawnej serii urban fantasy o Sabinie Kane. W Polsce do tej pory mogliśmy zapoznać się z jej dwiema książkami: „Rudowłosa” i „Mag w czerni”. Dziś specjalnie dla swoich polskich fanów, odpowiada na pytania zadane przez nas drogą e-mail.

***

PB: Jaye, dziękujemy za udzielenie wywiadu. W pierwszej kolejności chcemy zadać pytanie, które figuruje w rozmowie z każdym autorem. Z czym kojarzy Ci się Polska i czy kiedyś zajrzysz do nas?

Jaye Wells: A ja dziękuję bardzo za chęć przeprowadzenia tego wywiadu! Jest on moim pierwszym dla polskich fanów, więc to dla mnie bardzo ekscytujące. Szczerze mówiąc, ze wstydem muszę przyznać, że oprócz wiadomości z lekcji historii na uniwersytecie wiem o Polsce niewiele. Ale jestem fanką waszych kiełbasek. Kocham podróżować i byłabym zadowolona móc odwiedzić wasz kraj.

Seria o Sabinie Kane sama w sobie jest wspaniała. Jak wpadłaś na pomysł, aby stworzyć bohatera, który byłby pół wampirem-pół magiem?

Wiedziałam, że chcę pisać o wampirach, a także o magach, a postać, która składałaby się z tych dwóch istot pozwoliłaby mi jednocześnie odkrywać ich kultury. Byłam także zaintrygowana tym, co mogłyby znaczyć dla Sabiny konflikty między dwoma rasami.

Giguhl jest specyficzną postacią, która, o ile to możliwe, ulepsza książkę. Co było inspiracją do stworzenia kota-demona?

Pamiętam, że pewnego razu zobaczyłam zdjęcie kota bez futra i wyglądał on jednocześnie cudownie oraz fatalnie. Moim słabym punktem są brzydkie zwierzęta domowe. W każdym razie, kiedy przyszło mi opisać Giguhla pomyślałam, że forma bezwłosego kota mogłaby przydać mu wiele humoru.

W “Magu w czerni” siostra Sabiny pojawia się na scenie. Bardzo się od siebie różnią. Czy pisanie o Maisie było dla Ciebie trudne?

Tak, pisanie o niej czasem jest ciężkie. Tak jak powiedziałaś, ona i Sabina bardzo różnią się od siebie.  Wydaje się, że mam obsesję na punkcie tworzenia mrocznych charakterów, więc pisanie o kimś, kto jest wesoły było wyzwaniem. Musiałam się upewnić, że Maisie nie była zbyt idealna i perfekcyjna, że nie przekroczyła granicy.

Wszyscy cieszymy się z tego, że Sabina i Adam są razem. Możesz nam powiedzieć, czy w kolejnych tomach ich więź będzie się zacieśniać czy będą walczyć między sobą?

Odpowiedź brzmi: tak. Będą i zbliżać się do siebie, i walczyć. Nie sądzę, żeby ludzie, zbliżając się do siebie, nigdy nie walczyli. Każdy, kto jest w związku małżeńskim może wam to powiedzieć.

Ile będzie książek w serii o Sabinie Kane? Czy chcesz stworzyć kolejną należącą do jej świata czy raczej pisać o czymś innym, nowym po jej zakończeniu?

W sumie seria opiewa pięć książek. Teraz pracuję nad piątą i ostatnią książką,  która będzie nosiła tytuł „Blue-Blood Vamp” w Stanach Zjednocznych. Jakaś część mnie chciałaby przedstawić więcej historii rozgrywających się w świecie Sabiny. Na przykład chciałabym lepiej przyjrzeć się rasie wróżek. Mam też kilka innych pomysłów na inne fikcyjne światy, którymi bardzo się ekscytuję i zajmę się najpierw.

Czy planujesz zakończyć losy Sabiny z pompą i happy endem czy z pompą i łzami?

Jeśli na bieżąco czytacie moje książki to wiecie, że nie daję moim bohaterom łatwych wyborów jak na tacy. Generalnie, prawdopodobnie będziecie się śmiać, czytając jedną stronę i płakać na drugiej. Przypuszczam, że koniec serii będzie gorzko-słodki dla czytelników, ale obiecuję, że wszystko będzie zagmatwane w jak najbardziej pozytywny sposób.

Miałaś kiedyś więcej jakiś zwariowanych  pomysłów odnośnie bohaterów? Ten z ogołoceniem z sierści Giguhl’a był świetny!

