MBR: Podzieleni – Neal Shusterman

podzieleni

WIĘCEJ O KSIĄŻCE:

podzieleni1Podzieleni
Neal Shusterman
Data wydania: październik 2012
Wydawca: Papierowy Księżyc
Gatunek: postapokalipsa, YA
Seria: Podzieleni #1
Cena okładkowa: 36,90 zł

„Podzieleni” to fascynująca powieść dla młodzieży i dorosłych, polecana szczególnie tym, którzy lubią takie serie jak Igrzyska Śmierci, Gone czy Więzień Labiryntu.

Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na „podzielenie” swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca.

Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów, Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Levi natomiast jest dziesięciorodnym – dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia.

Connor, Risa i Levi – trójka nastolatków oddanych do podzielenia – uciekają z transportu i próbują uniknąć okrutnego losu. Połączeni przez los, wspólnie udają się w desperacką podróż napędzaną przez nieustanną walką o życie. Jeśli uda im się przetrwać do osiemnastych urodzin – będą bezpieczni. Jednak w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała, pełnoletność wydaje się być bardzo odległa.

 • kasia_kasia

  Mam straszną ochotę na tę książkę, a po tej recenzji jeszcze większą. Ale co z dalszymi częściami? Zamierzają je w ogóle wydać w Polsce?

  • jasmine shanti

   No, właśnie, są jeszcze 3 części plus jakaś nowelka. Książka miała być pojedynczą, zamkniętą całością, gdyby nie sukces i prośby fanów. Szkoda, że u nas wydawnictwo nie śpieszy się z wydaniem kolejnych części. Nie mam pojęcia, czy w ogóle mają to w planach.

 • Tumturumtum

  Od kilku lat planuję przeczytanie tej książki, ale nie udaje mi się jej nigdzie dostać… Jednak ta opinia podsyciła mój apetyt! Wizja świata w nim przedstawiona jest naprawdę bardzo niepokojąca, a ja wprost przepadam za refleksjami na tematy typu: cena życia ludzkiego. Muszę jak najszybciej zdobyć tę książkę!

  • jasmine shanti

   O tak, wizja autora jest tym bardziej przerażająca, że tak realistycznie przedstawiona. Jeśli lubisz takie refleksje, to spodoba Ci się ta książka także dlatego, że narrator „przeskakuje” pomiędzy trzema bohaterami (a także pobocznymi postaciami), dając możliwość wypowiedzenia się każdemu. A punkty widzenia są tu skrajnie odmienne.

   • Tumturumtum

    Ooo, to świetnie! Tego typu zabiegi bardzo lubię, a nieczęsto się z nimi spotykam, a nawet jeśli, to zazwyczaj widać w doborze słów, że autor nie zgadza się z takim punktem widzenia, przez co książka traci na wiarygodności. Trudnym jest rozumieć cudzy tok myślenia w takim stopniu, by móc się wypowiedzieć prawidłowo z jego perspektywy. Wydaje mi się, że przydatne są przy tym umiejętności aktorskie :P

    • jasmine shanti

     Ja również, szkoda, że teraz nastała moda na pierwszoosobową narrację, która przecież musi być subiektywna, a nie zawsze wychodzi to książce na dobre. Z tymi umiejętnościami aktorskim trafiłaś w punkt :) Jeśli nie „wejdziesz” w rolę, to nie zrozumiesz bohatera. Wychodzi na to, że pisarze mogą mieć wiele wspólnego z aktorami :)

 • Nie słyszałam o tej książce wcześniej, ale po przeczytaniu/obejrzeniu MBR mam na nią ogromną ochotę! Zwłaszcza cytat mnie zachęcił :)

  • jasmine shanti

   Dzięki :) Wydał mi się najbardziej na miejscu – według mnie te kilka słów nakreśla nie tylko dwie strony barykady – podzielonych i łowców, ale główny problem społeczeństwa, jego postrzeganie i podejście do moralności, usprawiedliwienie. Dodatkowo jest leciutko przyprawiony humorem, a takie cytaty uwielbiam najbardziej ;) I taka jest cała książka – pomimo trudnego tematu, nie przytłacza (szokuje, jasne, ale atmosfera nie jest przy tym przyciężka ;)). Polecam poznać :)

 • Karolaq

  Mam nadzieję, że w końcu uda mi się zdobyć tę książkę, bo jest to jedna z moich najważniejszych pozycji na liście.

  • jasmine shanti

   Ja miałam to szczęście, że wygrałam ją w jakimś konkursie :)

 • beatas125

  Tak, recenzja zdecydowanie zachęca do przeczytania tej serii,ale tak jak niektórzy w powyższych komentarzach, wyrazili swe obawy, że nie wiadomo czym seria będzie kontynuowana, albo ile będzie trzeba na to czekać, bo co jak co,ale to wydawnictwo nie za szybko wydaje swe książki, a premiery się często przesuwają. Dlatego też, nie będę się brała za kolejną serie, póki nie wyjdzie w połowie, bądź najlepiej w całości.

  • jasmine shanti

   Co prawda, nic nie wiem o kontynuacji, ale chciałabym rozwiać Twoje obawy. Nie ma powodu się martwić – tak ja wspomniałam wcześniej – książka jest zamkniętą całością. Wszystkie wątki zostały zgrabnie zakończone przez autora. Gdyby nie informacje na jego stornie internetowej i okładce książki, nawet nie podejrzewałabym, że jest jakakolwiek kontynuacja :) Poza tym, nie wiadomo, czy u nas wyjdzie, a szkoda byłoby, nie poznać przez to tak dobrej książki ;)

   • beatas125

    Dziękuje, za wyjaśnienie, musiał mi gdzieś ten szczegół umknąć, w takim razie wezmę się za tą serie;p

 • Gaba23

  Ogólnie nie lubię za bardzo książek z narracją trzecioosobową, ale po przeczytaniu tego fragmentu jestem naprawdę zachęcona do tej powieści. : )
  Z chęcią przeczytam,lecz niestety jakoś nie widywałam w sklepach tej okładki. : (

 • Od dawna miałam przeczytać „Podzielonych”, chociaż nie była to pozycja must-read. Pozostawiający sporo do życzenia e-book cudem wyhaczyłam już jakiś czas temu, jednak dopiero niedawno przemogłam się i sięgnęłam po tę lekturę, a muszę przyznać, że nie bez obawy. Na początku trudno było Mi się przestawić, że mamy tu narrację trzecioosobową i widzimy wszystko z perspektywy wielu bohaterów, zarówno głównych, jak i tych pobocznych. Sądzę, że to całkiem dobra odmiana od książek zdominowanych przez bohatera pierwszoosobowego, którego czasami mam już dość. „Podzieleni” są książką, która łączy w sobie barwne postacie, które nie są do obrzydzenia wyidealizowane; oryginalny świat przedstawiony, a do tego, mimo wielu przemyśleń egzystencjalnych czy naprawdę wstrząsających wydarzeń, to potrafi jeszcze momentami rozśmieszyć. Nie dziwne, że autor został zasypany prośbami o kontynuację. Książka ogólnie kojarzyła Mi się z „Deklaracją” Gemmy Malley, bo w obu przypadkach mamy pokazane światy, w których młode osoby są wykorzystywane do „wyższych celów”, a wszystko to ukazane oczami wielu różnych bohaterów, chociaż druga powieść jest mniej, hm, mocna, że tak powiem. Cóż, wychodzi na to, że zgadzam się w większej mierze z ocenami autorki tej mini recenzji. ;3