MBR: Nethergrim – Matthew Jobin

Nethergrim - Matthew Jobin

***

Nethergrim
Matthew Jobin

Data wydania: 6 kwietnia 2015
Wydawca: Jaguar
Gatunek: fantasy, teen
Seria: Nethergrim #1
Cena okładkowa: 37,90 zł

Pierwszy tom nowej serii fantasy dla młodzieży. Dla fanów „Zwiadowców” i „Opowieści z Narnii”.

Wszyscy w Moorvale wierzą w legendę, że odważny rycerz Tristan i sławny mag Vithric w czasie wielkiej wojny, lata temu pokonali zło uosobione przez Nethergrima, inaczej zwanego Otchłannym, Kołyskowym Złodziejem czy Klątwą Matek, który porywał i więził niewinne dzieci. Do dziś śpiewane są pieśni o Tristanie i Vithricu, a na cześć bohaterów organizuje się niezliczone święta i festiwale. Jednak znowu dzieje się coś złego. Znikają zwierzęta, pozostają po nich tylko kości. Zaczynają ginąć dzieci. Szepty zamieniają się w krzyk. Nethergrim powrócił!
Brat Edmunda jest jednym z zaginionych. Edmund wie, że musi coś zrobić, aby uratować jego życie. Ale co? Wraz z przyjaciółmi pokonuje swój starch i wyrusza do walki ze złem, którego mocy nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić…

 • Bar_Salvatore

  Chcę Nethergrima teraz-zaraz!
  Już wcześniej rzecz jasna miałam nań chętkę, a ten „realizm średniowieczny” i ogółem – mbr tylko mnie
  zachęciły :) A skoro młodociani (chociaż, pamiętacie co Harry musiał robić w wieku lat czternastu?) bohaterowie są dojrzali, to już nic mnie przed lekturą nie powstrzyma, co najwyżej morderczy żar lejący się z nieba ;_;

  • zooma96

   Realizm średniowieczny wciąż w tym wypadku jest nieco naciągany, ale i tak jest dużo bardziej realny niż ten w „Zwiadowcach” chociażby. Bohaterowie są bardzo dojrzali, ale to chyba wynika z tego, że w średniowieczu w wieku 14 lat już się prawie dorosłym było. Całkiem nieźle wyszło autorowi przedstawienie świata i postaci. :)

 • Little_Dreamer

  Hm.. okładka zachęcają, opis zachęcający, opinia zachęcająca, ale! Słowa „powolna akcja” odrzucają mnie na pół kilometra, naprawdę. Ja jak mam czytać fantasy (zresztą nie tylko) to bez zaciętych, wciągających wydarzeń książka wyląduje w koszu. Moja okrutna, bezlitosna wybredność i już wielu ludziom życie zniszczyła </3

  • zooma96

   Napisałam o powolnej akcji, ponieważ wiem, że książka przeznaczona jest dla 12-13-latków. Mnie to nie odrzucało, bo już skończyłam osiemnastkę i patrząc z mojej perspektywy nie uważam, że tam kompletnie nic się nie działo. Działo się dużo, ale było też wiele rozmów, a przy tym mało potworów. Ciągnie się to przez mniej więcej 100-150 stron. Natomiast dwunastolatek może być nieco zawiedziony, że jeszcze nikt nie macha mieczem, ani też nie wywołuje zaklęć.

 • Karaoli

  Mimo, że z fantastyką miałam do czynienia bardzo dużo razy (cóż to jeden z moich ulubionych gatunków :)) to z chęcią sięgnę po tę książkę. Opis jest zachęcający, a do tego książka jest polecana fanom „Zwiadowców”, do których na pewno należę, mimo, że dwie ostatni książki ciągle przede mną. Wolno rozwijającą akcją się nie zrażam, ponieważ nie jest to rzecz, która bardzo by mnie irytowała. Chyba, że ciągnęłaby się naprawdę bardzo powoli. :)

  • zooma96

   Polecam :) Śmiem twierdzić, że świat ukazany w „Nethergrim” jest pod pewnymi względami lepszy od tego w „Zwiadowcach”. :)

   • Karaoli

    No to na pewno sięgnę. :) Ale niestety w „Nethergrim” nie będzie Halta, prawda? :)

    • zooma96

     Halta nie będzie, ale pojawi się ktoś w rodzaju mentora. Mimo wszystko to nie jest stary, dobry Halt :(

     • Karaoli

      Szkoda. :( Halt – najlepsza postać w Zwiadowcach. :) Mimo to skuszę się na tę książkę. :)

 • Karolaq

  Dostałam tę książkę niedawno na urodziny i jeszcze się z nią nie zmierzyłam, ale myślę, że w najbliższym czasie to zrobię. Mnie najbardziej zachęciło to, że jest to książka dla fanów Zwiadowców, których uwielbiam ponad wszystko i mam nadzieję, że Nethergrim (cóż za nazwa :D) sprosta moim oczekiwaniom.

  • zooma96

   Na pewno sprosta :) Mi jako wiernej fance „Zwiadowców” bardzo się podobała, do niewielu rzeczy mogę się przyczepić. Nie spodziewałam się, że książka dla młodzieży jeszcze mną tak zawładnie.

 • ShadowHunters_HG

  Intrygujące że bohater idzie szukać brata… Nie wiem dlaczego, ale całość kojarzy mi się z „Braćmi Lwie Serce”!