Kocham wymyślać coraz to nowsze sposoby na wpakowanie moich bohaterów w kłopoty. Jak dla mnie jest to najzabawniejsza część pisarstwa. Lecz wiele pomysłów nie wytrwało do końcowej wersji książki. Na przykład wycięłam scenę z pierwszej książki, gdzie Sabina zjadła ciasteczka z wplecioną w to marihuaną. Rozbawiło mnie to, ale nie działało na korzyść lektury.

Co czytałaś będąc nastolatką  a co teraz pochłaniasz jako kobieta?

Będąc dzieckiem czytałam jak szalona. Masowo C.S. Lewisa, Judy Blume i Beverly Cleery. Jako nastolatka pochłaniałam tony romansów Judith McNaught i Johanny Lyndsey, a później każdą książkę z wampirycznych kronik Anny Rice. Obecnie moje upodobania literackie obejmują szeroki zakres gatunków. Oczywiście czytuję książki moich kolegów po fachu z Urban Fantasy, ale lubię też kobiece fikcje z nutą tajemniczości i główny nurt fikcji. Właśnie skończyłam czytać trylogię „Igrzyska Śmierci” autorstwa Suzanne Collins i naprawdę je polubiłam.

Dlaczego zdecydowałaś się by napisać coś z gatunku urban-fantasy?

Urban fantasy jest najlepszym ze wszystkich gatunków na świecie. Podjęłam się wybrania elementów, które kocham z książek każdego rodzaju i włożenia ich w moje historie. Lubię także możliwość śledzenia losów jednego bohatera na przełomie kilku książek. Jednym z moich ulubionych aspektów pisania w gatunku Urban fantasy to budowanie świata. To tak jakby mała zabawa w Boga bez tej całej odpowiedzialności i obowiązków.

Masz wiele własnych fanów, ale czy osobiście jesteś fanką jakiegoś znajomego po fachu?

Chytre pytanie! Wiele moich kolegów jest także moimi przyjaciółmi, więc jeśli ich wypiszę i zapomnę o którymś z nich, będę w dużych tarapatach. Ale moi ulubieni to: Michael Chabon, Stephen King, David Sedaris, Chuck Palahniuk, Kim Harrison, Diana Gabaldon, Janet Evanovich, Anne Rice. Mogłabym ten spis ciągnąć i ciągnąć, jeśli nie będę ostrożna, więc zatrzymam się tutaj.

Co najtrudniejszego jest dla ciebie w pisarstwie? Masz jakiś sposób na pozbycie się „braku weny”?

Najtrudniejszą rzeczą w byciu pisarką jest mierzenie się z pustą stroną. Trudno jest także zwalczyć chęć, aby wszystko, co napiszę było od samego początku idealne. Jedynym lekarstwem na brak weny jest pisanie, dopóki nie wyjdzie z tego coś dobrego. Prawda jest taka, że większość książek nie jest dobrymi powieściami przed kilkoma rewizjami i wieloma poprawkami.

Czy gdy piszesz, w tle gra jakaś muzyka, czy raczej preferujesz ciszę? Jeśli to pierwsze, to czego słuchasz?

Słucham muzyki podczas pisania, ale potrzebuję ciszy, gdy sprawdzam lub edytuję. Tworzę playlisty dla wszystkich moich książek, których słuchałam podczas ich tworzenia. Nawet publikuję je na iTunes dla każdego, kto chciałby znać piosenki mające jakieś znaczenie dla moich tworów. Mam dość eklektyczny gust, więc słucham wszystkiego od industrial po techno, od bluesa po klasykę i wszystkiego pomiędzy.

Zapewne czytujesz komentarze lub recenzje swoich książek. Zawsze ciekawiło nas, co czuje autor, czytając coś mega pozytywnego o swojej powieści. Co Ty czujesz? Tylko prosimy szczerze ;]

Czytam recenzje. Kiedy mam okazję zapoznać się z jakąś napisaną przez osobę, która pokochała historię, to czuję się świetnie. Bardziej niż wszystko rozważam, czy dobrze wypadłam, czy dałam innym rozrywkę. Jeśli sprawiłam, że ktoś śmiał się, płakał lub po prostu spędzał dobry czas z moimi powieściami, to daje mi to wiele satysfakcji. Równie wspaniale jest słyszeć, że czytelnik odczuł konkretne momenty bardzo dogłębnie, widząc w nich głębsze znaczenie dla siebie. To wszystko jest warte tych mniej pozytywnych recenzji.

 

__________________________________________________________
Wywiad został przeprowadzony i przetłumaczony przez niezawodną Charlotte12. Pytania zostały starannie dobrane przez  załogę PB ;]