Charakterystyka: Zbihr

Zbihr

Jeden z głównych bohaterów serii J.R. Ward, Bractwo Czarnego Sztyletu. Brat bliźniak Furiatha. Porwany w dzieciństwie przez niańkę, trafił w ręce okrutnej Posiadaczki, która więziła go, a po dniu Przemiany, wykorzystywała go seksualnie.. Przez kilkaset lat był w zamknięciu, dopóki nie odnalazł go i nie uwolnił brat. Trafił do Bractwa, gdzie stał się jednym z Wojowników.

Zbihr odstrasza swym wyglądem, zarówno wrogów, jak i inne wampiry – gdy sprzeciwił się swej Posiadaczce, poraniła go dotkliwie, a zanurzenie w słonym morzu podczas ucieczki, utrwaliło rany na ciele, powodując, iż jego twarz poorana jest bliznami. Widoczne na jego ciele tatuaże niewolnika oraz ogolona głowa, nie zjednują mu przyjaciół.

Zbihr jest niezwykle brutalnym i agresywnym wampirem. Jego odwaga, niekiedy, graniczy z nierozwagą i głupotą. Niebezpieczny, arogancki, nie wzbudza zaufania nawet wśród swych Braci. Żywi się krwią ludzkich prostytutek, wymazując im następnie pamięć. Oddany walce, zawzięty i mściwy. Po uwolnieniu się z rąk Posiadaczki, wraca do niej, by ją zabić, a następnie, przez kilkaset lat trzyma jej czaszkę w swoim pokoju, by nie zapomnieć. Wbrew pozorom, jest to wrażliwa postać. Przybiera maskę agresora, by uniknąć kolejnych krzywd.

Kiedy poznaje Bellę, przyjaciółkę narzeczonej jednego ze swych braci, jego życie odwraca się o 180 stopni. Początkowo obojętny i nieufny, z czasem zaczyna żywić do niej uczucie, choć nie przyznaje się do niego. Pomimo tego, że Bella nie czuje do niego odrazy, ani nie boi się go w sposób, w jaki chciał by, to robiła, on odrzuca ją. Boi się zaangażowania oraz tego, że mógłby ją skrzywdzić. Nie chce cierpieć, nie wie, na czym polega miłość i nie chce tego wiedzieć. Wstydzi się swego życia: wykorzystywania przez Posiadaczkę i jej zamordowania, żywienia się krwią ulicznych dziwek, blizn oraz tego, że nie umie czytać. Uważa, że nie zasługuje na miłość, lecz wyłącznie na pogardę.

Kiedy jednak Belli grozi niebezpieczeństwo, rusza jej na ratunek, nie zważając na przeszkody oraz opinię innych. Nie poddaje się, za wszelka cenę chce ja odnaleźć, co w końcu mu się udaje.

Bella przełamuje jego wstyd, pomaga mu wybaczyć, pogodzić się ze swym losem. Odkrywa w nim samca, o którego istnieniu nie wiedział i budzi w nim uczucia, których nigdy się nie spodziewał, którym nie pozwalał się uwolnić. W końcu przyznaje się przed nią do swych uczuć, nie mogąc uwierzyć, że ona również go kocha.

Zbihr przechodzi ogromną przemianę. Pierwotna „postawa Z wobec świata zamykała się w dwóch słowach – „pierdol się””*, po poznaniu Belli, świat nabiera dla niego barw. Nie są to wciąż, pastelowe kolory, lecz zamiast bieli i czerni, zaczyna dostrzegać szarości.  Z agresywnego i aroganckiego wampira, staje się kochającym mężem. W walce jednak, nadal wspiera Braci swą siłą i oddaniem.

by Verrikaa

*J.R. Ward „Mroczny Kochanek”