Recenzja: Zapach ciemności – Christina Dodd

Zapach ciemności

Christina Dodd

Wybrańcy Ciemności

Amerykańska pisarka, Christina Dodd, jest jedną z najbardziej poczytnych autorek literatury kobiecej na świecie. W Polsce, jest przede wszystkim kojarzona z cyklem ”Akademia guwernantek” oraz „Słoneczny skarb”. W 2009 roku, nakładem wydawnictwa Lucky, ukazała się nowa pozycja tej znanej pisarki, w skład której weszły cztery tomy. Seria „Wybrańcy ciemności” szybko zyskała sobie rzesze fanów, zarówno wśród dotychczasowych czytelników twórczości Christiny Dodd, jak również wśród miłośników paranormal romance. Cykl otwiera pierwszy tom zatytułowany „Zapach ciemności”.

Tysiąc lat temu, jeden z najokrutniejszych rosyjskich wojowników – Konstantine Variński zwrócił na siebie uwagę sił nieczystych. Diabeł, upatrując w nim bezwzględnego mordercę i człowieka bez skrupułów, postanowił zawrzeć z nim pakt. W zamian za możliwość przemiany w dzikie zwierzęta oraz długowieczność dla niego oraz jego potomków, zażądał duszy wszystkich pokoleń Varinskich począwszy od Konstantina.  Wojownik zawarł pakt, przesądzając tym samym los wszystkich swoich potomków.

„Zapach ciemności” opowiada historię Ann Smith, młodej sekretarki, beznadziejnie zakochanej w swoim szefie – Jashy Wilderze. Ann zdaje sobie sprawę, że pracodawca nawet jej nie zauważa, jednak w porywie desperacji postanawia podjąć ostatnią próbę zdobycia jego serca. Pod pretekstem dostarczenia ważnych dokumentów udaje się do prywatnego domu Jashy. Wszystko przebiega idealnie. Ona ma piękną suknie, on zaraz ma wrócić do domu, jednak sprawy się komplikują, gdy kobieta zauważa wielkiego wilka stojącego pośrodku pokoju. Jeszcze dziwniejszy jest fakt, że zwierzę przybiera ludzką postać – postać mężczyzny, którego kocha. Przerażona Ann postanawia uciec i zostawić swoje stare życie za sobą. Nie zadaje sobie jednak sprawy z tego, że Jasha jest potomkiem Konstantine’a, a ona jest jedyną kobietą, która może pomóc mu złamać pakt.

Przechodząc obok tej książki, z pewnością, nie zauważylibyście jej na półce. Infantylna okładka nie przyciąga wzroku, natomiast samo streszczenie nie stanowi wystarczającej zachęty do zakupu. Faktem jest jednak, że Christina Dodd po raz kolejny udowodniła, że zasługuje na tytuł najbardziej poczytnej autorki romansów. Z łatwością łączy różne rodzaje literatury w spójną całość. W „Zapachu…” znajdziemy zarówno wątek sensacyjny, paranormal, jak i romans. Główną zaletą tej książki jest fakt, że mimo różnorodności stylów, żaden z nich nie jest dominujący, dzięki czemu zadowoli szeroką grupę czytelników. Historia nie jest banalna i już od pierwszych stron trzyma w napięciu. Główni bohaterowie mają złożone osobowości i trudno ich od razu ocenić. Ann jest szarą myszką, zawsze stojącą gdzieś z boku, lecz w chwilach próby wykazuje się niezwykłą determinacją oraz chłodną logiką. Jasha, natomiast, mimo ciążącej na nim klątwy i duszy zaprzedanej diabłu, nadal wykazuje się dobrocią, zadając kłam ogólnemu wyobrażeniu na temat przeznaczenia – nikt nie rodzi się predysponowany do czynienia wyłacznie zła. Książka na pewno będzie stanowiła przyjemną odskocznię dla wszystkich fanów J. R. Ward czy Jeanine Frost. Oczywiście, nie jest pisana z takim samym polotem, co słynne serie porywające tłumy, a mam tu na myśli Bractwo Czarnego Sztyletu, Dark Hunters, czy Nocną Łowczynię, jednak jestem pewna, że przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi paranormal romance. Osobiście muszę się przyznać, że właśnie dzięki tej pozycji wkroczyłam do świata wilkołaków, wampirów i innych strzyg, dlatego też darzę ją dużym sentymentem.

Podsumowując, książka stanowi świetną odskocznię dla osób szukających interesującego romansu o podłożu paranormal, pełnego zwrotów akcji i trzymającego w napięciu. Bohaterowie są dobrze wykreowani, co umożliwia szybką identyfikacje czytelnika z postacią pierwszoplanową. Mimo pewnych niedostatków, na pewno urozmaici wam długie zimowe wieczory i wprowadzi w świat zakazanej miłości, gdzie każdy płaci za grzechy swych przodków. Z czystym sumieniem polecam wszystkim miłośnikom paranormal romance.

Autor: Co4094