MBR: Z mgły zrodzony – Brandon Sanderson

Z mgły zrodzony

***

z mgły zrodzonyZ mgły zrodzony
Brandon Sanderson

Premiera II wydania: 1 lipca 2015
Wydawca: Mag
Gatunek: fantastyka
Seria: Z mgły zrodzony #1
Ilość stron: 624
Cena okładkowa (twarda): — zł

Przez tysiąc lat popiół zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie w nędzy i strachu. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, Skrawek Nieskończoności rządził władzą absolutną i ostatecznym terrorem, niezwyciężony jak bóg. A kiedy nadzieja została porzucona już tak dawno, że nie pozostały z niej nawet wspomnienia, pokryty bliznami pół-skaa ze złamanym sercem odkrywa ją na nowo w piekielnym więzieniu Ostatniego Imperatora. Tam poznaje moce Zrodzonego z Mgły. Znakomity złodziejaszek i urodzony przywódca, wykorzystuje swoje talenty w intrydze, która ma pozbawić tronu i władzy samego Ostatniego Imperatora.

 • ShadowHunters_HG

  Słyszałam o Sandersonie już dawno. Droga Królów, Stalowe serce. Jednak nic nie czytałam. Ale wiadomo, jak MAG coś wydaje, to nigdy tej serii nie ukończy (no chyba że to będzie wyjątek). Fabuła średnio mnie interesuje, więc podziękuję. Okładka śliczna, naprawdę. Ale czy tylko mi czcionka tytułu i nazwiska autora przypomina czcionkę z GOT?

  • Brednie, akurat MAG ma mnóstwo skończonych serii. Serii, których nawet nie opłaca im się kończyć, jak książki Kate Griffin. Każde wydawnictwo ma na swoim koncie nieskończone serie (chociaż nic nie pobije Fabryki słów i Amberu) i MAG wcale nie wygląda źle na tle innych, przeciwnie, wygląda nawet lepiej.

   • zooma96

    Ja również będę bronić tego wydawnictwa. Mają bardzo dużo dokończonych serii. Widząc zapowiedź 4 części serii o Matthew Swifcie, szczerze się zdziwiłam, bo od premiery 3 tomu minęło kilka lat. Także niskie ukłony w stronę MAGa. Inna sprawa, że MAG bardzo rzadko kupuje licencje na serie dłuższe niż 3-4 tomy. Wolą wydać kilka książek jednego autora, które nie są złączone fabularnie. Zarzucić im mogę jedynie mały nakład i brak dodruków niektórych cykli jak Uczta Wyobraźni (chociaż jest to zrozumiałe, bo mało kto kupuje takie powieści).

    Amber w nazwie ma brak profesjonalizmu, jednak Fabryka Słów potrafi mnie doprowadzić do szału. Końca „Zaginionej Floty” to ja się nie doczekam.

    • Uczta wyobraźni z założenia nie ma dodruków. Każda książka w tej serii wychodzi tylko w jednym nakładzie, a jeśli już wydają znowu któryś tytuł, to już nie w serii (jak „Ślepowidzenie”).

     • zooma96

      Wiem, że z założenia nie ma, ale nie zmienia to faktu, że ubolewam nad częścią tytułów, których po normalnych cenach już nie dostanę.

      • Ja również. Niemniej, na tym poniekąd polega też wyjątkowość tej serii. Gdy ja zacząłem ją kupować, „Welinu” i kilku innych już nie dało się kupić. Co prawda mam „Accelerando” i „Atlas chmur”, ale już się pogodziłem z tym, że „Pompy…” i wspomnianego „Welinu” pewnie nie dopadnę.

       • zooma96

        Kiedy zaczęłam interesować się na poważnie fantastyką (czyli pierwsza gimnazjum bodajże), „Welinu” już w księgarniach nie było. „Pompa…” jeszcze się pojawiała w pojedynczych egzemplarzach, ale widząc cenę, stwierdziłam, że jeszcze nie mam na to hajsu. No i mnie pokarało, bo później Bacigalupi zniknął z półek. Niby była reedycja, ale tylko częściowa, bez opowiadań, także to już nie to samo.

