Wywiad: Dia Reeves

Krótka biografia
Dia Reeves jest bibliotekarką
i mieszka na przedmieściach Dallas w Teksasie. Jednak jej rodzina pochodzi ze Wschodniego Teksasu, co ją inspirowało do pisania wielu baśni o tych okolicach.

Podaj krótki opis o “Krwawym fiolecie”, które przyciągnie czytelników.
Oto oficjalny opis: Chora umysłowo szesnastoletnia dziewczyna spotyka się ze swoją rozwiedzioną matką w Północnym Teksasie, który jest drzwiami do innych światów a chroni go łowca demonów, zwany Mortmaine. Zawsze jednak powtarzam ludziom, że KF jest głównie Drogą Mamusią Strefy Zmierzchu.
Czy dzielisz z Hanną jakieś cechy, mądrość życiową czy coś innego ?
Rany, mam nadzieję że nie. Hanna jest impulsywna i seksowna oraz manipulująca a także  agresywna, nie – jestem jej kompletnym przeciwieństwem. Nigdy bym nie napisała o postaci, podobnej do mnie – zanudziłam na śmierć i siebie i wszystkich innych.

Hanna, to postać, która jednocześnie mnie intryguje jak i wzbudza mój strach, czy trudno było o niej pisać w taki sposób, aby zachować tą równowagę ? Czy jestem tylko zwariowany a jej charakter wcale nie był opisany tak, by rozumieć go w ten sposób ?
Sadzę, że rozumiesz go właściwie. Kiedy tego chce, może być niezwykle czarująca ale jej maniakalna depresja czyni ją nieprzewidywalną, czasem nawet groźną. Hanna nie była trudna do opisywania. Pozwoliłam jej na wyrabianie tak dziwacznych rzeczy, jak tylko chciała ale upewniłam się, że czytelnicy chociaż zrozumieją DLACZEGO robiła te dziwne rzeczy, nawet jeśli nie aprobują jej zachowania. I, oczywiście, DLACZEGO jest tak, że chce być kochana, nie ważne jak. Jeśli zrozumiesz to, zrozumiesz też Hannę.

Jeszcze w żadnej powieści nie spotkałem się z takimi potworami jak w KF; rozmyślałaś nad nimi latami czy łatwo na nie wpadłaś ?
Trochę się nad nimi wysiliłam; chociaż nie przez lata :) Myślałam o prawdziwych zwierzętach – takich jak pijawki czy skorpiony – potem trochę je podrasowałam, dodając np. macki albo umiejętność zamieniania ludzi w szkło.

KF nie stroni od tematu seksu nastolatków czy seksu ogółem. Zawarcie seksu w tej powieści przyszło ci naturalnie czy się nad tym zastanawiałaś?

W ogóle się nad tym nie zastanawiałam. Hiperseksualność* jest jednym z symptomów maniakalnej depresji, co jest powodem tego, że Hanna jest tak seksualną osobą. Ludziom się to oczywiście nie podoba, odkąd jest nastolatką (przypuszczam, że dlatego) ale ignorowanie jej seksualności znaczyłoby zignorowanie ogromnej części tego, kim jest Hanna. Dla przypomnienia, w rzeczywistości w KF sceny seksu są dość krótkie, mroczne a przez to, w jaki sposób ludzie o tym mówią, można pomyśleć, że na każdej stronie są orgie.

Robiłaś jakieś badania pisząc KF ? Jeśli tak, to wyjaśnij proszę.
Nie robiłam żadnych badań na temat maniakalnej depresji. Na początku, wiedziałam jedynie, że chciałabym aby Hanna miała jakąś chorobę psychiczną, która powoduje halucynacje. Więc przez badania, udało mi się dojść do schizofrenii i maniakalnej depresji. Wybrałam maniakalną depresję, ponieważ zauważyłam, że Hanna jest pełna energii i otwarta na ludzi a schizofrenikom ciężko przychodzą normalne kontakty z ludźmi. Przede wszystkim, nie chciałam aby była tak szalona, że nikt by jej nie rozumiał. Więc wygrała maniakalna depresja !

Jaki aspekt KW był najtrudniejszy do opisania ?
Najtrudniejsze było ogarnięcie tego. Zajęło mi to ponad 2 lata i 30 różnych pomysłów do wypróbowania w opowieści, którą chciałam opowiedzieć. Wcześniej pomysłów było dwa razy tyle co bohaterów, inny czarny charakter, inne zakończenie i więcej kochanków. W jednym z pomysłów Hanna i niektórzy jej przyjaciele gotują ośmiornicę; mam na myśli stronę po stronie o tych dzieciakach, stojących wokół gotującej się ośmiornicy. To było po prostu wszędzie. Ale teraz nauczyłam się robić ogólny zarys, nie mam  problemów z pisaniem bezużytecznych bzdur, które tylko zaczynają się, będąc od razu skasowane.

Zawsze chciałaś być powieściopisarką ?
Odkąd skończyłam 12 lat. Zdecydowałam o tym, po przeczytaniu książki Stephena Kinga, chciałam aby dzięki mnie ludzie czuli się tak jak ja, kiedy ją czytałam.

Jakie miałaś prace zanim zostałaś pisarką ? Czy pomogły ci w jakiś sposób w byciu pisarką ?
Wcześniej byłam tylko bibliotekarką. Czytanie i poszukiwania pomagają mi w obu moich pracach – bibliotekarstwie i pisarstwie.

Kiedy i gdzie zwykle piszesz?
Na moim tapczanie, zazwyczaj nocą. Jestem bardziej kreatywna w ciemnościach.

Czy jest coś, co musisz mieć by móc pisać ?
Muzykę. Moją grzałkę, żeby mi palce nie marzły. Woda i przekąski także pomagają – nie muszę chodzić do kuchni, gdy zgłodnieję.

Jaki autor bądź książka wywarły na ciebie największy wpływ ?
Oczywiście największy wpływ wywarł na mnie Stephen King i to jest również przyczyną tego, że piszę o rzeczach groteskowych zamiast radosnych powieści o dziewczynach, które biorą dorywczą pracę żeby zapłacić za studniówkę a ich największym zmartwieniem jest to, że ich bohater futbolowy nie polubi ich albo że ich rodzice zmierzają ku … ROZWODOWI. *gasp * Wezmę krew i wnętrzności na coś takiego każdego dnia.

Mogłabyś nam powiedzieć cokolwiek o twojej kolejnej powieści (powieściach) ?
Zwróciłam się do mojego edytora nazywanego Dziwnym Owocem  z powieścią, która jest o dwóch córkach skazanego seryjnego mordercy, lubiących go i które także są zabójczyniami, jednak w przeciwieństwie do ojca zabijają tylko złych kolesi.

The Hidding Spot zadedykowało mi mój własny schron. Jest jakieś miejsce, czynność lub osoba, które byłyby twoim schronem ??
MUZYKA!!! To jest mój sposób na zablokowanie świata i zniknięcie do mojej własnej głowy, gdzie są wszystkie fajne pomysły. Książki, jak wiesz, także są świetnym  schronem – z którego często korzystam.

________________________
* Hiperseksualność (hiperlibidemia) to ciągła, wyniszczająca i uporczywa potrzeba uprawiania stosunków płciowych, przesłaniająca inne potrzeby człowieka.
Źródło: http://thehidingspot.blogspot.com
Tłum: yennefer