Rekomendowane przez: Totallbooknerd 7

Rekomendowane przez (edycja blogerska) – to akcja w której wasi ulubieni blogerzy/booktuberzy polecają książki, które darzą sympatią. W dzisiejszym odcinku swoje typy wymienia Klaudia z kanału Totallbooknerd 7.

totallbooknerd7

FANTASTYKA MŁODZIEŻOWA: Król kruków // Maggie Stiefvater

Pewnie wszyscy, którzy chociaż troszkę mnie znają przewracają teraz oczami. Ile można w końcu mówić o tym samym? Ale ja zdecydowanie nigdy nie przestanę, ponieważ Kruczy cykl jest aktualnie moją ulubioną serią. Absolutnie genialnie wykreowani bohaterowie, którzy przyciągają bardziej niż sama fabuła, która też sama w sobie jest tak oryginalna i wciągająca, że wydawałoby się to niemożliwe. Ironiczny humor, elitarna szkoła dla chłopców, tajemnicze wróżby i pradawny król, którego szuka piątka nastolatków. No nie wiem, co może Was jeszcze powstrzymywać.

YOUNG ADULT: Inne zasady lata // Benjamin Alire Sáenz

Inne zasady lata mają w sobie ten cudowny klimat prawdziwego lata. Kiedy czytasz czujesz mokry beton pod stopami, zapach deszczu, nowych przyjaźni i kremu z filtrem. Historia przyjaźni Arystotelesa i Dantego jest wspaniała i uważam, że przede wszystkim, potrzebna. Uczy miłości, przyjaźni, tolerancji i tego, jak ważna jest rodzina.

LIT. KLASYCZNA: Przekleństwa niewinności // Jeffrey Eugenides

Zdecydowana klasyka, książka z rodzaju tych bardziej poważnych. Specyficzny język Jefrey’a Eugenidesa ma w sobie to coś, co mnie przyciąga i nie pozwala przejść obok jego książek obojętnie. Jedno jest pewne, książka ta na pewno poruszy w jakimś stopniu Wasze emocje. Historia sióstr, które po kolei popełniają samobójstwo, a całą historię opowiada zafascynowany nimi kiedyś chłopak. Nie dziwne, nimi fascynowali się zdecydowanie wszyscy dookoła.

YOUNG ADULT: Oddam ci słońce // Jandy Nelson

Coś zdecydowanie bardziej z rodziną w tle, o ile to jeszcze jest możliwe. Historia dwójki bliźniąt – Noah i Jude. Kiedyś byli nierozłączni, teraz praktycznie ze sobą nie rozmawiają. Przeszłość łączy się w książce z teraźniejszością, ale to w ogóle nie drażni. Sztuka, która przewija się tle to jeden z ogromnych plusów tej opowieści, ponieważ zaczyna dla samego czytelnika, tak jak dla bohaterów, odgrywać ogromne znaczenie.

LIT. WSPÓŁCZESNA: Marina // Carlos Ruiz Zafón

Jedna z tych niedocenianych i mniej znanych powieści Zafona, która mnie absolutnie zachwyciła. Mrocza, tajemnicza, a jednocześnie rozjaśniona głównymi bohaterami, którzy są dziećmi. I przepiękna Barcelona w tle, czego chcieć więcej?

***

totallbooknerd 7

Zestawienie zostało stworzone przez Klaudię, którą możecie znaleźć na:

 • Nie do końca ogarniam popularność serii Stiefvater. Jest przyzwoita, ale nie rozumiem, czym się wszyscy zachwycają. Dlaczego Eugenides to klasyka, a Zafon to literatura współczesna? Specjalnie sprawdzałam i „Przekleństwa niewinności” (dla mnie też absolutnie genialne) były wydane tylko sześć lat wcześniej niż „Marina”. Jasne, wartość ma tu pewnie większe znaczenie niż rok wydania, ale wydaje mi się, że raczej ciężko jest nazywać klasyką (w dodatku „zdecydowaną”!) książkę wydaną dwadzieścia lat temu.

 • Świetna seria, choć przyznam, że przyciągnęła mnie tu osoba Klaudii, którą uwielbiam oglądać na YT. Dlatego tez pojawienie się tu kruczego cyklu, ani trochę mnie nie zdziwiło choć nie wywracam oczami, bo sama mogę co chwilę zachęcać do obejrzenia Sherlocka♥ Do czytania już tak wszystkich nie namawiam, bo jednak to klimat Anglii XIXw. nie wszystkim się spodoba, ale serial… Po prostu TRZEBA spróbować. Zafón jest na mojej liście już chyba od roku, ale cały czas się zbieram do przeczytania jakiejś jego książki ;D Pozdrawiam, Wielopasja

 • Na odwrót Tv

  Właśnie zakupiłem sobie cały dotąd wydany kruczy cykl i na razie strasznie mi się podoba król kruków <3 i cały cykl ma cudne okładki

 • mac

  Lubię kanał Klaudii i ubolewam, że czytałam wszystko co poleciła w tym zestawieniu :(
  Ale podpisuję się pod nim łapkami i nogami, bo wszystkie z poleconych książek były naprawdę świetne, polecam :)
  Od siebie dodam tylko ,że polecam poprzednią ksiązkę Jandy Nelson- :oddam Ci słońce i „Middlesex” Eugenidesa :)