   • zooma96

    A, i jeszcze jedno. Sandersona na pewno wydadzą do końca. Nie dość, że powyższa seria już jest reedycją, to jeszcze inna jego seria na czele z „Drogą królów” sprzedaje się jak świeże bułeczki. Spodziewam się, że będzie to taka sama sytuacja jak z Weeksem – nawet po dobrych kilku latach będzie można kupić kolejne wydania.

   • ShadowHunters_HG

    Mag nie ukończyło Zapadliska, Frost, Moning i innych. Ale z Sandersonem to fakt, że go wydadzą na pewno. Macie rację. Fabryka słów? Co to za wydawnictwo? Nie kojarzę. Co wydali?

    • zooma96

     Kim Harrison i Jeaniene Frost piszą paranormal romance, a to już dawno przestało się u nas sprzedawać. Tak to jest z sezonówkami. Niedługo stanie się to także z dystopiami/antyutopiami dla młodzieży.

     Fabryka Słów wydaje m.in. Pilipiuka, Kossakowską, Grzędowicza, Ziemiańskiego, Piekarę, Komudę, Jadłowską, Gołkowskiego, kiedyś też Ćwieka – głównie polskich autorów fantastyki. Jest ich jeszcze wielu, ale pojawiają się też zagraniczni pisarze – Brett, Noczkin, Briggs, Edelman, Hodder itd.

     • ShadowHunters_HG

      O Piekarze, Pilipiuka kojarzę, ale resztę? Niezbyt. Dziękuję :*

  • Akurat to nie jest nowa seria, a wznowienie, wszystkie trzy tomy zostały już wydane przez MAG kilka lat temu, więc…

  • beatas125

   O tę serie nie musisz się martwić, oni ją wydadzą na bank do końca Drogę królów też te książki są bardzo popularne i sądzę, ze też się nieźle sprzedają poza tym nie są drogie, patrząc na twardą oprawę i ilość stron. A i nie zgadzam się z opinią, że Mag nie kończy serii, Mag to nie Amber, choć na pewno coś im tam się zdarzyło nie dokończyć,ale nie robią tego nagminnie, jak Amber;p
   pozdrawiam

   • zooma96

    Oni nawet wydadzą w tym roku „Unforgiven” Lauren Kate, choć szał na paranormal romance już dawno minął. Ludzie burzą się, że nie wydają kontynuacji książek Moning, ale skąd wiemy, jaka była sprzedaż. Może wcale nie była tak fantastyczna. Nie dziwię im się, że nie chcą sobie strzelić w kolano, jeśli tak rzeczywiście było. Być może zdarzy się tak, że zrobią reedycję. W tym roku pojawia się ich wiele, np. „Patrol” Łukjanienka, „Ilion” i „Hyperion” Dana Simmonsona, „Cykl Barokowy” Neala Stephensona, powyższy Sanderson. Także w 2016 roku pewnie pojawią się kolejne, ponieważ wciąż skompletowanie wielu starszych serii graniczy z cudem.

   • ShadowHunters_HG

    Mag to nie amber, to fakt. Przekonałyście mnie do innego spojrzenia na MAG.

 • beatas125

  Jestem w trakcie czytania tego 1 tomu, póki co nie mam do fabuły czy bohaterów żadnych zastrzeżeń, wręcz przeciwnie bohaterowie są ciekawi a świat przedstawiony interesujący, choć no nieco powiela już schematy, ale to nie problem.

 • Karaoli

  Dzięki tej recenzji trochę się zainteresowałam tą książką, ponieważ po przeczytaniu opisu bym nie chciała jej przeczytać. Jeśli znajdę w bibliotece, to przeczytam. :)

 • Karolaq

  Książka już od dawna mi się spodobała i bardzo chciałabym ją przeczytać, ale ta cena… ;/

  • zooma96

   Księgarnie internetowe ratują portfel w takich sytuacjach. Można znaleźć nieśmiganą nówkę z 34-procentowym upustem, wystarczy poszukać :)

 • Little_Dreamer

  Słyszałam o tej książce i mam na nią niezłą chrapkę, ale szkoła niszczy mi marzenia </3
  Mam nadzieję, że szybko nadrobię zaległości, bo ta pozycja wygląda wyjątkowo interesująco!

 • jasmine shanti

  Słyszałam mnóstwo dobrego o tej serii, a okładki, które posiada, są po prostu cudowne. Muszę ją przeczytać tym bardziej jeśli jest porównywana do „Drogi Królów”. No i Sanderson :)